27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
DEVLET(İN) ADAMI
17 Kasım 2016 Perşembe Bu yazı 26139 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Maalesef artık bir ok, bir yay ve belimize bağladığımız bir kılıç ile gezip, ıslık, duman veya karşı yamaca sesimizin yettiğince bağırarak da haberleşmiyoruz. Maalesef diyorum çünkü her devrin kendine göre güzelliği ve albenisi vardır. O devirlerinde saflık ve sadelik güzel yönüydü. İnsanlar sadece kasabasını bilir belki en fazla ilini bilirdi.

            Zaman biraz ilerleyince askere giden gördüğü yerler ile övünürken, hacca giden bir veya birkaç kişi gerçekten özeldi.

            Şimdi öylem mi?

            Dünyanın öbür ucundaki bir ülkede olan bir olay anında bir diğer uçtaki ülkeyi adeta sallıyor. Hele birde bu ülke diğerlerine göre gelişmiş ise o zaman liderinin giydiği ayakkabı bile diğer ülkelerde haber konusu oluyor veya para biriminin altüst olmasına neden oluyor.

            Amerika da yapılan seçim bunun en büyük örneği.

            Daha devir teslime iki aydan fazla zaman var ama seçmenler sandığa gitmeden başladı bizim ülkemizde de canlı yayınlar. Neticeyi adeta kendi ülke seçimlerimizmiş gibi izledik.

            Şükür neticeyi aldık. Gerçi sonuçlar pek çoğunun beklediği gibi olmadı. Basın ve elitlerin şişirmesi ile neredeyse kazanması kesin gibi beklenen adayın yerine daha radikal söylemlere sahip aday kazandı.

            Kazandı ve işte burada başlıyor benim yazımın konusu.

            Bir ülke kendisini yönetecek lideri seçebiliyor ama asla o lider kayıtsız şartsız her şeye hükmedemiyor. Yani bu görünenin birde görünmeyen yüzü var ve o yüz asıl yöneten ve yönlendiren.

            Amerika’da ki seçim de böyle oldu. Yani seçmen bir lider seçti ama o her şeye hükmetme gücüne sahip değil. Zira seçimlerden önce söylediği pek çok konuda daha ilk günden değişiklik oldu.

            Öyle mi olmalı?

            Evet, bence de çok keskin şekilde olmasa bile bir devlet geleneği ve devamlılığı olmalı.

            Her seçilenin kafasına göre politikalar uygulaması ve düşüncelerini ve seçmenin karşısında söylediği sözler ve konularda adım atması esas olandır. Ama bazı ve beklide en önemli olan devlet politikası devletin devamlılığı ve güvenliği ile ilgili olanlarıdır. Söz konusu devletin bekası olunca tek ses olunmalı ve tek yumruk olarak meydanda olunmalıdır.

            Amerikan’ın yeni seçilen başkanı da özellikle güvenlik konusunda farklı bir adım atamayacağını anladı.

            Ülkemizde genel anlamda çok köklü bir devlet geleneği zaten var. Ama çok kökü bir devlet ve özellikle dış politika eksenli bir güvenlik geleneği var mı derseniz galiba yok. Zira elbette gelişen duruma göre değişiklik ve yenilik gösterecek ama kökten dostun düşmanın belli olduğu bir politika da yok.

            Bu güne kadar olmayan bu gelenek yerleşir mi elbette yerleşir ve bir devlet politikası olur mu tabi ki olur. Ama bunu sağlamak için devleti önceleyen bir meclis olmalı. İktidarı muhalefeti ile bir ve birlik olup bu konuda bir politika üretecek bir meclis olmalı.

            Ama siz tutar da meclisin içinde teröre direk destek veren bir vekillerden bunu beklerdeniz bu sadece iyi niyet olmaktan çıkar ve hıyanet içerir. Çünkü devletin politikası yapılsın derken Allah korusun nelere yol açar.

            Konuyu şöyle toparlayayım. Demokrasi çok önemli ve seçilenin devlet millet yönetiminde tek söz sahibi olası kesinlikle tek seçenektir. Milletin üstünde millet olmaz. Seçilmişse bunu başkaca yollarla protesto etmek veya alaşağı etmek kesinlikle seçenek değildir. Ancak devletin politikası kesinlikle olmalıdır. Bu politikayı da elbette seçilmişler belirlemeli ve sağ sol veya şu parti bu parti demeden tek yürek olarak yapılmalı ve sürdürülmeli. Belki örneği Amerika’da ki gibi kim seçilirse seçilsin politika tekdir denmelidir.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net