19 Ekim 2018 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Bir Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşuyor
Bir Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşuyor
Çelebi'de Türk Dünyası Hatıra Ormanı
Çelebi'de Türk Dünyası Hatıra Ormanı
Park Konusunda Dikkatli Olun
Park Konusunda Dikkatli Olun
Hedef Galibiyet
Hedef Galibiyet
  YAZARLARIMIZ
CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKALIM
27 Ekim 2016 Perşembe Bu yazı 10737 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Benim adım Cumhuriyet!

 

Ben kolay kolay kazanılmadım. Bu vatanın değerli milletleri, ey ahali, ey çoğunluğumun sesi sizler, benim sayemde hak ve özgürlüklerinize sahip çıktınız.

 

Ben yeniliğin, yeniliklerin habercisi oldum aslında sizlerin hayatınızda. İnsanlık için, İnsan hak ve özgürlüklerine verilen değerleri ortaya çıkardım. Çağdaşlaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı hedefledim. Bütün amacım milletimin refah ve huzur içerisinde, bağımsız bir şekilde yaşamasını sağlamaktı.

 

Evet, Cumhuriyet, her türlü engeli aşarak, uygar bir toplum haline gelişimizin, laik ve demokratik rejimin habercisi olmuştur. Birey, artık devletin köleleri değil, efendileri olmuştur. Devletin bireyi ve birey topluluğunu değil, bireylerin devleti biçimlendirmesi özelliğiyle Cumhuriyet varlığını göstermiştir. Türkiye’nin çağ atlamasını sağlamıştır. Yepyeni aydınlık bir Türkiye’ye ışığını yansıtmıştır.Unutulmamalıdır ki, bu büyük başarının ardında derin, yürekli, bu vatanın evladı olan asil bir annenin yetiştirdiği Kahraman Atama borçluyuz bizler bu vatanı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve bu büyük başarının arkasında binlerce şehitlerimiz, binlerce gazilerimizin büyük bir payı vardır.

 

Bu vatan aşkıyla yanan yürekler sayesinde bu vatan korkmadan,cesurca savaşarak canı pahasına dahi olsa mücadeleden vazgeçmediği eserin adıdır Cumhuriyet.Cumhuriyet yönetiminde,yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır.Atatürk’ün sözlerinden yine: ”Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.”,“Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.”,“Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıki uygulamasını temin eden hükümet şekli, cumhuriyettir.”İşte bu sözlerden de anlamalıyız ki, Cumhuriyet, milletimize gelecek sunmaktadır. Dilerim,cumhuriyeti bizlere kazandıran,cumhuriyeti kuran insana saygısı olmayan, gelecek nesiller bizleri beklemez ve böyle bir tabloyla asla karşılaşmayız..Milli ruh bilincimizle daha nice yıllar cumhuriyetimiz sonsuza dek bizimle olur. Bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun doksan üçüncü  yıl dönümü.29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet, her zaman gelecek nesillerimize aktarılsın. İşte ben de bu ruh ve bilince sahip bir genç olarak herkese seslenmek istiyorum.Cumhuriyetimizi elimizden almak isteyenlerin karşısında lütfen bir ve tek atan yürek olalım! Bizlere bu hakkı tanıyan Atamı ve kahraman şehitlerimizi unutmayalım ve Cumhuriyetimize her zaman sahip çıkalım.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
deniz  -  28-10-2016 - 20:52
cumhuriyet demokrasi ile taçlandı.azınlığın çoğunluğa hükmetmesi bitti.millet egemenliğ eline aldı.iranda,ırakta,k.korede suriyede cumhuriyet.fakat tek partili otoriter cumhuriyet.önemli olan demokratik cumhuriyete sahip çıkmak....
Hatice Demir  -  28-10-2016 - 17:46
Harikasın çocuğm sen ve senin gibiler kurtacak bu ülkeyi yaşa var ol çocuğum
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2018 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net