27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ŞÜKREDELİM
06 Aralık 2016 Salı Bu yazı 23511 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Nerden çıktı bu yazı şimdi diyeceksiniz ve ekleyeceksiniz ülkenin bu kadar sorunu varken. Ama okuyunca ne kadar gerçekçi olduğu konuda bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum.

            Günümüzde maddi konulara o kadar daldık ve öyle çok günümüzü maddiyatla geçiriyoruz ki gerçekten pek çok şeye şükretmeyi pas geçiyoruz.

            Sabah uyandığımızda açacak ve güneşi görecek, aydınlığı algılayacak bir gözümüz, kalkacak bir ayağımız var. Yıkayacak bir yüzümüz, yanaklarımızı ovalayacak ellerimiz var. Şükürler olsun bize günaydın diyecek eşimiz, evladımız ana babamız var. Ve şükürler olsun ki o günaydın sözcüğünü duyacak bir kulağımız var.  

            Kahvaltı da yiyecek ekmeğimiz içecek çayımız var. Belki onlar kadar önemli başımızı sokacak bir evimiz var.

            Üzerimize giyecek elbisemiz gidecek bir işimiz, bir fincan kahveyi paylaşacak dostumuz var. Derdimizi anlatacak bir dilimiz var.

            Akşam olduğunda gidecek hanemiz, başımız ağrıdığında nane limon içeceğimiz bir bardağımız, dinlenip zinde kalkacağımız bir yatağımız var.

            Başta dedim ya şükredecek o kadar konumuz var ki aldığımız her nefese sonsuz şükretsek azdır.

            Gölgesinde huzur bulduğumuz bir bayrağımız var. Ana bildiğimiz baba bildiğimiz devletimiz var. İnandığı değerler uğruna canını hiçe sayacak milletimiz var. Duyduğumuzda burnumuzun direğinin sızladığı ezanımız var.

            Aslında tüm bu sahip olduklarımız için şükrederken hemen yanı başımızda bu sahip olduklarına dua edenler içinde amin demeliyiz. Zira dostun dosta yaptığı dua Allah katında kabul edilen duadır.

            Uhud savaşı başlamadan iki sahabe arkadaştan Abdullah ibin caşh(ra)  önce,Saad bin Ebi Vakkas(ra)ı gördü. -Ya  Vakkas savaş başlayacak, savaştan önce dua etmek istemez misin diye sordu. Saad  -Edelim Abdullah dedi kendisine. Ve Uhud dağının eteklerinde bir kayanın dibine gittiler. Abdullah Saad’a 
-Hadi önce sen dua et ben amin diyeyim, sonra ben dua edeyim sen amin de.
  Saad bin Ebi Vakkas(ra) ellerini kaldırdı -Ya Rabbim,savaşta beni düşmanla karşılaştır.Ben o düşmanımla savaşayım,bana cihat sevabını nasip et, sonra ben düşmanımı yeneyim bana zafer ver,daha sonra ben savaş ganimetlerinden hak alayım ve zaferle evime döneyim.

Abdullah ibin Caşh elleri semada -Aminnnn dedi. 

Dua sırası Abdullah(ra) gelmişti. Ellerini tüm teslimiyetiyle semaya açtı. 

-Allahım,bana düşmanımla karşılaşmayı nasip et,bir süre ben düşmanımla cenk edeyim,bana cihat sevabını ver. Sonra düşmanım bana galip gelsin,beni yere yatırsın,yensin, kılıcıyla kolumu kessin,sonra diğer kolumu,sonra ayaklarımı kessin,sonra kulaklarımı,sonra burnumu, sonra başımı,vücudumdaki bütün azalarımı kessin ben hiç tanınmayacak hale geleyim.Kesilmiş kütük gibi olayım. 

Ben mahşer günü huzuruna böyle geldiğimde, ben Sana -Ey Allahım, bütün bedenimi bende olan ne varsa senin yoluna feda ettim. Azlarım şahadet etsin diye de hepsini senin rızan için düşmanla savaşırken kaybettim. Diyeyim….

Abdulla(ra)ın duası burada bitiyor. Saad bin Ebi Vakkas(ra)bu dua karşısında şaşırmış halde..-Ben bu duaya amin demem, -Diyeceksin diyor Abdullah,seninle öyle anlaştık,Amin de amin de… Saad verdiği sözün üzerine amin diyor,ve beraberce kalkıp savaş meydanına geliyorlar. 

V e savaş sona eriyor. Müşrikler ölülerini Müslümanlarsa şehitlerini toplamaya çıkıyor. Rasulullah(sav) savaş meydanında geziyor. Aman Alahım…Yerde hurma kütüğünü andıran başsız kolsuz bacaksız kulaksın sadece vücudun olduğu bir naaş var, ve Saad ağlamaya başlıyor. Rasulullah(sav),yerde yatana bakıp gülümseyerek başını çeviriyor. Sahabe şaşkın, sahabe anlamıyor. Soruyorlar Nebiye,gazi olmuş O’nunda mübarek dişleri kırılmıştı. -Ne oldu Ya Rasullah,neden gülümsediniz_ 

Rasulullah(sav) asahabına dönerek,  -Ben Abdullah’ı  cennette pınar başında yıkanırken gördüm, yanında huriler vardı, rahatsız etmek istemedim o yüzden başımı çevirdim diyor. Ashab içten içe imrenerek bu kutlu şehide ağlamaya başlıyor. 

Biraz uzadı yazı biliyorum ama Rabbim öyle bir şükür ve öyle bir dua nasip etsin ki bize inşallah hayırlı olan tüm dualarımız ve şükrümüz hemen gerçekleşsin.

Hem şahsımız ailemiz ve hem de aziz milletimiz devletimiz ezanımız bayrağımız için ettiğimiz dualar şükredenlerin duası gibi kabul edilsin inşallah.

Selam ve dua ile…
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
şükürler olsun  -  07-12-2016 - 16:52
ALLAH ım cok şükür bin şükür sana elhamdülillah hamd olsun yarabbi hamd\'u senalar olsun sana verdigin verecegin tüm nimetlere saglıga sıhhate gelmişime gecmişime ben senden gecelek herşeye rayızım ALLAH ım şükürler olsun sana sen bizim yar ve yardımcımız ol ALLAH ım biz bizi bıraktıgımız zaman sen bizi bırakma yarabbi ... ALLAH ım sen peygamber efendimiz Hz.MUHAMMED MUSTAFA (SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM) efendimizin üzerinden rahmet yagmurlarını bir an olsun eksik etme zerre tanesi kadar eksik etme yarabbi ....
Haluk  -  06-12-2016 - 10:17
Kibir, haset ve kıskançlığından ötürü kıyamete kadar tüm yaşamını insanları saptırmaya adamış olan şeytan, insanın şükürden uzaklaşmasını kendisi için yeterli ve büyük bir başarı olarak görmektedir. Şeytanın ana hedeflerinden birinin insanları şükürden alıkoymak olduğu dikkate alındığında, şükretmeyen bir kimsenin nasıl büyük bir sapkınlık içinde olduğu daha iyi anlaşılır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net