25 Şubat 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
BABAM KADAR FAYDALI OLMADINIZ...!
05 Eylül 2016 Pazartesi Bu yazı 77987 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 Kırıkkale’nin en doğusunda kalan ilçesi, Delice. Bir zamanlar insanların çukur diye adlandırdıkları yöre eski adıyla KARABEKİR.

 

 Bu güzel ilçeye Kırıkkale Üniversitesi tarafından 2 tane Meslek Yüksekokulu açıldı. Üniversitenin MYO açması için, Delice Belediyesi arsa ve bina tahsis etti. Amaç, üniversitenin zenginliklerinden Delice’nin de faydalanması idi. Delice Sağlık Meslek Lisesine ait bina Üniversite için tahsis edildi. Ayrıca üniversite öğrencilerinin organik tarım uygulaması yapmaları için arazide üniversiteye verildi. Yani ilçenin eğitim alanında gelişmesi ve kalkınması için ilçe halkı üzerine düşeni hatta yapabileceği her şeyi yaptı.  Aslında Delice ile ilgili hiçbir yazı kaleme almıyordum. Ancak bazı işler çığırından çıkmış durumda. Birazda konu ailevi desek doğru olur.

 

 Babam. Doğan Gökkaya. Herkesin tanıyacağı şekilde Nam-ı Diğer DOĞAN AMCA.  Belki de Delice’nin gelmiş geçmiş en önemli eğitimcilerinden birisidir Doğan Amca. Hatta Kırıkkale genelinde eğitime en çok önem veren kişilerin başında gelir. Ucunda eğitim var dediğiniz zaman, hayatına dair vermeyeceği hiçbir şey yoktu Cennet Mekân Doğan Amca’nın. Ancak kemikleri sızlıyor babamın. Gazeteci olmam da, hayata bakışım, eğitime verdiğim önem de babamdan gelir benim. Gençlere verdiğim önem, gençlere duyduğum saygı, hepsinin temelinde Doğan amcanın payı vardır.

 

 Delice için, Hükümet konağına arsasını bağışlayan, tüm kitaplarını Delice de bir kütüphane açılması için bağışlayan, okul açılması için arsalarını bağışlayan adamdır benim babam. Onu tanıyan herkesin saygı duyduğu adam Doğan Gökkaya’nın kemikleri sızlıyor!

 

 Neden mi? Delice de eğitim ayaklar altında diyerek, kütüphane açılması amacıyla bağışladığı kitapların yeri bile belli olmadığı için… Bağışladığı kitaplarla açılan kütüphane kapatıldı diye kemikleri sızlıyor Doğan Amca’nın... Kapatılan kütüphanenin binası satıldı diye… Eğitim kurumu olsun diye bağışladığı arsada ki üniversite kapatıldı diye… Binaların depreme karşı dayanaksız olduğu gerekçesi ile kapatılan Meslek Yüksek Okulu’nun bu yılki yeni kayıt dönemi hariç 65 öğrencisi bulunuyordu. Evet Delice MYO binalar depreme dayanıksız gerekçesiyle kapatıldı ama işin öyle olmadığını biliyoruz. Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü Makamının verdiğin bu kararın tamamen kişisel husumetlere dayalı olduğunu biliyoruz.  Rektörün tartıştığı bir kişi nedeniyle bu okulun kapatılmasına, öğrencilerin merkeze çekilmesine karar verdiğini biliyoruz.

 Buradan soruyorum;

 Ey Rektör! Sen bilir misin Kırıkkale’yi? Sen tanır mısın insanlarını? Sen gittin mi hiç Delice’ye? Yada bilir misin ilçelerin 10 sene önce ki halini?

 Bilmezsin tabi! Ne kitaplarım çocuklara ışık olsun diyen Doğan Gökkaya’yı bilirsin, ne 7’den 70’e topluma Doğan Amcayı, nede Delice’den 10 tane adam tanırsın. Kurulmuşsun koltuğuna, almışsın arkana Kırıkkaleli olup en yüksek görevlerde olan ama Kırıkkale’ye en çok zarar veren ama bir adamı, Kırıkkale’nin en büyük eğitim kurumunu idare ediyorsun.

 Oysa en çok sen zararı veriyorsun eğitime. Ne FETÖ ile doğru dürüst mücadele edebiliyorsun! Nede eğitime bir yudum katkıda bulunuyorsun.

 

Bir üniversite düşünün ki öğrenci sayısı artıyor, artan öğrenci sayısı kadar şehre fayda sağlamıyor. Bir üniversite düşünün ki büyüdükçe sınırları içerisinde bulunduğu şehirden uzaklaşsın. Kırıkkale Üniversitesinin açık üniversiteye çevrildiği yetmiyor gibi, bir rektörlük makamı düşünün ki ilçelerde eğitime vatandaş kadar fayda sağlamasın. Çok İlginç!

 Tıpkı arkana aldığın büyüklerin gibi şehre verdiğin zararların, Kırıkkale siyasetine karabasan gibi çöken ve devletin derin yapılarında olan güçlerini kullanarak Kırıkkale’nin gelişmesine en büyük engeli teşkil eden zat gibi davrandığının farkındayız. Bir kişi ile tartışıp koca bir ilçede zaten küçük adımlarla ilerleyen eğitime verdiğin zararların farkındayız. Senden önceki rektör olan Sn Ahmet Murat Çakmak’ın, şehri üniversite ile kaynaştırmak için görev süresi boyunca yoğun mesai harcadığına şahidiz. Kırıkkale’de bir ilk olarak yapmaya çalıştığı organik, tarım uygulamasına şahidiz. Her ilçeye bir MYO diyerek yola çıkan ve bu yolda önemli mesafeler kat eden çalışmalarına şahidiz. Şimdi görev yapan Rektörümüzün ise bir hırs uğruna doğruları yanlışa çevirmesine şahidiz. Bir önceki rektörlük döneminde açılan MYO’ların kapatılmasına şahidiz. Hem üniversite de öğrenci sayısını arttığına şahidiz hem de aynı orantıda Kırıkkale’de yaşayan öğrenci sayısının düşürüldüğüne şahidiz. Bir rektör düşünün ki değerlendirme toplantısında, üniversiteyi değerlendirmeye 10 yıl geriden başlasın. Bakın karşılaştırma demiyorum, değerlendirme diyorum. Aslında sayın rektör kendi başarısızlığının kendisi de farkında.

 Kimse dur demez mi sana! Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Bakanlar. Kimse ile istişare etmezimisin şehri, yapısını, insanlarını. Kırıkkale’de Üniversitenin başında olacaksın darbeden 3 gün sonra meydana ineceksin. Göstermelik konvoylarla mücadele ettiğini göstereceksin. Sonra da çıkıp şehre faydan olduğundan bahsedeceksin. Profesör olmuşsun ama senin gibi akademisyen olmayanları aşağıda ve geride görmeyi öğrenmişsin. Oysa bu millet zekidir, akıllıdır ve en çok da delikanlıdır. Eğitim Öğretim yapan kişilere saygı duyacak kadar delikanlı! Eğitim Öğretime zarar verenlere dikilecek kadar delikanlıdır.

 Sen zarar veriyorsun bu şehre. Bu şehrin eğitimine, Ankara’da oturup, çocuklarının eğitimini Ankara’da almasını sağlayacaksın, sonra da çıkıp Kırıkkale’de eğitimi kalkındırdığını anlatacaksın. Buna kim inanır?

Şimdi soruyorum! Delice’de ki Meslek Yüksek Okulunu neden kapattın? Bahane ettiğin Depreme dayanaksız bina hususunda resmi raporun var mıdır? Delice’de bir siyasetçi ile kavga ettiğin ve Meslek Yüksek Okulunu ondan dolayı kapattığın doğru mudur? Bir yerleşim yerinde bir kişi ile yaşanan husumetten dolayı koca bir ilçeye zarar vermek hakkaniyetli midir? Eğitim konusunda küsmek bir eğitimciye yakışır mı? Profesör veya Dekan hatta Rektör olmak bir şehrin kaderi ile oynama hakkı verir mi? Bu sene de blok ders uygulamalarına devam edecek misin? Kırıkkale’de kaç öğrenci yaşamaktadır? Kırıkkale Üniversitesinin öğrenci sayısı kaçtır? Rektörlük görevin ne zaman sonlanacak?

 Eğitimin önünde kim engel olarak duruyorsa, kim köstek oluyorsa Allah onu bildiği gibi yapsın. Eğitim için çırpınan, neyi varsa bağışlayan bir muhteremin kemiğini kim sızlatıyorsa Arkasına bakmadan bu şehri terk etsin!

 

 Doğan Amca’nın kemiklerini sızlatan herkese karşı sinirliyim. Eğitim için varını yoğunu veren adamın vefatından sonra bağışladığı her eğitim kurumunun kademe kademe yok edilmesine öfkeliyim. Ve alacaklıyım! Babamın eğitime verdiği destekleri yok edenlerden eğitim adına alacaklıyım. Bilin ki alacaklarımı tahsil edeceğim! Doğan Amca eğitime verdiği önemi bizlere miras bıraktı. Onun mirasına sahip çıkacağım. Gençlerin eğitimde bir adım daha ileri gitmelerini sağlayıp alacaklarımı tahsil edeceğim. Bu dünyada ben varım, öbür dünya da babam. Sizlerin iki dünyaya da da karşınızda olacağız.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İsa  -  09-09-2016 - 16:49
Siz sadece rektörün mü Ankarada yaşadığını sanıyorsunuz bir bakın belediye başkanlarina siyasilere yerinde hizmet diye bir şey var.Oda o yorede ikamet etmekle olur.Bu kişiler bulunduğu yerde ikamet etmiyorsa o yoreye pek hizmet duşunmezler.Birde her suçu rektore atmayin.Konuşun bakalim ne diyecek.Bir kere Kırikkalede universite yeri yanliş.Koy rektorlugu Keskine ve deki burada ikamet edeceksin rektor oldugun surece bak ne oluyor o zaman.Universiteler her bir ilcelere dagitilmiş olsaydi.Çok daha iyi olurdu değil mi?Bunu da rektor değil siyasiler yapacakti.Bakin yahşihan gelişirken yuva-çullu-sanayi-Etiler-vb.bu taraflar gelişmiyor neden çunku buralara deger verilmiyorda ondan.Bunu da mi rektor yapiyor.Bence delice konusu gidip rektor le birebir konuşmakla olur benim kaanatim yazi ile rektore kizarak değil.Ne ben rektoru taniyorum yaziniza gore ne de siz...
71  -  06-09-2016 - 09:06
hakan bey kırıkkale nin yarasına parmak basmısın köşe yazarlığı budur önemli konuları köşesine taşaıyıp halkı bil gilendirmektir.bu rektörü atayan abisi de kırıkkaleye köstek olmuştur başta çalışkan rektör murat çakmak ın yerine az oy almasına rağmen bu şahısı atat dırmıştır yani kul hakkı yemiştir cenabı ALLAH şehide bile kul hakkıyla gelmediyor.ilçelere meslek yüksek okulları murat bey açmıştı bir gün sanayideyim orada tamircilerle oturmuş fikir alıyor hayırmı dedim ünüversiteye araçtamirleriyle ilgili bir birim açmak istiyormuş bizden fikir alıyor dediler.bu rektörü bırak sanayiye gelmeyi kırıkkale merkeze gelmiyor mejbur kalmadıkça.adam dekanlarıyla ankarada oyuruyor.sabah geliyor beşte ankaraya gidiyor nerden bilsin deliceyi nerden bilsin eğitim deyince delicede doğan amcanın varlığını nerden bilsin deliceye atanan kaymakamın önce doğan gökkaya kimdir onu sorduğunu.oda zamanın da deliceyi terkeder kırıkkale de ankarada yaşamayı ama yapmadı o kendisini eğitime deliciye adadı hep verdi senin de bahsettiğin gibi almadı verdi eski ve yeni kaymakam lık yerini neyse sen babam diye fazla bahsetmemissin ama öyle bir baba nın evladı olmak yeter onu tanıynlar bilirler ben de yıllardır tanırım adam gibi adamdı.hakan bey ben yıllardır söylerim üniversitenin şu kadar öğrencisi olmuş ne yazar dünyada üniversitesi olup ta YARARLANAMAYAN TEK İL KIRIKKALE öğrenci dört sene okuyor kırıkkale yi görmaden mezun oluyor.sayın nihat gökbulut vekil olduğun da bir demeci vardı KIRIKKALEDE ikamet etmeyen müdürleri görevden alacağım demişti o da yapamadı sayın vekillerimizden ricamız kırıkkale de oturmayan amirler istemiyoruz feto olayın da göstermelik üç beş adam aldırdı okadar ele başlarını kolladığı itta ediliyor ama TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ÇOK BÜYÜKTÜR onlarıda çıkarır .tekrar senin neznin de rahmetli DOĞAN hocaya ALLAH dan rahmet dilerim mekanı cennet olsun siz de böyle bir konuyu köşenize taşıdığınız için teşekkür ederim köşe yazarı halkı aydınlatmalı gereksiz yazılar yazmamalı.hoşçakal.ha ben deliceli değilim.KIRIKKALE liyim.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Şubat 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net