28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KÜLTÜR AKTARIMI
30 Eylül 2016 Cuma Bu yazı 26185 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Milletlerin dayandığı temel ilkelerin başında kültür gelir. Kültür vasıtasıyla iletişim kurar, ailevi, ahlaki yaşantımızı düzenler, tabiatla ve hatta düşmanlarımızla nasıl mücadele edeceğimizi biliriz.

            Kültür konusu askerlere gece eğitiminde ders verilecek kitabın bir kısmında Kültür bize son derece imkânlar sağlar. Kültüre bağlılık ile kısaca dile, ahlaka, örf ve adetlere, tarihe geleceğe bakılır. Şeklinde belirtilmiştir.

            Milli kültür bir toplumu ayakta tutan ve fertleri arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli unsurdur.

            Dil, gelenek, sanat, inanç, yaşayış tarzı gibi milli kültürün unsurları atalarımızın bizlere bıraktığı belki de en önemli miraslarıdır.

            İşte bu mirasların daha da geliştirilmesi zenginleştirilmesi ve işlenmesi ve gelecek nesillere o şekilde bırakılması da bizlerin en önemli görevidir.

            Ülkemiz 1984 yılında ilk silahlı eylemini yapan ve etnik ayrılmayı hedeflediğini belirten ancak kesinlikle ateist ve bazı devletlerin maşası olan bölücü örgüt ile yıllardır uğraşmaktadır. Bu örgütün toplum üzerinde ki yarım asra varan etkisi ile bizlerde terör ve teröriste karşı bir nefret kültürünün oluşmuş olması normaldir. Yani  teröre karşı bir nefret kültürünün toplum üzerindeki etkisini görüyoruz.

            Belki evladımızı askere gönderirken gözyaşları anaların yoldaşı oluyor, belki, her akşam haberleri izlerken polis evladından acı haber mi duyacağım endişesi duyan baba için terör bir başka ehemmiyetli, belki öğretmen, memur her neyse ülkenin bazı bölgesine eşini gönderen için terör farklı anlam taşıyor. Ama hemen herkeste bu teröre karşı nefret kültürü farklıda olsa var.

            Bu kültürün oluştuğunu belki de en güzel 15 Temmuz FETÖ tarafından bazı yandaş askerlerle girişilen darbe girişimi esnasında gördük.

            Millet, devlet sevdası ile üniforması içerisinde kahramanca bu hainlere karşı mücadele edip Ömer Halisdemir gibi, Bülent Aydın gibi şahadet şerbetini içen kahraman askerler gösterdi bu kültürü bize.

            Özel Harekât binasında, Emniyet müdürlüklerinde, nöbetçisi olduğu her noktada hayatlarını hiçe sayarak ölürsek şehit olacağız düşüncesi ile mücadele eden polisler gösterdi bize.

            Belki düne kadar en ağır eleştirdiğimiz ve yarında hiç çekinmeden eleştireceğimiz basın ve ekranlarda oluşan darbeye ve teröre karşı dik duruş gösterdi bizlere.

            Belki uzlaşmada hep sıkıntı çeken siyasilerin meclis çatısı altında toplanıp dimdik darbe terörüne karşı birlik göstermesi ve kürsü ve ekran konuşmaları ile halka örnek olan siyasiler gösterdi bu kültürü.

            Ve tabi ki birinci tankın altından sağ kurtulup, düşünemeden ikinci tankın altına yatan, gökyüzünde terör estiren F-16 ların üzerine atlamaya kalkan, cıvata somun fırlatan halk gösterdi bizlere ne denli darbe karşıtı, demokrasi ve terör kültürümüzün oluştuğunu.

Bunu şundan diyorum. Bazı konuşmalarda artık 15 Temmuz geride kaldı çok konuşuldu deniyor. Oysa biz ne bölücü örgütü, ne yılıcı örgütü asla unutmamalı ve toplumun her kesimin de unutturmamalıyız.

Başta dedik ya kültür mirastır ve bizde miras yedilik yapmadan gelecek nesillere ulaştırmalıyız diye. İşte bu dil, gelenek, görenek, adet, sanat, inanç gibi evrensel kültürün yanında birde tecrübeler ile oluşan terör ve teröre karşı dimdik durma kültürünü de gelecek nesillere aktarmalıyız.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net