29 Şubat 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Atanmak İstiyorum
Atanmak İstiyorum
Bakan Kasapoğlu'na Bilgi
Bakan Kasapoğlu'na Bilgi
Yüksek Gerilim Verilecek
Yüksek Gerilim Verilecek
Saygılı’dan Birlik ve Beraberlik Mesajı
Saygılı’dan Birlik ve Beraberlik Mesajı
  YAZARLARIMIZ
YASI KERBELA ORUCU, Aşure Lokması:
11 Ekim 2016 Salı Bu yazı 16065 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Anadolu Aleviliğini etkileyen ve Muharrem orucunu esas kılan Ker bela Katliamı dır. Orucun su içilmemesinden tutunda katliamı protesto nitelikli yas orucu olarak bilinmesi ve tutulurken, Hz. İmam Hüseyin ve ker bela şehitleri aşkına niyetlen ilmesi bunu göstermektedir. Pişirilen Aşure ise Zeynel Abidin'in sağ kalmasına atfen şükran niteliğin dedir. Aşure bir tatlı değil, lokmadır, birlikte tüketilir, yaşlı ve hastalara ikram edilir. zalimle, mazlumun karşı karşıya geldiği günlerdeyiz, Kerbeladayız. Hz.Hüseyin’ in yol arkadaşlarıyla beraberiz. Sevgi ve saygıyla andığımız İmam Hüseyin darındayız. İmam Hüseyin deyince hep aklımıza- zalime boyun eğmeyenler gelir. Onun: “Zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. Ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım.” Sözü, insan olmanın, erdemli, vicdan sahibi olmanın gereğidir.

   İmam Hüseyin’i ve Ehlibeyti sevenlerin hepsi bilir. Bundan 1336 yıl önce,  680 yılının muharrem ayının onuncu günü- Ekim ayında, yezit in baskı ve zulmüne karşı mücadeleyi örgütlemek için Küfe lilerin daveti üzerine, Küfe ‘ye gitmek için yola çıkan İmam Hüseyin'in yolu, Yezidi’n kuvvetleri tarafından Kerbela’da kesildi. Günlerce süren kuşatmada İmam Hüseyin ve Yoldaşları, yakınları kadın ve çocuklar aç ve susuz bırakıldı. Esir alınan kadın ve çocukların  şam da yezidin sarayına götürüldükleri bilinmektedir. Kerbelada yetmiş iki Şehid-i Şühedanın kanını akıtan emevi zihniyetini lanetliyorum. yezit, Hz. Hüseyin'den tek bir şey istiyordu: “Bana biat edeceksin." Muaviye’nin ölmeden önce oğlu yezidi veliaht ilan etmesi Hz. Hüseyin’in hayatında bir dönüm noktası olur. Hilafetin saltanata dönüşeceğini gördüğü için. Muaviye’nin bu uygulamasına karşı çıkar, Emevilere karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşünerek, şiddetle eleştirir. ve tüm baskılara rağmen, Yezide biat etmenin, zulme boyun eğmek olduğunu biliyordu. Hz. Hüseyin boyun eğmedi, Yezidin biat etmesi karşılığında sunduğu tüm teklifleri reddederek, zalimle uzlaşmadı. Birlikte geldikleri tüm canlarıyla, yol arkadaşlarıyla Aç ve susuz bırakıldılar. yezit’ in ordusuna karşı, 72 kişi öleceklerini bile, bile onurluca direnerek, savaşarak, 10 Ekim 680 yılında Hakk’a yürüyerek ölümsüzleştiler. Hz. İmam Hüseyin,- zalim Muaviye ve oğlu yezide biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense, canını vermeyi uygun gören, tarihin en büyük yiğit,dürüst,onurlu Hz. Muhammet ile Hz Ali ye yaraşır asaletli insan olmanın gereğini yerine getirmiştir. Bu nedenle Mazlumların kalbinde bir yiğitlik abidesidir. ker bela zalimlere karşı, ezilenlerin boyun eğmediği bir başkaldırının, direncin sesidir. Bu nedenlerden dolayı, Hz. Hüseyin’i sevenler Kerbela’nın yıldönümünde yas tutarlar. ker bela zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu bir direnişin adıdır. Ehlibeyti ve imam Hüseyin’i seven tüm insanların yası matemlerini yerine getirdikleri bu günleri İnsanlığın bir daha böyle bir vahşeti yaşamamasını, diliyorum. Günümüzde özellikle Ortadoğu coğrafyasında yıllardır bir arada yaşayan kardeş halklar, komşularımız biri birlerini yok etmek için kan döküyorlar, gözyaşı, barut, yurtsuz, göçmen bir vaziyette, yaşamlarını sürdürüyorlar. Bir kısmı ülkemizde misafirler, Oysa Adalet, Akıl vicdan ve ilim ön planda tutularak, kan dökülmeden, insanlar ölmeden, Hoşgörü ve sevgiye yer vererek bir arada kardeşçe yaşanılması mümkün. Bu güne kadar yaşanılmış. Yasımızın; kaybolmaya yüz tutan Vicdan, adalet ve merhamet gibi erdemler yüreğinizde, yaşamınızda hep diri kalsın, bu anlamda on iki imamlar için tutulan matem orucunun Ülkemizde ve dünyada savaşların olmadığı, birlikteliğe, dayanışmaya, barışa sevgi ve hoşgörüye vesile olmasını diliyorum. Sevgiyle kalın.

Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Şubat 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net