30 Mayıs 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
Tarikat Yurtları Kapatılsın.
06 Aralık 2016 Salı Bu yazı 15395 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 Adana’da Süleymancılar tarikatına ait bir öğrenci yurdunda çıkan yangın sonucu on bir kız öğrenci, bir öğretmen yanarak hayatlarının baharında yok olup gittiler. Bu çocuklara Allahtan Rahmet, Ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim. Tekrar böyle üzücü bir kaybın yaşanmamasını dilerim. Onlar bu toplumun çocuklarıdır. Onlara karşı devlet ve kurumları toplum görevlerini yeterince yapamamışlardır.  Bu yaşta böyle ölmeleri kabul edilemez.  İhmalin, denetimsizliğin, çaresizliğin, terk edilmişliğin, yoksulluğun yarattığı acı sonuç. Köylerinde okulları kapatılmış, Belki de hiç okulları olmadı. Ailelerin başka seçenekleri yok, ya çocuklarını okutmayacaklar veya bu karanlık ve kötü gidişe razı olacaklar. Yoksulluk ve çocuk ölümleri kader değil cinayettir. “ Bozuk düzende sağlam çark olmaz” Diyen Pir Sultan Abdal Ozanımız yaşadığı 16.Yüz yılda söylemiş.  Hala özensiz, dikkatsiz hizmetlerin adaletli ve eşit olarak ihtiyaç yerlerine gitmediği ortada Hizmetlerin sosyal devlet olma sorumluluğu ile eğitim gibi bir konu da çocukların öncelikli olmak kaydıyla, Yurttaşlarının tamamının parasız, kolayca ulaşabileceği bir eğitim düzeni kurmak ve kamu çalışanları eliyle bu hizmeti yerine getirmek devletin ve hükümetlerin görevidir.

   Devletin varlık sebebi vatandaşına insanca, güvenli bir yaşam sağlamak. Eğitim çağındaki çocukların Devletin koruması altında olması gerekir, Siz bu görev ve sorumluluğunuzu yapmayıp, dini cemaatlere, tarikatlara, vakıflara devrederseniz, ortaya bu acılar ve daha farklı kötülük ler yaşanır.  İlköğretim öğrencilerinin yurtlarda kalması yönünde ortada yasa ve yönetmelik olmadığı belirtiliyor. İzinsiz ve hukuksuz olarak açılan yurtlardan geçilmiyor.  Bu öğrencileri o cemaat yurduna kimlerin yönlendirdiği, sorumlular tespit edilmeli, yargılanmalılar. Bunun yerine daha güvenli devlet yurdunda kalmaları sağlanabilirdi. Hükümetin izlediği politikalar gereği ne zaman cemaat yurtları gündeme gelse hemen üzerinin kapatılmasını, örtülmesini karanlıkta kalması için çaba gösterilmekte, unutulmaya bırakılmakta. Aslında açık, şeffaf ve tarafsız davranılsa, kamuoyunda kaçırılmasa, gizlenmese bu olumsuzluklar yaşanmayacak veya azalacaktır. Aslında cemaat yurtlarının yeterince zamanında denetlenmediği bu ve benzer yurtların denetimlerinin göstermelik yapıldığı, eksik ve kusurların görmezden gelindiği ortada.

   Sonuçta, Toplumun Laik ve Demokratik Eğitim hakkı, Eşit ve parasız eğitim talebi yerine getirilmelidir. 

Sevgiyle kalın


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Fazlı GÜVENTÜRK
Nusret Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net