12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
Ne Şangay İşbirliği Örgütü Ne AB
29 Kasım 2016 Salı Bu yazı 24655 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Şangay İşbirliği Örgütü 1996 yılında Çin’in talebi üzerine Çin ve Rusya’nın öncülüğünde Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımıyla kuruldu. Kurucu beş ülke olduğu ve ilk toplantı Şangay’da yapıldığı için Şangay Beşlisi adını aldı. Daha sonra 2001 yılında Özbekistan’ın katılımıyla örgütün ismi Şangay İşbirliği Örgütü oldu.

 

Türkiye daha önce de Şangay İşbirliği Örgütüne katılmak istediğini beyan etmişti. Ancak başta Rusya olmak üzere diğer üye ülkeler bunun bir savunma örgütü olduğunu, Türkiye’nin de NATO ya üye olması dolayısıyla bunun mümkün olmadığını ama Türkiye’nin Avrasya Ekonomik İşbirliği Örgütüne üye olabileceğini açıklamışlardı. Örgüt bu yüzden Türkiye’yi Diyalog Partneri olarak Örgüte kabul etmişti.

 

Gözlemci üyeleri Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan, Pakistan) ve diyalog partneri ülkeleri (Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan Kamboçya, Sri Lanka, Türkiye) de dahil edersek dünya nüfusunun yarısına yakını bu örgüttedir. ŞİÖ, yeryüzündeki petrolün yüzde 25’ni, doğalgazın yüzde 50’sinden fazlasını, kömürün yüzde 35’ni, kanıtlanmış uranyumun yüzde 50’sini, gayri safi milli hasıla bakımından da dünyanın 1/4’nü (yaklaşık 12.4 trilyon dolar) bünyesinden barındıran ve harekete geçirilmeyi bekleyen muazzam bir potansiyele sahiptir.

 

Herkes biliyor ki yakın bir tarihte dünyanın merkezi Avrupa değil Asya olacaktır. Asya’nın da en büyük gücü ve merkezi Çin olacaktır. Yine dünyanın önemli güçlerinden biri olacak Türkiye’nin yeri de dünyanın bu yeni merkezinde olacaktır.

 

Bunun yanında Türkiye’nin neden batıya yaklaştığını unutmamak gerekir. 1945’li yıllardan sonra Rusya’nın Boğazlarda üs’ün yanında Kars ve Ardahan’ı istemesi üzerine bizim de Batı’nın kucağına düştüğümüzü hiç unutmayalım. Aynı Rusya’nın hala tarihi  emellerinden vazgeçmediğini de biliyoruz.

 

Öte yandan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çektiği zulümleri de unutmamak gerekir. Çin  ile ilişkilerimizde bu durumu da hatırımızdan hiç çıkmamalı ve Orhun Abidelerinin de bize hatırlattığı gibi “Çinlinin tatlı sözüne, yumuşak ipeğine aldanıp, Türk Milleti, çok çok öldün! Böyle giderse, daha da öleceksin!”

 

Diğer taraftan Avrupa Birliğinin müzakereleri dondurması, Avrupa’nın ekonomik çerçevede Türkiye’ye bakış açısını görüyoruz. Bunun yanında savunma işbirliği anlamında da özellikle 15 Temmuz sürecinde NATO’nun Türkiye’ye tavrını gördük.

 

Aslında son günlerde dünya siyasetinde gördüklerimizden şunu anlıyorum.  Ne doğu ne batının aslında bize yar olmadığını çok iyi görüyoruz.

 

Türkiye’nin saf değiştirmesinin kısa vadede kolay manevralar yapabilmesinin hemen öyle kolay olacağını düşünmekte mümkün değildir.  Türkiye kolayca maceralara girecek bir ülke değildir.  Ne ayı ile çuvala girmek, ne ejderhanın ateşi ile yanmak bizim kaderimiz olmamalıdır. Öncelikle bağımsız ve güçlü  Türkiye’yi gerçekleştirdikten sonra PKK meselesini temelli ortadan kaldırıp, Musul meselesini çözüp, Suriye probleminden kurtulan Türkiye daha büyük hedeflerini gerçekleştirmek için harekete geçebilir.

 

Seksen öncesinin en güzel sloganlarından birinin de dediği gibi Ne Amerika, Ne Rusya, Ne Çin. Her Şey Türklük İçin..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net