21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
FİNANSAL OKURYAZARLIK (2. BÖLÜM)
02 Kasım 2016 Çarşamba Bu yazı 18998 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Şimdi bu bölümde de, aynı konferansın sunumunun orijinalinden özetlediğim bilgileri takdim etmeye çalışacağım:  

‘’ - Türkiye Finansal Okuryazar Endeksi: % 59. 4 ! (OECD çalışmasındaki diğer ülkelerin ortalama puanı: % 62. 3)

- Tasarruf: * Gelir artırılabilir, * Yatırım yapılabilir, * Finansman ihtiyacı özkaynak ile karşılanabilir, * Beklenmedik durumlara karşın hazırlıklı olunur.

- Hedef Belirlemek: * Gerçekçi hedefler belirlemek, * Harcama ve tasarrufları hedeflere göre planlamak, * Plandan şaşmamak!

- Finansman Sağlayanlar Temel Olarak Nelere Bakarlar: * Karakter (Firmanın geri ödeme niyeti moralite). * Yaş, meslek, eğitim, deneyim, itibar (dürüstlük, etik değerler, rakipler, müşteriler ve tedarikçilerle ilişkiler). * Banka ile geçmiş ilişkiler, * Geri ödeme isteği ve kabiliyeti, * Karizma (lider, öncü ve örnek olma, vizyon sahibi olma). * Yönetim kapasitesi (doğru, hızlı karar alabilme, ekonomik gelişmelere uyum, strateji oluşturabilme, değişime hazır olma, krize duyarlılık, çalışanlarla ilişkiler, plan yapabilme, günlük işlerden haber alma derecesi). * Kapital (Sermayenin yeterliliği). * Koşullar (Çevresel faktörler ve ekonomik durum). * Karşılık Teminat.

- Finans Sağlayıcılardan Firmaya Bakış ( 3 D ): * Doluluk (Firmaya açılan toplam limit ‘’toplam risk’’, limit risk yüzdesi gibi bilgiler), * Donukluk (Risk seviyesinde dönemsel değişimler sürekli olarak aynı seyri mi izlemekte?), * Dolaylılık (Grup şirketleri arasındaki nakit hareketleri izlenir ana firma ve ortaklıklar arası ilişkiler irdelenir).

- Teminatlar: * Teminatların, riskin tamamını (anapara + faizler + vergiler + masraflar vb) karşılayacak değerde olması beklenir. * Teminatlar tam kapsamlı sigorta ettirilir; sigortalar ‘’daimi mürtehin’’ sıfatıyla banka adına yaptırılır!

- Brüt Kâr Net Nakit Gelir Net Kâr: * Toplam Gelir ‘’brüt satışlar’’ ile ‘’diğer gelirler’’ toplamına eşittir. * Brüt Gelir ise Brüt kârdan üretim maliyetlerinin çıkarılması ile bulunur. * Brüt kâr aynı zamanda toplam gelirin üretim maliyetlerini karşılayıp karşılamadığını gösterir. * Net kâr, ‘’Brüt gelirden diğer giderlerin’’ çıkarılması ile bulunur. * Diğer giderlere ise satış, ulaşım ve yönetim giderleri dâhildir. * Net kâr, mikro işletmenin tüm masrafları çıktıktan sonra elde kalan para miktarıdır.

- Başa baş Noktası Analizleri: * İstediğim kâra ulaşmak için ne kadar satmalıyım? * Fiyatları indirip satış hacmini arttırarak kârı ne kadar arttırabilirim? * Kapasiteyi arttırdığımızda kâr nasıl etkilenir? * Hangi ürünlerin üretimine devam edilmelidir?

- Başa baş Noktası: İşletmeler için hangi üretim miktarında ne kadar kâr veya zarar olacağı, hangi üretim miktarından sonra’’ kâra’’ geçileceği önemli bir sorundur. Sorunun çözümü ‘’kâra geçiş analizi’’ veya diğer adıyla ‘’başa baş noktası’’ veya kritik noktanın tespit edilebilmesidir. Kâra geçiş veya başa baş noktası toplam işletme masrafları ile işletme gelirlerinin birbirine eşit olduğu, hiçbir kâr veya zararın olmadığı noktadır. Diğer bir ifadeyle işletme gelirlerinin giderlerini tam karşılayabilecek miktar ve tutardır.

- Kâra Geçiş Noktasını Bulmak: * Bütün işletme masrafları sabit veya değişken masraflar olarak ayrılır. İşletme üretim yapsın yapmasın, a.) Şu sabit masrafları hesabetmelidir: Amortismanlar, Sigorta giderleri, Sabit kıymetlere ait vergi resim ve harçlar, Belli sayıda vasıta varsa şoför ücret ve masrafları, Müdür ve çekirdek kadro idari personel giderleri, Yatırım borçla yapılmışsa borç faizleri. * b.) Değişken masraflar üretime bağlı olarak yapılan masraflardır, bunlar: Hammadde giderleri, İşletme malzemesi giderleri, Yedek parça giderleri, Üretime bağlı işçilik giderleri, Dışarıya yaptırılan (fason) işler, Pazarlama ve satış giderleri, İşletme sermayesi kredi faizleri, Hammadde malzeme vade farkı, kur farkı.  

- Hesaplama: Bütün masraflar uygun şekilde sabit ve değişken olarak sınıflandırıldıktan sonra; * Birim başına düşen değişken masraflar, * Birim başına düşen sabit masraflar, * Satışların yüzdesi olarak değişken masraflar tespit edilir.’’

        Konferansın bu bölümünden sonraki bir kısmı üretimle, satışla ve kârla ilgili hesapların formül üzerinden açıklamalarına geçti. Devamında muhasebe ve denetimle ilgili hususlardan sonra, Türk Ticaret Kanununun bazı ilgili maddeleriyle son buldu.

          Eğitimin önemli amaçlarından biride insanların yaptıkları işin ne kadar değerli olduğunu anlamalarını sağlamaktır.

          Öğleden sonra konferans bitip te TSO’ dan çıkarken, günümüzde açılıp altı ay geçmeden kapanan veya vitrin camında ‘’Devren Satılık’’ ilanı olan işletmelerin durumu çağrışım yaptı kulaklarımda.

          Yazımın baş tarafında da zikrettiğim üzere, bir ekmek kavgası kazanma sevdası uğruna, yerine göre varını yoğunu ortaya koyup bir işyeri açan kişilerin neden altı ay demeden battığı yahut bu süreyi atlatmış fakat mücadeleyle baş edemediğinden devretmek zorunda kalmış olan nicelerinin durumunu, işte bu konferansın değerlendirmesi gayet güzel analiz ediyor olsa gerek.

          Bendeniz de eski bir işletme sahibi olarak, içinde yaşadığım toplumun ferlerinin yararına yönelik faaliyetlere amade olduğum için, kalemimin yazabildiğince bir şeyler vermeye çalıştım. Okuyucularımızın beni anlayacağını umarım. Sürçü lisan ettiysem affola.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net