08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
HAYALLER VE GERÇEKLER
07 Aralık 2016 Çarşamba Bu yazı 27730 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayal kurmak yapmak istediklerimizi zihnimizde canlandırmaktır. Hepimiz yaşamımız boyunca büyük küçük birçok hayaller kurmuşuzdur. Çünkü hayaller iç dünyamızdaki en güzel tesellimizdir. Çocukken çok istediğimiz bir oyuncağa sahip olmaktır hayalimiz, belki de bir prenses olmak ya da bir süper kahraman olup uçmak. Hatta sihirli değneğimizle her istediğimizi yapmak ve dünyayı kurtarmak… Her geçen yıldan sonra hayallerimiz de biraz değişir aslında. İnsan büyüdükçe hayalleri de küçülüyor galiba. Daha gerçekçi ve daha az hayaller kurmaya başlarız. Kim bilir belki de imkansız hayaller kurup hayal kırıklığı yaşamaktan korkarız. Önce okulu bitirmek olur hayalimiz, sonra iyi bir iş bulmak ve sevdiğimiz anlaşabileceğimiz kişiyle evlenip çocuk yapmak. Hele birazcık paramız da olursa bir ev ile bir araba da aldık mı tamam. Sonra biraz zaman geçip yaş ilerleyince emekli olmanın ve dinlenmenin hayalleri kurulur artık. Yani hayaller gerçeğin ta kendisi oluverir.

Çoğu insan için tüm bunları yapmak yaşamı boyunca yeterli bir hayalken çok az insan da ülkesine ve tüm insanlığa faydalı icatlar yapıp, dünyaya adını duyuracak çok geniş hayaller kurabiliyor. Aslında kurulan hayaller biraz da bireylerin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik yapıya göre de farklılık gösterebiliyor. Kimisinin hayali kışı geçirecek kadar evine odun kömür alabilmekken, kimisi için de belki dünyaca ünlü bir markanın kış kreasyonu olan mantoyu alabilmek tek hayali olabiliyor. Hatta vatan aşkıyla yanıp tutuşup şehit olmak hayali kuran yiğitlerimiz de oluyor, tatilini belki Miami’de havuz kenarında geçirmek isteyende. Herkesin kendine göre farklı farklı hayalleri var.

İnsanoğluyuz işte zaman zaman imkansız hayaller de kurabiliyoruz, olmayacağını bile bile. Sonrasında yaşanan hayal kırıklıkları ve üzüntüler bizi yıpratabiliyor. Yıprandıkça da hayal kurmaktan vazgeçebiliyoruz. Bazen ne yaparsak yapalım nasip değilse eğer ulaşamayız hayalimize, çabalarız dualar ederiz ama olmaz, belki de olmaması daha hayırlı olacağı içindir. Ne demiş Mevlana “Nasipse gelir Çin’den Yemen’den nasip değilse ne gelir elden.”  İşte bu yüzden gerçeğe daha yakın ve boş olmayan hayaller kurup bu hayaller doğrultusunda pes etmeden sağlam ve doğru adımlarla hayalimize ilerlemek en doğrusu olacaktır.

Hayat denen bu uzun ve zorlu yolda insan birazcık mutlu olmak için hayal kurar.  Hayaller hayatımıza anlam kattığı gibi, bu hayalleri gerçekleştirmek kendimize olan güvenimizi de arttırır. Bazen ulaşamayacağımız imkansız hayallerimiz olsa da en küçük hayalimize kavuşmak bile bizi mutlu etmeye yeter. Bu yüzden kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmek için mücadele etmekten vazgeçmemeli ve hayırlısını dileyip dua etmeliyiz. Umarım her yeni günde yeniden canlanır hayalleriniz. Unutmayın hayal kurmak, gerçekleştirmek istediğimiz dünyanın giriş kapısıdır ve herkesin bu kapıyı açabilmesi ümidiyle.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ayse  -  10-12-2016 - 09:02
çok güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık o kadar güzel yalın bir dille analatılmışki hayaller aslında bir nevi gerçeklerdir.
hıdır kuşcu  -  09-12-2016 - 14:00
Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız köşe yazınızı. Okudum beğendim.bi an çocukluğum geldi aklıma, ulaşılması zor oyuncaklar. hani şimdi çocuklarımız kıymetini bimediği oyuncaklar varya işte onlar. Bizim hayalini bile kuramadığımız oyuncaklar ama belkide bazı ulaşamadığımız hayellerimiz bizleri de kendi oyuncağımızı yapmamıza sebeb olmuştur kırıcı bir toplum değil yapıcı bir toplumduk şimdi ise malesef gençlik ve çocuklarımıza üzülüyorum hiç bir şeyin değerini bilmiyolar tabiki bunda anne ve babalarında hataları var neyse tekrar tşk ederim ülkü hanım
Ulku  -  09-12-2016 - 11:29
Hayal kurmak başarmanın yarısıdır.Hayallerimiz doğrultusunda pes etmeden kararlı ve sağlam adımlarla ilerlemek ve istikrarlı olmamıze bizi başarıya hayallreimize kavuşmamizi sağlayacaktır.unutmayın insan birşeyi hayal ediyor ve bunu gerçekten istiyorsa asla vazgeçmemeli diye düşünüyorum.Herkese tüm yorumlar için saygılar.
Aseka  -  09-12-2016 - 11:22
Çok güzel bir yazı olmuş. Herkesin tüm güzel hayalleri gerçek olur insallah.
Ulku  -  09-12-2016 - 08:32
Öncelikle Yorumlariniz için teşekkürler.E ger yanlis hayal kurup bundan üzüntü duyuyorsak demekki böyle şeytani vesveseleele kurulan hayallerden uzak durup buna bir son vermek gerekir.Bence kendimiz ,ailemiz çocuklarımız yada ülkemiz için daha doğru faydalı vegüzel hayal kurmak en iyisi.
Ulku  -  08-12-2016 - 16:19
Yorum için teşekkürler hayal kurmayın diyemeyiz hiç kimseye ama bu hayaller doğru durust hayaller kurmak en doğrusudur.Yanlişlari günahları hayal etmek zaten doğru değildir.Eger şeytan vesvesesiyle yanlış bir hayal kurup bunu için üzüntü duyuluyorsada buna bi son verip aynı yanlış hayali kurmamamak gerek.Bence kendimiz ailemiz evlatlarimiz yada ülkemiz için daha güzel doğru hayaller kurup bunlarla meşgul olmaliyiz
ÇINAR  -  08-12-2016 - 13:24
İnsanın hayali ne yaşına ne kilosuna ne boyuna ve yine bence eğitimine de bağlı değildir. insan hayali kadar büyük işlere imza atar. Bakın önemli değil hemen hemen tum icatlar hayal ile başlar. insanın uçma hayali olmasa uçak icat edilirmiydi. insanın uzay hayali olmasa aya kim ayak başardı. İnsan bence hayal ettiği kadar güzelliğe imza atar. Bazen öyle hayaller ölür ki gerçekleşmesi imkansızdır ama yine de güzeldir yaşanasıdır. Bence olağan üstü bir konu ve olağanüstü bir yazı olmuş. Hayalin sınırı sorumluluğu sayısı olmamalı ki hayal olsun.ve ya gerçekleşirse düşüncesi hep olsun hayalinizde...
Hayal kur ama  -  07-12-2016 - 16:49
Bir çok yanlışlar ve günahlar hayal etmekle başlar. Yanlış hayaller insanı yanlış eylemlere sürekleyebilir. Hayale gelen düşünceler, gerçeğe yansırsa tehlikeye girmiş oluruz. Bunun dışında istemeden, elde olmadan hayale gelen düşünceler veya sözler, bunlardan üzüntü duyduğumuz sürece kalbimizin malı sayılmaz. Bunlardan sorumlu olmayız. Çünkü bunlar istemediğimiz halde oluşan vesveselerdir. İstemediğimiz halde hayalimizde oluşan bu tür görüntüler, aklımızdan geçen sözler, bize üzüntü verir. Bunları şeytanın vesvesesi olarak algılamak gerekir. Sonuç olarak hayal kurmak, hayal etmek büyük bir nimettir. Fakat bu nimeti yanlış yollarda kullanarak hayalperestlik durumuna gelmemek gerekir.
ülkü   -  07-12-2016 - 13:14
Sayın D. Haykir aynı imkana,aynı zekaya yada aynı kapasiteye sahip olup ta hayallerini gerçekleştirmeyi başatamayan insanları ayrı tutuyorum zaten onlar o kişilerin başarısızlığıdır,yazımdada okuduysanız farketmişsizinizdir. Ama aynı imkana ve fırsatlara sahip olamayan insanlarda malesef kapasitesi yada cevresel imkanına göre daha gerçekçi hayal kurmalı diye düşünüyorum. Günlük geçimini zor sağlayan birinin nasıl gidip miamide bir tatil yapması beklenebilir.Bunun hayalini kurup sadece birazcık kendini mutlu edebilir. ama bu hayale kendini kaptırısa hayal kırıklığı yaşamazmı ????
D. Haykir  -  07-12-2016 - 08:58
Her insanın yapabilecekleri kapasitesi ile orantılıdır.Kapasitemiz ile ne büyüklükte işler başarabileceğimizin sınırını da hayallerimiz belirler. Aynı kapasite, imkan ve zekaya sahip kişilerin birbirinden çok farklı işler başarabilmelerini, çevre şartları, fırsatlar ile açıklayamayız. Aradaki farkı hayallerimizin büyüklüğü tayin eder. Biz ancak hayallerimiz kadar büyüğüz… Neyi gerçekleştirmeyi hayal ediyor isek ancak o kadar büyüklükte işler başarırız.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net