24 Ocak 2021 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
ÜRÜN GÜVENLİĞİ PANELİ
18 Ekim 2016 Salı Bu yazı 19669 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dün yani 13 Ekim 2016 / Perşembe, benim iş hayatına başladığımın 50 nci yıldönümü idi. O gün öğleden önce Ticaret Sanayi Odamızdan GSM’ ime bir mesaj geldi. 14 Ekim / Cuma saat 10. 00 da Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Şehit Aydın ÇOPUR Salonunda, ‘’ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI PANELİ’’ yapılacağının daveti bildiriliyordu.

          Konferans için Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığından Daire Başkanı düzeyinde panelistler geleceği ve katılımın önemi ifade ediliyordu.

          Elimin boş gönlümün hoş zamanına denk geldiği için, panelden sonra da Üniversitemizin güzel camisinde Cuma Namazını da ifa ederim düşüncesiyle o sabah, kahvaltıdan sonra kalkıp gittim.         

          Salona varmadan şöyle bir etrafa bakınıyorum. Üç beş tane Mühendislik Fakültesi öğrencisinden gayrı kimsecikler yok. Kendi kendime (- Oğlum Oktay yanlış salona mı gidiyorsun!) diyerek yeniden mesajı okudum. Yanlışlık yoktu ve doğru yoldaydım.

          Saat 09. 55’ ti salona girdim! Sanayi İl Müdürlüğü personeli salonu panele hazırlıyorlardı. Belirtilen başlama zamanına dakikalar kalmış olmasına rağmen, salonda dinleyici konumunda bir Allahın kulu yoktu!

          Derken panelin başlamasına yönelik, Vali Yardımcımız, Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliği İl Temsilcisi Profesörümüz, Belediye Başkan Yardımcımız, Bakanlıktan panel için gelen Daire Başkanı ve Uzmanı, Sanayi İl Müdürü ve birim yetkilileri, İl Ticaret Müdürümüz, İl Çevre Şehircilik Müdürü ve birim yetkilileri, KOSGEB Müdürümüz, TSO’ nun yeni seçilen Başkanı (Ahmet VARLI) ve Oda Genel Sekreterimiz ile eski bir işletmeci olarak birde bendeniz salondayız!

          Sonradan salonda görüntü doluluğu sağlaması için 30 – 40 kadar üniversite öğrencisi geldi veya getirildi. Onunda yarısı bir süre sonra (herhalde dersleri vardı ki), panel ortasında salondan ayrıldı.            

          Evet, salonun her sırasının 13 kişilik beher koltuğuna yönelik, sadece bir sırası dolmuş olarak panel başladı. Sanayi İl Müdürü Okan ŞAHİN Bey’ in açış konuşmasından sonra, Bakanlıktan Ürün Güvenliği Daire Başkanı Erol FERHAT Bey, bu yıl 4. sü kutlanılan haftaya yönelik genel bir sunum yaparak, güvenli ürünlerin kullanılmasının önemine değindi. Bununla ilgili rumuzlardan örnek ’’CE’’ ve diğerlerinden bahsederek, gerek üreticilerin ve gerekse tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğini, bu rumuzların ürünlerin üzerinden kavlatılmayacak şekilde baskılı olması icabettiğini anlattı.

          Sonra Bakanlık Uzmanı Turgut DEVECİ Bey, güvenli ürünlerin üretilmesine yönelik AR – GE Mevzuatları hakkında bilgiler sundu. Daha sonra KOSGEB Müdürü Ali SEVİNÇ Bey’ de üreticilerin desteklenmeleriyle ilgili KOSGEB mevzuatı hakkında açıklamalarda bulundu.

          Ürün Güvenliği ile ilgili sunumda verilen önemli bilgileri, bilmeyenler veya bildiğini zannederek iştirak etmeyenlerin istifade etmeleri amacıyla bu konuyu ayrıca yazıp anlatacağım. Tabii bu defa da ilgilenirler ve okurlar mı bilemem! Onu da zaman içerisinde göreceğiz.   

          Tüm bu açıklamalar, gerek üreticilerimiz ve gerekse tüketicilerimiz için son derece öneme haiz bilgiler iken, Ticaret Sanayi Odamızdan Üniversitemize kadar tüm ilgili birimler var güçleri ile bu ve benzeri konularda halkımızın aydınlatılmasına yönelik çaba sarf ederlerken, konuşmaların salonun boş koltuklarına hitap edilmesinden dolayı, doğrusu şehrimiz adına ben hem utandım ve hem de üzüldüm!

          Bunun örnekleri çokta, bir benzerini geçtiğimiz aylarda ‘’Turizm Haftası’’ münasebetiyle Kültür Merkezi Salonunda yaşamıştık! (20 Nisan 2016 Çarşamba ‘’Kültür Haftası ve Konferansı’’) yazımda da şehrin böyle bilgilendirme toplantılarına duyarsızlığına değinmiştim.                        

          Yine aynı tezat durumlardan birisine, daha geçen hafta T. S. O’ nın tertiplenmiş olduğu ‘’Dış Ticaret Bilgilendirme Konferansı’’ na Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Eximbank’ tan gelen misafir konuşmacıların; (- Kırıkkale’ den iştirak eden bu kadar mısınız?) sorusu daha kulaklarımda!

          Son dönemde fevkalade hizmetler ile icabında şehir dışından özel davetle getirilen misafir konuşmacılar, Üniversitemizden temin edilen değerli hocaların iştirakinde tertiplenen nice toplantılar veya konferanslarda gözlemlenen aynı olumsuzlukların ardı arkası kesilmemektedir!

          Yerine göre hayati öneme haiz konularda tertiplenen bu toplantıların iştirakçilerinin toplamına bakınca üzülerek; (Keloğlan kahveci olmuş, kendi pişirmiş kendi içmiş!) diyesi geliyor insanın.

          ‘’İlim Çin’ de de olsa gidip öğrenin!’’ veya ‘’Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum!’’ denen bir dinin mensupları olarak, hiçte hoş bir durum değil doğrusu!

          Üniversitemizin ilk yıllarında Meslek Yüksek Okulu alanında tertip edilen bir etkinlikle ilgili hatıram: Yine T. S. O’ ndan aldığım davet üzerine, ilk mezunu olduğum okulumun yaz şenliği panayırına iştirak etmek ve yer tespiti için okula gittiğimde, o zamanki işletmemle ilgili olarak kapalı mekân ve elektrik tesisatı olan bir yer konusundaki çektiğim sıkıntıyı, yer rezervasyonundaki doluluk durumuna ve açılış sonrası gezdiğim alanların 3 / 4 ünün boş kalışına yönelik, yine o zamanki öğretim görevlisi arkadaşlara söylediğim şu cümleyi burada üzülerek tekrar etmek durumundayım.                

          (Kırıkkale’ deki bu tezatların Üniversite bünyesinde bir akademik araştırma konusu yapılması gerektiği) ni dile getirdim. Zira bu görüş ve kanaatimi de o zamandan beri her ortam ve platformda dile getirmeye de devam edeceğim. Keza bu günkü panel sonrasında da belirttim.

          Kırıkkale’ nin geleceğiyle ilgili olarak, 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi yazmış olduğum (26 Ekim 2015) tarihli (Seçilmişler, Atanmışlar ve Seçilecekler) başlıklı yazıma bakılırsa, (bugün yorum dahi yapılmadan 3700 ü geçen okunurlukla) bu olumsuz durumların bir projeksiyonu olur sanırım.

          Seçilmişler yaptıkları periyodik toplantılarda, şehrin sorunlarını bildiklerini ifade ediyorlar! Siyasi yazı yazmama prensibime istinaden bu konuya girmek istemiyorum. Ama yarım asrı geçen şehri ikâmetimde yaşadığım olumsuzlukları da dile getirmezsek eğer bu bir vebaldir. Bunun en bariz örneklerinden son birkaç senede gerçekleştirilenleri söylemek gerekirse;

          İlavesi yapılan İhtisas hastanesi, Vilayet Konağı, yapımı devam eden Adliye binası, yıkılıp hem de zeminden otopark yapılan Devlet Hastanesi. Daha da saymaya gerek varsa diyeceğim yok! Tüm bu yapılanların başlangıcı da çok değil 3 – 5 senelik maziye sahipler. Bir Cumhuriyet şehrine yakışmıyor! Şimdi sormak gerekmiyor mu beyler: Siz bu şehrin neyini biliyorsunuz? !

          Şehir merkezinin ana caddesi (Zafer Cad. – Cumhuriyet Cad. – Hürriyet Cad.) nden hiç geçmiyorsunuz galiba! Hoş hangi cadde farklı ki! Geçmişten geleceğe şehrin kaderi katlediliyor! Camiye namaza gelen vatandaş arabasını çekecek yer bulamıyor. Geçen sene bu zaman temeli atılan Çarşı Camisinin altına proje tadilatıyla bir otopark yapılması yaptırılması sağlanmıyor! Çok değil en fazla 5 sene sonra bu gidişle merkezde araç kullanılamayacak! İsterseniz bu yazıyı saklayın! Ömrümüz vefa ederse eğer o zaman tekrar görüşürüz!   

          Bu şehri yönetenler daha da vakit geçmeden inşallah bu olumsuzluklara el atarak bir çözüm yolu bulur, toplumun bu duyarsızlığını çözer ve gereken teşviki sağlarlar inşallah!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net