26 Mayıs 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
SEN DE HAKLISIN
28 Temmuz 2010 Çarşamba Bu yazı 17628 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kadıncağız karşısındakini ikna edebilmek için olabildiğince inandırırcı olmaya çalışıyordu.”Kızım biz size itiraz etmiyoruz haklısın, söylediklerin doğru, biz de biliyoruz ama ondan önce bize hiç kimse bir şey öğretmedi. Allah demeyi bile bilmiyorduk. Bize bildiğimiz her şeyi o öğretti.”Yaşanan tartışmanın iki tarafındakilere de ne diyeceğini bilemiyor insan. Çok acı bir gerçeğin yalın bir şekilde ifade edilişi bu. Hayatları boyunca tabiri caizse hiç kimsenin adam yerine koyup bir harf bile öğretmediği bu kadınlar minnettarlıklarını neredeyse şirke varan söylemlerle ifade ediyorlardı.

Bu sahne kanaatimce pek çok yönden eğitimden mahsur bırakılmış kadınlarımızın dini bilgiler yönünden de ne kadar ihmal edilmiş olduğunun göstergesidir. Eğitimin birinci basamağın da ki anneler doğru bilgilerle donatılmış olacak ki hurafelere bidatlere karşı daha uyanık olabilsin. Gelecekte daha aydınlık daha huzur dolu günlere kavuşabilelim. Maalesef pek çoğu okula giden erkek kardeşlerinin arkasından boynu bükük bakmak zorunda bırakılmış kadınlarımız, kızlarımız, dini eğitim yönünden de son derece ihmal edilmiş. Kendisini muhatap alıp bir harf öğreten insanların etrafında büyük kalabalıklar oluşturuyor, bilgiye öğrenmeye aç. Ne söylediğini anlamasa bile kendisinden daha fazla bir şeyler bilen ya da biliyormuş gibi davranan insanları baş tacı ediyor. Sıradan insanlara hocalık kimliğini yüklemek olağanüstü haller isnat etmek yanlışını yapıyor. Kuran’ı Kerim i okumayı bilmeyen bir kadın güzel sesli bir hemcinsinin sesini alabildiğine bırakıp harfleri yuta yuta, yuvarlaya yuvarlaya Kuran’ı Kerim okuyuşuna hayran kalıp gözünde büyütebiliyor. Zaman zaman kadınlar arasında örneğin mübarek gün ve gecelerde yapılması gerekenler olarak dile getirilen öyle şeyler var ki akıl almıyor. Neredeyse günah olan şirke varan bu eylemleri hocamız öyle söylüyor diye de aslanlar gibi savunuyor hanımlar.

Buna karşılık elbette bu işi gönüllü olarak yapan çok iyi yetişmiş saygıdeğer hanımefendiler ve diyanetin resmi Kuran kursları da var. Ama sürekli bunların yeterli olmadığını düşündürten bu kadarda olmaz dedirten üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Neredeyse nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın cehaleti, eğitimlerinin ihmal edilmişliği derinden yaralıyor insanı.

Sorunun çözümü için diyanet işlerinin yetişkin kadınlara yönelik bir yaygın eğitim programını ciddi bir biçimde ele alması gerekiyor. Sadece Kur an ı kerim okumayı değil bilakis anlamayı ve yaşamayı öğretmeye yönelik kurslar hızla artırılmalı. İlmihal bilgilerinin öğretilmesine özel önem verilmeli. Açılacak kurslardan vatandaşın gereği gibi haberdar edilmesi lazım. Yanı başında açılan resmi kurslardan haberi olmayan insanlar konudan komşudan yarım yamalak öğrenmeye yöneliyor. Erkeklerde eşlerinin kendileri üstündeki haklarından birinin de onların eğitimini sağlamak olduğu konusunda bilinçlendirilmeli. Bilinçlendirilmeli ki kadınlarımız kendisine Müslüman olmak adına servis edilen bilgi kargaşasının içinden doğru olanları ayırt edebilsin. Kalbinde taşıdığı Allah korkusu süistimal edilmesin, helakine sebep olmasın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
HÜSEYİN EFLATUN TUFAN  -  16.10.2010 - 16:51
Sayın Hanımefendi yayın hayatınız da başarılar dilerim.Din eğitimimizin çoğunu biz cami hocalarımız dan öğrendik,tabi buna din eğitimi denilebilirse.Bizlere papağan gibi,ezber yaptırdılar.B irde haram ve helalin ne olduğunu,beytül mala el uzatmanın çok günah olduğunu,bunların cehennemde bile yerleri olmadığını,günaha sebebiyet verdirenlerin de en az günah işleyen kadar,günahkar oldukları bize öğretildi.Ayrıca günahkar olduklarını bile bile arkaların dan destek verenlerin de sonunun ne olduğunu bize öğrettiler.Ayrıca gerçek müslümanın günah işleyemeyeceğini hep bize öğrettiler -Bunlar güzel ala da uygulamaya bakalım. Şu anda bizi en üst kademede yöneten lere şöyle bir bakalım. -Birisinin hakkın da ...........partisinin 12 tirilyonunu iç etmekten dosyası var,yargılanabilen......... partinin genel başkanı suçlu bulun du,ama yargılanamayan,yargılanmadığı gibi suçluyuda yaşın dan dolayı af etti. -Diğer bir üst kademe yöneticimizin dosyalarını saysan bitmez,meclis te ele bile alınamıyor,bu yöneticinin ailesi türkiye altın piyasasını ve gemicilik sektörün de ön sıralarda. -un akıtanları hiç söylemeye gerek yok,melekler rüyasına girip sakın müslüman bir ülkede amaliyat olma,amerikada ol diyor,bu melekler bile amerikancı olmuş vessalam, -şimdi eğer müslümanlık bu ise ,bize hocalarımız neden yanlış öğretti,eğer hocalarımızın dediği doğru ise bizi yönetenlere oy verenler,bunları teşvik ettikleri için en az onlar kadar günahkar değillermi?takdir yüce ALLAHIN hüseyin eflatun TUFAN anavatan partisi eski il başkanı
ahmet tanyürek  -  19.09.2010 - 23:52
yazarımız sanırım islami bir yazı kaleme almaya çalışmış çok sıradan ve bence kalehaber'e yakışmamış olay ne kuran kursları artsın mı zaten millet iyice cehalet yumağında dincilerin işi gücü din iman malı götürüyorlar hala neden bahsediyor ya allahım aklı ilim ver ben anlamıyorum atatürk türkiyesindesiniz daha ne olsun iranda sakine için recm ertelitiyorlar taşın büyüklüğünü konuşuyorlar ne güzel atatürk türkiyesinde yaşıyorsunuz eğitim ilim fen edebiyat çağdaş ilimlerle olur valla anlamıyorum 2010 da bu düşünceleri hala of ki of ...
Profesör   -  29.08.2010 - 2:09
Kuran kurslarındaki hocalarımız (Hepsi değil tabiki) referandumun, siyasetin, nurcu cemaatin peşinden koşup menfaat elde edeceğine gidip bilmeyene Kuran-ı Kerim öğretse keşke. O zaman sorun kalmaz değil mi Sema Hanım?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net