27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
DÜNYA TRAFİK MAĞDURLARINI ANMA GÜNÜ
22 Kasım 2016 Salı Bu yazı 17999 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Unutmayın ve hatırlayın! (20 Kasım 2016 – Pazar) Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü!

          Evet, dün 20 Kasım Pazar, yani her Kasım ayının üçüncü pazarı, Dünya Trafik Mağdurlarını Anma gününe ayrılmıştır.

          Yurdumuzda bu konuyla ilgili STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak ‘’Trafik Mağdurları Derneği’’ nin kurucu başkanı muhterem hanımefendi Yeşim AYÖZ ile tanışmam, geçen sene (12 - 14 Kasım) da Ankara’ da 6. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisinde başladı.

          Geçen sene yapmış olduğum görüşmeyi, yine bu sütunlarda (19 Kasım 2015 – Perşembe) günkü yazımda aynı başlıkla sizlerle paylaşmıştım.

          Bu sene İstanbul’ daki anma günü programı ile ilgili nazik daveti ve kıymetli yazıları tarafıma ulaştığında, Ankara’ daki (17 – 19 Kasım) 7. KTG Sempozyum – Sergisine iştirakim söz konusu oluşu dolayısıyla, yazılarını kamuoyuna ulaştırmayı bir borç bilerek sütunuma alıyorum:

          ‘’ Karman çorman bir gündem içinde yine geldi Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü. “Mış” gibi açıklanan çözümler, halı altına süpürülmüş sorunlar, hiçbir zaman değişmeyen ödül gibi cezalar ve haklıyken haksız duruma düşen trafik mağdurları

          Her geçen gün sıkışan, çözümsüz bir hal alan bu trafikte, şantiye alanına dönmüş varılmaz yollarda yine üçüncü sayfa haberleri olarak izliyoruz trafik çarpışmalarını. “Bana bir şey olmaz”  düşüncesi ile direksiyon başına oturup, karşımızdakine zarar veriyoruz. Yaya olarak yürüyemediğimiz yollarda, her gün ölmeye ve sakat kalmaya devam ediyor, bakıyor, selfie yani öz çekim yapıyor ama görmüyoruz.  

          Toplum olarak kanıksadığımız bir sorun trafik çarpışmaları, oysa Dünya Sağlık Örgütü 2011 yılında trafik çarpışmalarını “Önlenebilir Küresel Halk Sağlığı” sorunu olarak ilan etti. Bu gün dünya genelinde 1. 300. 000 olan trafikte ölümlerin sayısının, 2020’ de 1. 900. 000’ e çıkacağını ve başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere uluslararası kuruluşların yaptığı araştırmalara göre, tüm dünyadaki ölümlerin nedenleri sıralandığında, 9. Sırada bulunan trafik çarpışmalarının 2020 yılında, 3. sırayı almış olacağını açıkladı.

          Trafik tüm bileşenleri ile bütün toplumu ilgilendiren ve bir kamu politikası oluşturularak acilen çözümlenmesi gereken bir sorundur. Sadece ulaşım çözümleri trafiğin problemini ortadan kaldırmaz. Pek çok bileşenden oluşur trafik problemi. En başta yayalar olmak üzere, trafik mağdurları, araçlar, bisikletliler, motosikletliler, engelliler ve tüm bunların yanında belediyeler, karayolları, trafik ile ilgili kurum ve kuruluşları da kapsar.

          Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Gününde ve her gün en büyük dileğimiz, bir gün bizi trafik çarpışması nedeni ile kimsenin aramaması; gelişmiş ülke standartlarında adil soruşma / yargı / sigorta / rehabilitasyon sisteminin çalışması ve en önemlisi de yeni bir trafik mağdurunun olmamasıdır.

·                   Biz trafik kazası demiyoruz çünkü “kaza” kelimesi baştan affetmeyi öngörüyor. Oysa yaşananların hepsi dikkatsizlik ve sorumsuzluk nedeniyle meydana geliyor yani “öngörülebilir”. Kırmızı ışıkta geçerseniz, bir çarpışmaya neden olursunuz. Hızınızı kontrol edemeyecek şekilde artırırsanız, istenmeyecek sonuçları ortaya çıkarırsınız ve birine çarpıp kaçarsanız, “bir insanın yaşam hakkını elinden alırsınız”. O zaman neden hala “kaza” diyoruz! 17. 11. 2016. Yeşim Ayöz (Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği) Başkanı.’’

               Şahsen trafik ve kazalarıyla ilgili olarak yazmış olduğum onlarca yazıdan sonra, bu  

     açıklamanın üzerine ne söylenebilir ki? Sadece ‘’anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul –  

     zurna az!’’ diyesi geliyor insanın!

               NOT: 7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi ile ilgili izlenimlerimi,

                         bilahare bu sütunlarda okuyacaksınız.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net