15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
ÜRÜN GÜVENLİĞİ
29 Ekim 2016 Cumartesi Bu yazı 15947 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen hafta Kırıkkale Üniversitesinde yapılan ve salon koltuklarına anlatılan panelden, iştirak edemeyip te bilgilenmek isteyenlerin olabileceği düşüncesiyle yazacağımı belirtmiştim.

          En kısa ve basit tarifiyle ürün; Topraktan, bitkilerden, hayvanlardan, denizlerden elde edilen

yararlı şey, mahsul, türlü endüstri alanlarında hammaddelerin işlenmesiyle elde edilen şey.

          Yani hayatımızın her safhasında bizlerin ihtiyacını karşılayan, beslenmemize yarayan maddelerin tamamıdır. Örnek: (TV, Buzdolabı, Araba, Asansör, Mobilya, sayamayacağımız kadar gıda maddeleri VS. gibi.)

          Burada bunların listesini yapacak değiliz. Fakat ‘’Ürün Güvenliği’’ dendiği zaman bunun neleri kapsadığını ve bilgimiz olursa neleri kazandıracağını, bilmediğimiz takdirde de nelerimizi kaybedeceğimizi bilmemiz gerekiyor.

          Ürün Güvenliği; Piyasaya arz edilecek her ürünün insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşamı ve sağlığı ile çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesini ifade eder.  

          Güvenli Ürün; Kullanım süresi içinde, normal kullanım koşullarında, risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçüde risk taşıyan, temel gerekler bakımından azami ölçüde koruma sağlayan ürün ‘’Güvenli Ürün’’ dür.

          PGD ( Piyasa Gözetimi ve Denetimi ), ürün güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan en önemli araçtır. Ürünlerin piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında, ürün piyasada veya gerektiğinde kullanımda iken gerçekleştirilen faaliyetlerdir.

          PGD: a.) Güvenli olmayan ürünlerin güvenli hale getirilmesini temin etmek. b.) İlgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğini, güvenli olup olmadığını denetlemek. c.) Gerektiğinde yaptırımlar uygulanmasını sağlamak.

          PGD; kamu otoritelerinin sorumluluğunda, oransallık ilkesine riayet edilerek, bağımsız ve tarafsız bir şekilde yürütülür.

          PGD ile bir taraftan tüketicilerin güvenliği sağlanırken, diğer taraftan iktisadi aktörler haksız rekabete karşı korunmaktadır.

          PGD faaliyetleri 10 farklı kamu kuruluşu tarafından yürütülmektedir. Bunların her birisinin ilgilendiği ürünler farklı farklıdır. Bunlara bazı örnekler verecek olursak şöyle;

          1.-) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: Elektrikli - Basınçlı Ekipmanlar, Asansör, Kazanlar, Otomotiv, Gaz Yakan Cihazlar, Piller – Aküler, Sivil Kullanım Amaçlı Patlayıcılar ve diğerleri.      

          2.-) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: Gıda Malzemeleri, Gıdalarla Temaslı Malzemeler, Yemler, Gübreler, Bitki Koruma Ürünleri ve Veterinerlikte Kullanılan Ürünler.                            

          3.-) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Kişisel Koruyucu Donanımlar.

          4.-) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: Oyuncaklar, Kırtasiye Ürünleri, Çocuk - Hobi Spor Ekipmanları, El Aletleri, Çakmaklar ve diğerleri.

          5.-) Sağlık Bakanlığı: Tıbbi Cihazlar ve Kozmetikler.

          6.-) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Katı Yakıtlar, Yapı Malzemeleri ve Otomotiv Boyaları.

          7.-) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: Gezi Tekneleri ve Gemi Teçhizatı.

          8.-) Bilgi Teknolo. ve İletişim Kurumu: Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları.

          9.-) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu: Akaryakıtlar ve Madeni Yağlar.

          10) Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu: Tütün Mamulleri ve Etil Alkol Ürünleri.

          Ürün Güvenliğiyle ilgili çeşitli Uygunluk İşaretleri vardır. Bu işaretler ve anlamları ise;

          TSE: Üzerinde ve / veya ambalajına konulduğu ürünlerin ilgili Türk Standartlarına uygun olarak imal edilerek, piyasaya arz edildiğini ifade eder.

          CE: Üreticinin, ilgili teknik düzenleme / düzenlemelerden kaynaklanan bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve ürünün ilgili tüm uygunluk değerlendirme işlemlerine tabi tutulduğunu gösteren bir işaret olup, garanti anlamına gelmez!

          E37 veya e37: Araçların aksam, parça, sistem ve ayrı teknik ünitelerinin tip onay belgeli olduğunu gösteren işarettir.

          Ex: Muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemlerin ilgili direktife uygunluğunu ifade eder.

          Pİİ: Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğindeki tatbik edilebilir olan uygunluk değerlendirme gereklerine uygunluğunu ifade eder.

          Yurdumuzda Enerji Verimli Cihazların Piyasa Dönüşüm Projesi uygulanmaktadır. Bu proje kapsamına (Buzdolabı, Bulaşık - Çamaşır Makinesi, Elektrikli Fırın, Televizyon ve Klima) girmektedir. Bunların enerji verimlilikleri de (A – B – C – D – E – F - G) şeklinde en verimli (A) dan başlayıp (G) ye doğru gerilemektedir.

          Kaplama Lastiklerin Denetim Projesi: Türkiye genelinde bu sektörde faaliyet gösteren toplam 193 firma bulunmaktadır. Bunlardan sadece 14 firmanın tip onay belgesine sahip olduğu görülmüş olup, yürütülen yoğun denetimlerden sonra bu sayı 135 e yükselmiştir.

          Taşımacılık sektörünün can damarı olan lastik piyasasındaki bu keşmekeşten dolayı, kaliteli değil de ucuz olan tercih edilmekte ve dolayısıyla da lastiklerden kaynaklanan trafik kazalarına sebebiyet verilmekte idi. Son uygulamalarla bu oran neredeyse yarıya düşmüş oldu.

          Asansör Denetim Projesi: Bununla ilgili olarak şimdilik beş başlık altında toplanan bir iyileştirme çalışması sağlanmış bulunuyor. Bunlar; Mevzuat Düzenlemeleri, Asansör Takip Sistemi, E – Devlet üzerinden Denetim Sonuçlarına Erişim, Asansör Kimlik Numarası, Asansörlerin yılda bir defa periyodik kontrollerinin yapılmasının yasal hale getirilmesi.         

          Elektrik Motorları Projesi: Düşük verimli AC elektrik motorlarının daha yüksek verimle çalışanlar ile değiştirilmesi ve piyasanın uygunluk seviyesini yükseltilmesi amacıyla yürütülen proje.

Projenin ilk aşamasında; 22 ana faaliyetten oluşan bir denetim süreci planlanmış, bu ana faaliyetler içerisinde yer alan pilot denetimde, 18 adet motor numunesi alınarak TSE’ ye test edilmek üzere gönderilmiştir. Projenin ikinci aşamasında ise ilk aşamada gerçekleştirilecek olan denetimlerde alınacak numunelerin test ve muayeneleri gerçekleştirilecektir.   

          Horizon 2020 Projesi: Horizon (ufuk) 2020 kapsamında motorlu araç lastiklerinin verimlilik etiketlemesine yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini içeren bir projedir.  

          Gönüllü Geri Çağırma Faaliyetleri: Gönüllü geri çağırma, kullanıcılarda olan veya piyasada bulunan bir ürünün insan sağlığına, can ve mal güvenliğine, hayvan ve bitki yaşamı ile sağlığına ve çevreye tehdit arz etmesi durumunda, Bakanlık müdahalesine gerek kalmadan üreticisi tarafından alınan her türlü tedbiri ifade eder. Otomotiv ürün grubunda 718. 000 adet araç için gönüllü geri çağırma faaliyeti yürütülmektedir.

          Bakanlığın bu konuda vatandaşa sunmuş olduğu son hizmet ise ‘’Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı – ALO 130’’ dur. GÜVENLİĞİNİZ İÇİN ÖNCE BİLGİLENİN SONRA DENETLEYİN.

 

27 Ekim 2016 - Perşembe / 23. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net