26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Zafer Ayı
30 Ağustos 2016 Salı Bu yazı 33776 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ağustos ayının her gününde muhteşem bir zaferimizin adı vardır. Tarih yapraklarındaki bu olaylarla Ağustos ayının Türk’ün, Türklük gurur ve şuurunun, özgüveninin arttığı bir ay olduğunu görüyoruz.

 

Tarih sırasıyla: 26 Ağustos 1071 Malazgirt,  27 Ağustos  1389 Kosova, 24 Ağustos1516 Merc-i Dabık, 11 Ağustos 1473 Otlukbeli, 30 Ağustos1922’da Başkomutanlık zaferlerini kazanmış, dünyaya nizam vermiş olan atalarımız, bazen Haçlı zihniyetine bazen de kendi kardeşlerine karşı savaştı. Savaşların hiçbiri, şan-şöhret için değildi. Onun için her biri zaferle taçlandı. Zaferler, sarsılmaz iman ve gayretle elde edildi.

 

Ağustos ayındaki zaferler serimiz, 26 Ağustos 1071′de büyük Hakan Alp Arslan’ın kazandığı zafer ile başlar. Türk-İslâm Âlemi’nin en büyük gazası olan Malazgirt Zaferi, Anadolu’nun Türklükle birleşmesi ve ebediyete kadar devam edecek olan Türk Devleti’nin temelinin atıldığı gündür.

 

1071′de vatan kuran savaştan dokuz asır sonra, 30 Ağustos 1922′de; Gazi Mustafa Kemal’in komutasında kazanılan zaferle, Anadolu topraklarının, ebedî “Türk Yurdu” olduğu bir defa daha ispat edildi. Sadece bu iki zafer değil Ağustos ayındaki zaferler serimiz, 1071 ile 1922 arasında ayın her yaprağını dolduracak zenginliktedir.

 

Müslüman-Türk Milletini tarihten silme gayretleri hep zaferimizle sonuçlanmıştır. Bu zaferler Türk-İslâm kudretini dünyaya kabul ve tarihe tescil ettirmiştir.

 

Uğruna seve seve canını feda edebileceği vatan, bayrak, din gibi değerleri olan toplumlar ancak millet olabilirler. Bu özelliğe sahip Türk Milleti şehit ve gazi olmayı manevi bir rütbe saymıştır.

 

26 Ağustos Cuma sabahı, muharebe öncesinde Sultan Alparslan’ın ordusuna yaptığı hitapta ki şu cümleler onun ve onun gibi düşünen bu milletin şahadet mertebesine ne kadar hazır olduğunu göstermektedir : “ Ya Rabbi ! seni kendime vekil yapıyor, azametin karşısında yüzümü yere seriyor ve senin uğruna savaşıyorum. Askerlerim ! Benimle birlikte savaşmak veya savaşmamakta serbestsiniz. Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır.”

 

Milli Mücadelenin muzaffer başkomutanı Gazi Mustafa Kemal bir konuşmasında Türk Milletinin başarısının sırrı hakkında şunları söylüyordu:

“…Biz on milyonluk yorgun bir milletiz. Düşmanlarımız ise pek çok ve kavidir. Riyazi hesaplarla düşünecek olursak galebe etmemiz şüphelidir. Garbın çelik zırhlara büründüğü düşman istila ordularına karşı galebe etmemiz şüphelidir. Fakat bizde olan şeyler onlarda yoktur. Bizim imanımız vardır. Ve biz bin türlü düşmanlarımızın kuvvetine rağmen galib geleceğiz…”

 

Malazgirt zaferi ile Anadolu’yu vatan edinen ecdadımız, aynı ruhu XX. yy’a taşımış 30 Ağustos 1922 günü düşman ordusunu mağlup ederek bu topraklarda kalma kararlılığını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

 

Her şeye rağmen birçok badireler atlatan Türk Milleti PKK-İŞID- FETÖ  ihanet planını da büyük bir kararlılıkla aşacağına inancımız tamdır.

30 Ağustos 1922 gönlü vatan sevgisi ve imanla dolu Mehmetçiğin, şanlı ordumuzun milletle bütünleşmesidir. Şimdi de aynı şuurla idrak etmemiz gereken 30 Ağustos’lar ihanete, dış güçlere, mandacılığa ve Haçlı zihniyetine karşı Zafer Günümüz olacaktır.

 

Türk ırkının zafer bayramı kutlu olsun.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net