07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Atsız Bozkurtlar ve Türk Dünyası
12 Aralık 2016 Pazartesi Bu yazı 33838 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hüseyin Nihâl Atsız, 12 Ocak 1905 yılında Kadıköy’de doğmuş ve ilköğrenimini buradaki çeşitli okullarda tamamlamıştır. Orta öğrenimini Kadıköy ve İstanbul Sultanilerinde yaptıktan sonra Askeri Tıbbiye’ye yazılmış ve burada 3. sınıfta iken Arap asıllı bir subaya selam vermeyi reddettiği için okuldan çıkarılmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış ve 1930 yılında buradan mezun olunca Türkiyat Enstitüsü’nde hocası Köprülü zade M. Fuat beyin asistanı olmuştur. Fakat Türk Dil Kurultayı’nda diğer hocası Zeki Velidi Togan’ın Türk göçleri konulu bir ilmi zıtlaşma sonrası maruz kaldığı hücumlara tepki olarak, çektiği telgraf sebebi ile 1933 yılında asistanlıktan çıkarılmıştır. Burada Atsız, hocası Togan’a yönelik saldırılara tepki olarak, “Zeki Velidi Togan’ın talebesi olmakla iftihar ederiz.” ifadesini kullanmıştır. Bu dönemde bu olayların yaşanması ise Atsız’ın, Atatürk ile daha yakın bir temas kurmasını önlemiştir.

 

 Atsız, Malatya Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliğine, daha sonra Edirne Lisesi’nde Edebiyat öğretmenliğine tayin edilmiştir. 1931’de Atsız Mecmua adlı dergiyi, 1933’te de Edirne’de iken Orhun Dergisi’ni yayınlamıştır. Dil, edebiyat, tarih vb. konularda yayın yapan Orhun’un 9.sayısındaki, resmi tarih tezini eleştiren bir yazı sebebiyle dergi kapatılmıştır. Atsız da bakanlık emrine alınmış ve 1938 yılında bu işten de uzaklaştırılarak kendisine devlet yolu kapatılmış, o da özel liselerde öğretmenlik yapmıştır.

 

Türk Tarihi Üzerine Toplamalar ve Türk Edebiyatı adlı ilk ilmi yapıtlarını bu süreçte yayınlamıştır. Tanrıdağ ve Çınaraltı gibi milliyetçi dergilerde yazılar yazmış ve 1943 yılında Orhun’u yeniden yayınlamıştır. Bu derginin 15. ve 16. Sayılarında dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na hitaben yayınladığı mektuplarda, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in tek taraflı bir kadrolaşma faaliyetinde bulunması nedeni ile istifasını istemiştir. Bu yazılarda sert eleştirilerde bulunan Atsız, sonunda eski arkadaşı fakat ideolojik olarak Rus Komünizmi görüşüne sahip Sabahattin Ali’nin açtığı hakaret davasıyla yargılanmaya başlamış ve Orhun Dergisi kapatılmıştır. Bu davalar büyük bir yankı uyandırmış ve gösteriler, öğrenci eylemleri görülmeye başlamış ve Atsız ile 22 kişi, hükümet darbesine teşebbüs suçlaması ile yargılanmışlardır. Atsız 6 yıl 6 ay ceza almış fakat Askeri Yargıtay bu kararları bozmuş ve davada herkes beraat etmiştir. Bu süreçten sonra da 1 yıl ve 2 yıl farklı kurumlarda görev yaptıktan sonra 3 Mayıs’ta Ankara’da verdiği bir konferanstan sonra görevinden alınmış, Süleymaniye Kütüphanesi’ndeki görevinin başına geçmiş ve burada 17 yıl çalıştıktan sonra emekli olmuştur. 11 Aralık 1975’te de vefat etmiştir.

 

Bozkurtlar

 

Atsız, edebiyatçılığının yanı sıra aynı zamanda büyük bir Türkolog’dur. Dil, edebiyat ve bilhassa tarih alanında bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Atsız'ın en önemli tarafı ise Türkçülüğüdür. O, tarih ve coğrafya derinliğinde Türklüğü bir bütün olarak görür.

 

Atsız'ın hayatı Türklük için mücadeleyle geçmiştir. Bu uğurda birçok defa işinden olmuş, sıkıntı çekmiş, mahkemelerde ve hapislerde çile doldurmuştur. Kendisi, fikirleriyle yaşayışı arasında çelişki olmayan büyük bir ülkü adamıydı.

 

Atsız'ın edebi eserleri arasında bilhassa Bozkurtlar romanı öne çıkar. Aslında bu, birbirinin devamı olan iki romandır. Birincisi Bozkurtların Ölümü, ikincisi ise Bozkurtlar Diriliyor adını

taşımaktadır. İlki 1946' da, ikincisi ise 1949 yılında yayımlanmıştır. Bu romanlar, yazarın 1975 yılında ölümünden önceki son iki baskıda tek cilt halinde Bozkurtlar adıyla basılmıştır. Bu sebepten bu iki roman Bozkurtlar adıyla da anılmaktadır.

 

Bozkurtlar, tarihi romandır. Türkiye Türkçesiyle yazılmış bu kategorideki en önemli eserdir.

 

Konusu Göktürkler

 

TÜRK tarihinde karakteristik ve çok önemli bir olaydır. Türklerin tarihleri boyunca bağımsızlıklarını kaybettikleri sadece 5000 yıllık tarihlerinde 50 yıllık bir dönemdir. Ve Kürşat İsyanı da ilk ve son olan bu esaret yıllarına son vermiştir.

 

Göktürkler, 552-745 yılları arasında hüküm sürmüşler ve bugünkü Moğolistan merkezli bir devlet kurmuşlardı. Tam olarak 193 yıllık devletin hayatında Çin'e bağımlı 50 yıllık (630-680) bir devre de bulunmaktadır.

 

Bozkurtlar romanında olaylar, 621 yılında Göktürk devletinin çökme sinyallerini verdiği bir devrede başlar, bağımsızlığın kazanıldığı 680 yılına ve ondan sonraki birkaç yıla kadar devam eder.

 

Romanda zaman, yaklaşık 60 yıllık bir süredir. Bu birkaç nesil demektir. Nitekim, romanın başlarında ön planda olan kişiler daha sonra ölmekte, onların yerini romanın ilerleyen kısımlarında çocukları ve torunları almaktadır.

 

Romanın en önemli kişisi şüphesiz Kür Şad' dır. Kür Şad tarihi bir kişiliktir. Çin kaynaklarında onun hakkında bilgi bulunmaktadır. Gerçek Türkçe ismini bilemiyoruz. Ona “Kür Şad” adını veren Atsız'dır.

 

Fakat Kürşad kesinlikle gerçek bir karakterdir. Gerçek ismi farklı olsa da… Dönemin Çin kayıtlarında Kürşad’ın yaptığı saray baskınını ayrıntısıyla anlatmakta ve Türklerin bağımsızlığını kazanmasını sağlayan olayın bu baskın olduğuna dair bilgiler vermektedir. Çin kaynaklarında adı Chieh-she-shuai” (Okunuşu: Cie-Şı-Şuay) olarak geçen kişinin, Atsız’ın Bozkurtlar romanındaki kişiyle birebir örtüşmektedir. Şipi Kağan’ın oğlu, Tulu Han’ın kardeşidir. Aşina soyundan gelen bir Türk şadıdır.

“Çin Kaynaklarına Göre Doğu Türkleri” kitapda Çin sarayı baskını hakkında aşağıdaki ifadeler yer almaktadır:

13 Mayıs 639 tarihinde Tai Tsung yaz sarayı olan Chiu-ch’eng Sarayı (九成宮 / 九成, jiǔchéng gōng)’na geldi. Chieh-she-shuai (Kürşad) gizlice eski kabileleriyle irtibata geçerek yaklaşık 40 yandaşı kazanıp imparatora karşı suikastı planladı. Jiucheng Sarayı’ından Tai Tsung’un prensi olup Tai Tsung’un ölümünden sonra Kao Tsung olarak tahta geçecek olan Chin Kralı Li Chih ‘in dışarı çıkarken açılacak kapıdan yararlanarak sarayın içine girerek doğrudan imparatorun yatak odasını basarak başarılı olabileceğini düşündü.

19 Mayıs 639 tarihinde Ho-lo-ku’yu korumaya alıp gece sarayın dışında gizledi. Ancak o gün şiddetli rüzgar yüzünden Li Chih’in gelişi gecikince Chieh-she-shuai (Kürşad) şafak vaktinin gelmesinden endişe ettiği için saraya saldırdı. Chieh-she-shuai (Kürşad) ve adamları dört katlı perdeleri aştıktan sonra rastgele ok atarak onlarca muhafızı öldürdüler. Che-ch’ung Sun Wu-k’ai ve adamları mücadele ederek isyancıları geri çevirdiler. İsyancılar ahıra sığınarak yirmi küsür atı çalıp kuzeye kaçtılar. Vey Nehrini geçtikten sonra takip eden Tang askerleri tarafından yakalandılar ve kılıçla kesilerek öldürüldüler. Tuli Kağan’ın (Tulu Han) oğlu Ho-lo-ku (Urku) ise sürgün edildi.

 

Kür Şad bir kahramandır. 639 yılında, yani Çin'de esaret hayatı yaşanırken, Göktürkleri Çin' den çıkarıp başkentleri Ötüken' e götürmek için kırk arkadaşıyla birlikte bir bağımsızlık ihtilaline girişir. Ancak, ihtilal başarıyla sonuçlanmaz. Çin sarayını basan ve sayısız Çin askeriyle mücadele eden Kür Şad ve arkadaşları vuruşarak ölürler. Bu ihtilal her ne kadar Göktürkleri bağımsızlığına kavuşturamamış olsa bile, yakılan istiklal ateşi tam 4 yıl sonra meyvesini vermiş ve Göktürk ili, 680 yılında İltiriş Kağan ile yeniden diriltilmiştir.

 

r Şad birinci romanın sonunda ölür. İkinci romanda Kür Şad'ın yerini, oğlu Urungu alır. Ancak, burada da Kür Şad'ın ruhu olaylara ve romana hakimdir. Urungu, Kür Şad'ın oğlu olduğunu başlangıçta bilmez. Annesinin ölümü anında, gerçeği öğrenir. Fakat, bu defa da hakikati kimseye söyleyemez. Çünkü, Göktürkler yeniden derlenip toparlanmaktadırlar ve Kür Şad soyuna bağlı bir prensin ortaya çıkması Gökrkler arasında bolma kavgalarını ortaya çıkaracaktır. O sırada liderliği elinde bulunduran İlteriş Kağan ve Bilge Tonyukuk, r Şad'ın oğlu bile olsa Urungu'yu ortadan kaldırmak zorunda kalacaklardır. Öte taraftan, Dokuz Oğuzlann prensesi Ay Hanım'a yaptığı evlenme teklifi, asil olmağı gerekçesiyle reddedilince, Urungu ikilem içersinde kalır. Bu sırada Türk ilinin birliği için pürüz oluşturmaya blayan Dokuz Oğuzlar üzerine yapılan bir seferde Ay Hanım ölür. Sefere katılan Urungu da Ay Hanım'ın cansız bedeniyle birlikte kendini uçuruma atarak o da ölür.

 

Bozkurtlar'ın temiz ve sade bir dili vardır. Orta öğrenim öğrencileri bile sıkıntısız anlayabilirler. Üslup akır. Romanda kısa cümleli, bol konuşmalı, harekete dayalı cümlelerin bolca kullanıldığı bir yapı mevcuttur. Bu özellik, romana konu olan bozkır Türklerinin yaşayışlarına ve dünya şlerine uygundur. Roman yer yer kozmik, mitolojik ve destansı öğelerle de süslenmiştir.

 

Roman tarihi gerçekler üzerine kurulmuştur. Ana olaylar, roÇanakkale'nin Kahraman Kadınları (18 Mart 2020 Çarşamba)

 • İstiklal Marşı (11 Mart 2020 Çarşamba)
 • Hocalı Soykırımı (26 Şubat 2020 Çarşamba)
 • Türk Yurdu Batı Trakya (24 Şubat 2020 Pazartesi)
 • Denktaştan Akıncıya (14 Şubat 2020 Cuma)
 • Hilali Ahmer’den Kızılay’a (06 Şubat 2020 Perşembe)
 • Trablusgarp Savaşı 1911-1912 (13 Ocak 2020 Pazartesi)
 • Bayrak Şairi Arif Nihat Asya (06 Ocak 2020 Pazartesi)
 • Kızılderili Soykırımı (21 Aralık 2019 Cumartesi)
 • Zulme Kayıtsız Kalmayalım (17 Aralık 2019 Salı)
 • Bitmeyen Zulüm Doğu Türkistan (09 Aralık 2019 Pazartesi)
 • Öğretmen Olmak (03 Aralık 2019 Salı)
 • Öğretmenleri Anlayamamak (19 Kasım 2019 Salı)
 • Tarihi Neden Öğrenelim (08 Kasım 2019 Cuma)
 • Osmanlının Ölüm Fermanı Mondros Mütarekesi 30 Ekim 1918 (30 Ekim 2019 Çarşamba)
 • Fazilet Rejimi Cumhuriyet 29 Ekim 1923 (28 Ekim 2019 Pazartesi)
 • Kırıkkale ve Tarihimiz (22 Ekim 2019 Salı)
 • Propaganda ve Zafer (16 Ekim 2019 Çarşamba)
 • Sigara Yasakları (11 Ekim 2019 Cuma)
 • Ağaçlandırma (02 Ekim 2019 Çarşamba)
 • Oksızlıktan Bağımsızlığa (23 Eylül 2019 Pazartesi)
 • Dünyanın 5 Şartı (17 Eylül 2019 Salı)
 • Eğitim Sorunu (10 Eylül 2019 Salı)
 • İlkokul Öğretmeni (04 Eylül 2019 Çarşamba)
 • Büyük Türk Tarihçisi Mustafa KAFALI 1934-2019 (02 Eylül 2019 Pazartesi)
 • Alparslan dan ve Atatürk e Malazgirt ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri (28 Ağustos 2019 Çarşamba)
 • Yunan Adaları ve Kıbrıs (21 Ağustos 2019 Çarşamba)
 • Silaha Adını Veren Şehir KIRIKKALE (16 Ağustos 2019 Cuma)
 • Müzelerimiz ve Halimiz (05 Ağustos 2019 Pazartesi)
 • Milli Tarih Şuuru (29 Temmuz 2019 Pazartesi)
 • Batı Trakyanın Kahramanı Dr Sadık Ahmet 1947-1995 (24 Temmuz 2019 Çarşamba)
 • Türkü Türk ü Söyler (22 Temmuz 2019 Pazartesi)
 • İstiklal Yolu (15 Temmuz 2019 Pazartesi)
 • Müslüman Japonlar (03 Temmuz 2019 Çarşamba)
 • Dost (24 Haziran 2019 Pazartesi)
 • Johnson Mektubu (18 Haziran 2019 Salı)
 • Seçmeli Tarihimiz (24 Mayıs 2019 Cuma)
 • 100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE (18 Mayıs 2019 Cumartesi)
 • 3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (02 Mayıs 2019 Perşembe)
 • Teşkilat-ı Mahsusacı Süleyman Askeri (13 Nisan 2019 Cumartesi)
 • Son Başbuğ ALPARSLAN TÜRKEŞ (04 Nisan 2019 Perşembe)
 • TÜRK’ÜN OCAĞI: TÜRK OCAĞI (25 Mart 2019 Pazartesi)
 • Yusuf Akçura ve Üç tarz-ı Siyaset (12 Mart 2019 Salı)
 • Türk ve Kadın (08 Mart 2019 Cuma)
 • Hocalı Soykırımı (25 Şubat 2019 Pazartesi)
 • ÜLKÜCÜNÜN GÜR SESİ OZAN ARİF (1946-2019) (15 Şubat 2019 Cuma)
 • Kıbrıs’ın Kuvayı Milliyesi Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) (11 Şubat 2019 Pazartesi)
 • UNUTULMUŞ TÜRK İLİ (29 Ocak 2019 Salı)
 • Hoca Ahmed Yesevî (Pir-i Türkistan) (23 Ocak 2019 Çarşamba)
 • Türk Bilgesi DEDE KORKUT (14 Ocak 2019 Pazartesi)
 • Balasagunlu Yusuf ve Kutadgu Bilig (08 Ocak 2019 Salı)
 • ilk Türk ansiklopedisi Divan-ı Lügati't Türk (29 Aralık 2018 Cumartesi)
 • Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu (11 Aralık 2018 Salı)
 • ERGENEKON DESTANI (04 Aralık 2018 Salı)
 • Öğretmen Seçme (24 Kasım 2018 Cumartesi)
 • UNUTULMUŞ TÜRK İLİ DOĞU TÜRKİSTAN (16 Kasım 2018 Cuma)
 • ATATÜRK KRONOLOJİSİ (10 Kasım 2018 Cumartesi)
 • Emeklilikte Yaşa Takılanlar (01 Kasım 2018 Perşembe)
 • Bir Turan Sevdalısı Ganire Paşeyeva (24 Ekim 2018 Çarşamba)
 • Avrupa’da Atilla’nın Torunları Sekeller (15 Ekim 2018 Pazartesi)
 • Devletin İflası Düyun-u Umumiye (05 Ekim 2018 Cuma)
 • El Kesesinden Ağalık (01 Ekim 2018 Pazartesi)
 • “YOUR BOYS HAVE DONE İT” ( BİZİM ÇOCUKLAR İŞİ BİTİRDİ) (11 Eylül 2018 Salı)
 • ŞAMAN ATEŞİ TURANI KAPLADI (31 Ağustos 2018 Cuma)
 • TURAN KARDEŞLİĞİ (30 Ağustos 2018 Perşembe)
 • FİLM SAHNESİ GİBİ (29 Ağustos 2018 Çarşamba)
 • HADJA TURAN (28 Ağustos 2018 Salı)
 • HUN TÜRK KURULTAYI (27 Ağustos 2018 Pazartesi)
 • Siyaset ve Siyasetçi (16 Ağustos 2018 Perşembe)
 • Eğitimin En Önemli Problemi (07 Ağustos 2018 Salı)
 • Yine Kırıkkale ve Projeler (20 Temmuz 2018 Cuma)
 • Liyakat (10 Temmuz 2018 Salı)
 • Seçimin Ardından (02 Temmuz 2018 Pazartesi)
 • Bir Seçim Daha Bitti (28 Haziran 2018 Perşembe)
 • Kırıkkaleli Yazarlar İmza Günü (18 Mayıs 2018 Cuma)
 • Kuvayı Milliye Ruhu (10 Mayıs 2018 Perşembe)
 • Siyasetname ve Devlet Adamı (03 Mayıs 2018 Perşembe)
 • Başarı Denklemi; İlim, İman, Amel (17 Nisan 2018 Salı)
 • Ord. Prof. Yusuf Hikmet BAYUR (1881 – 6 Mart 1980) (05 Nisan 2018 Perşembe)
 • Son Başbuğ ALPARSLAN TÜRKEŞ (03 Nisan 2018 Salı)
 • Mahmud Celâl Bayar (1883 - 22 Ağustos 1986) (21 Mart 2018 Çarşamba)
 • Mustafa Necati Bey (1894 - 1 Ocak 1929) (14 Mart 2018 Çarşamba)
 • CEVAT ABBAS GÜRER (1887 - 1943) (07 Mart 2018 Çarşamba)
 • ALİ MUSTAFA FEVZİ ÇAKMAK 12 Ocak 1876 – 12 Nisan 1950 (28 Şubat 2018 Çarşamba)
 • TONGUÇ BABA 1893 – 24 Haziran 1960 (21 Şubat 2018 Çarşamba)
 • NURİ DEMİRAĞ 1886 - 13 Kasım 1957 (14 Şubat 2018 Çarşamba)
 • REŞİT GALİP BAYDUR 1897 – 1934 (07 Şubat 2018 Çarşamba)
 • Hamdullah Suphi TANRIÖVER 1885 – 10 Haziran 1966 (31 Ocak 2018 Çarşamba)
 • İstikamet Kızılelma (29 Ocak 2018 Pazartesi)
 • MAHMUT ESAT BOZKURT (24 Ocak 2018 Çarşamba)
 • MEHMET ŞÜKRÜ SARACOĞLU (17 Ocak 2018 Çarşamba)
 • Kıbrıs Mücahidi Mustafa Fazıl Küçük (14 Mart 1906-15 Ocak 1984) (13 Ocak 2018 Cumartesi)
 • Saray Soytarıları (09 Ocak 2018 Salı)
 • MEHMET ÂKİF ERSOY (28 Aralık 2017 Perşembe)
 • Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa (22 Aralık 2017 Cuma)
 • Ne Derse Doğrudur (16 Aralık 2017 Cumartesi)
 • Tevhid Şehri Kudüs (14 Aralık 2017 Perşembe)
 • Türkçülüğün Bilge Adı ATSIZ (11 Aralık 2017 Pazartesi)
 • Adalet, Hükümdar ve Kutadgu Bilig (05 Aralık 2017 Salı)
 • Öğretmenim Benim… (23 Kasım 2017 Perşembe)
 • İstikrarlı Eğitim (16 Kasım 2017 Perşembe)
 • Dünya Lideri Mustafa Kemal ATATÜRK (10 Kasım 2017 Cuma)
 • Tarih Ne İşe Yarar (06 Kasım 2017 Pazartesi)
 • Çırak Okullu Dostlarım (23 Ekim 2017 Pazartesi)
 • Tarih Tarih Oldu (14 Ekim 2017 Cumartesi)
 • Sahipsiz Türkler Irak Türkmenleri (04 Ekim 2017 Çarşamba)
 • BARZANİ AİLESİNİN MACERASI KÜRT DEVLETİ (26 Eylül 2017 Salı)
 • VATAN KURTARAN SAVAŞ BÜYÜK TAARRUZ (30 Ağustos 2017 Çarşamba)
 • VATAN KURAN SAVAŞ MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ (25 Ağustos 2017 Cuma)
 • CUMHURİYET ŞEHRİ KIRIKKALE (16 Ağustos 2017 Çarşamba)
 • Batının Ezeli Düşmanlığı Şark Sorunundan Sevr’e (09 Ağustos 2017 Çarşamba)
 • TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TAPU SENEDİ LOZAN BARIŞ KONFERANSI 24 Temmuz 1923 (25 Temmuz 2017 Salı)
 • Türklüğün bir Şehidi Dr. Sadık AHMET 1947-1995 (22 Temmuz 2017 Cumartesi)
 • Bir Dönemin Sonu II. Viyana Kuşatması 1683 (04 Temmuz 2017 Salı)
 • Aybüke Kardeşim (14 Haziran 2017 Çarşamba)
 • TÜRKMEN AGASI DÜNDAR TAŞER 1925-1972 (12 Haziran 2017 Pazartesi)
 • Türk Milliyetçiliğinin Gür Sesi Hamdullah Suphi Tanrıöver (10 Haziran 2017 Cumartesi)
 • ARBİŞLİ’NİN SESİ AŞIK HALİL ŞENKAL (06 Haziran 2017 Salı)
 • “Türkiyem”in Şairi Dilaver Cebeci (29 Mayıs 2017 Pazartesi)
 • ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER GÜNÜ VE G Ü N S A Z A K (27 Mayıs 2017 Cumartesi)
 • Aziziye Kahramanı Nene Hatun (1857- 22 Mayıs 1955) (20 Mayıs 2017 Cumartesi)
 • Türk Tarihinin Dönüm Noktası 19 Mayıs (18 Mayıs 2017 Perşembe)
 • Tarih Başka Şey, İftira Başka Şey (10 Mayıs 2017 Çarşamba)
 • TÜRK YURDUNDA 3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (03 Mayıs 2017 Çarşamba)
 • MİLLİYETÇİ GENÇLİĞE MODEL BİR MÜTEFEKKİR EROL GÜNGÖR (25 Nisan 2017 Salı)
 • İlk ve Tek Çocuk Bayramı 23 NİSAN (23 Nisan 2017 Pazar)
 • Türk Tipi Başkanlık (13 Nisan 2017 Perşembe)
 • Efsaneleşen Lider ALPARSLAN TÜRKEŞ (04 Nisan 2017 Salı)
 • TÜRK’ÜN OCAĞI: TÜRK OCAĞI (25 Mart 2017 Cumartesi)
 • Sen Ne Ayaksın (20 Mart 2017 Pazartesi)
 • Türk’e Türklüğünü Anlatan Adam: Yusuf Akçura (11 Mart 2017 Cumartesi)
 • Hocalı Soykırımı (24 Şubat 2017 Cuma)
 • 9 Sayısı ve Şahsiyetçilik Üzerine (21 Şubat 2017 Salı)
 • Referandum (13 Şubat 2017 Pazartesi)
 • Kavram Bilgisi (07 Şubat 2017 Salı)
 • KIBRIS MÜCAHİDİ RAUF RAİF DENKTAŞ 1924-2012 (13 Ocak 2017 Cuma)
 • Kaos, Tarih ve Devlet (11 Ocak 2017 Çarşamba)
 • Kimi Kime Şikayet Edeceksin (29 Aralık 2016 Perşembe)
 • ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİ (26 Aralık 2016 Pazartesi)
 • Üzerimizde ki Kara Bulutlar (21 Aralık 2016 Çarşamba)
 • Atsız Bozkurtlar ve Türk Dünyası (12 Aralık 2016 Pazartesi)
 • Ne Şangay İşbirliği Örgütü Ne AB (29 Kasım 2016 Salı)
 • Kul Hakkı (22 Kasım 2016 Salı)
 • ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ VE BOZKURT (09 Kasım 2016 Çarşamba)
 • Kadim Türk yurdu MUSUL (08 Kasım 2016 Salı)
 • Siz Hiç Düşünmüyor musunuz? (02 Kasım 2016 Çarşamba)
 • Liyakat mı Biat mı? (12 Ekim 2016 Çarşamba)
 • ÜÇ “KAN” HİKAYESİ (06 Eylül 2016 Salı)
 • Zafer Ayı (30 Ağustos 2016 Salı)
 • Macaristan Turan Kurultayı (26 Ağustos 2016 Cuma)
 • Sevr’den Günümüze (10 Ağustos 2016 Çarşamba)
 • Ne Yazayım Bilemedim (01 Ağustos 2016 Pazartesi)
 • Türkiye’de Darbeler (19 Temmuz 2016 Salı)
 • Söz (11 Temmuz 2016 Pazartesi)
 • GAFLETLE GELEN YENİLGİ (29 Haziran 2016 Çarşamba)
 • DEĞİŞİM VE İKTİDAR İÇİN (21 Haziran 2016 Salı)
 • Değişim Olursa (20 Haziran 2016 Pazartesi)
 • Kırıkkale'de Yaşamak (15 Haziran 2016 Çarşamba)
 • Çiçekkale (08 Haziran 2016 Çarşamba)
 • Son Başbakan (24 Mayıs 2016 Salı)
 • MHP’DEKİ GELİŞMELER (18 Mayıs 2016 Çarşamba)
 • Hep Başka Şehirlere mi? İmreneceğiz (05 Mayıs 2016 Perşembe)
 • TÜRK YURDUNDA 3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (03 Mayıs 2016 Salı)
 • Ülkücü Kurultay Diyor (26 Nisan 2016 Salı)
 • Ülkücü İrade (15 Nisan 2016 Cuma)
 • Hangi Osmanlı (31 Mart 2016 Perşembe)
 • Hayme Ana (22 Mart 2016 Salı)
 • Havuz, Yandaş, Besleme (05 Mart 2016 Cumartesi)
 • Dantelli Kefenliler (22 Şubat 2016 Pazartesi)
 • Diyojen’den Günümüze (02 Şubat 2016 Salı)
 • 1128 (27 Ocak 2016 Çarşamba)
 • At Gözlüğü (21 Ocak 2016 Perşembe)
 • Başkanlık ve Türkiye (12 Ocak 2016 Salı)
 • KUT (02 Ocak 2016 Cumartesi)
 • Damat Ferit (01 Aralık 2015 Salı)
 • Peygamberin Meslektaşları (24 Kasım 2015 Salı)
 • İktidar vaat eder mi? (24 Ekim 2015 Cumartesi)
 • Kafes (05 Ekim 2015 Pazartesi)
 • Türküz, Kürtüz (18 Eylül 2015 Cuma)
 • Yeter Artık, Söz Biti, Sabır taşı çatladı (15 Eylül 2015 Salı)
 • Ak Motel (08 Eylül 2015 Salı)
 • Seçim de seçim (24 Ağustos 2015 Pazartesi)
 • Mücadele mi? Müzakere mi? (10 Ağustos 2015 Pazartesi)
 • Benim şehidim var (31 Temmuz 2015 Cuma)
 • No Vi-Fi Yes Muhabbet (23 Temmuz 2015 Perşembe)
 • Yazmaktan Bıkmayacağız (09 Temmuz 2015 Perşembe)
 • GAFLETLE GELEN YENİLGİ: BALKAN SAVAŞLARI 1912-1913 (30 Haziran 2015 Salı)
 • Baba (23 Haziran 2015 Salı)
 • Kırıkkale’de Yeni Dönem (09 Haziran 2015 Salı)
 • Ders Vermek Lazım (03 Haziran 2015 Çarşamba)
 • Adana Mavrası Değil (06 Mayıs 2015 Çarşamba)
 • Şehir Emini ve Belediyecilik (24 Nisan 2015 Cuma)
 • Kırıkkale’de Seçim (14 Nisan 2015 Salı)
 • Valimisin (08 Nisan 2015 Çarşamba)
 • Alparslan Türkeş (1917 - 1997) (04 Nisan 2015 Cumartesi)
 • Bizimle Yürü Türkiye (26 Mart 2015 Perşembe)
 • Çanta (04 Mart 2015 Çarşamba)
 • Hocalı Soykırımı (27 Şubat 2015 Cuma)
 • Süleyman Şah Türbesi (26 Şubat 2015 Perşembe)
 • Nefesimiz Ensenizde Olacak! (10 Şubat 2015 Salı)
 • MKE ve MPT-71 (23 Ocak 2015 Cuma)
 • Milli Şair; Mehmet Emin Yurdakul (14 Ocak 2015 Çarşamba)
 • Hırsız (30 Aralık 2014 Salı)
 • Osmanlı Türkçesi öğrenilecek Öğren (17 Aralık 2014 Çarşamba)
 • Cami’de Bizim Cemevi’de, Tunceli’de Bizim Ankara’da (01 Aralık 2014 Pazartesi)
 • Malul Sayılmayan Gaziler (18 Kasım 2014 Salı)
 • Okulda Dershane (28 Ekim 2014 Salı)
 • Milli Kimliğimizin Teorisyeni: ZİYA GÖKALP (27 Ekim 2014 Pazartesi)
 • Mehmet Gencer (21 Ekim 2014 Salı)
 • Ülkenin ve Siyasetin Sigortası (11 Ekim 2014 Cumartesi)
 • Kırıkkale’de Yeni Türkiye (26 Eylül 2014 Cuma)
 • Okullar Açılırken.. (17 Eylül 2014 Çarşamba)
 • Benim Müdür’üm (26 Ağustos 2014 Salı)
 • Seçim Bitti (14 Ağustos 2014 Perşembe)
 • Yeni Türkiye (06 Ağustos 2014 Çarşamba)
 • Türkmeneli Barış Harekatı (22 Temmuz 2014 Salı)
 • Cumhurbaşkanım (05 Temmuz 2014 Cumartesi)
 • Irak çok mu Irak (21 Haziran 2014 Cumartesi)
 • Şimdi Değilse Ne Zaman (12 Haziran 2014 Perşembe)
 • Karabekir Paşa (09 Haziran 2014 Pazartesi)
 • Sigara, Kanser, Kurşun (31 Mayıs 2014 Cumartesi)
 • Edeb yahu (16 Mayıs 2014 Cuma)
 • Annem (12 Mayıs 2014 Pazartesi)
 • 1 mayıs (30 Nisan 2014 Çarşamba)
 • Kaldığımız Yerden (16 Nisan 2014 Çarşamba)
 • Yeni Dönem (07 Nisan 2014 Pazartesi)
 • Yerelde Güç Birliği (26 Mart 2014 Çarşamba)
 • Doğu Çalışma Grubu (20 Mart 2014 Perşembe)
 • O’nun İçin Ne Dediler (05 Mart 2014 Çarşamba)
 • Hesap Zamanı (01 Mart 2014 Cumartesi)
 • İlk 45 yıl (13 Şubat 2014 Perşembe)
 • Şehrin Adayı (05 Şubat 2014 Çarşamba)
 • Şehzade (20 Ocak 2014 Pazartesi)
 • Kızılelma (07 Ocak 2014 Salı)
 • Ayakkabı Kutusu (24 Aralık 2013 Salı)
 • Kırıkkaleli Olalım.. (19 Aralık 2013 Perşembe)
 • Başkan Seçerken (09 Aralık 2013 Pazartesi)
 • Aslında Yok’uz (04 Aralık 2013 Çarşamba)
 • Nasıl Kapanır (29 Kasım 2013 Cuma)
 • Kapatıyorum, Kapattım! (26 Kasım 2013 Salı)
 • Diyarbakır Kumpanyası (20 Kasım 2013 Çarşamba)
 • İhbar Ediyorum(!) (07 Kasım 2013 Perşembe)
 • FAZİLET REJİMİ (29 Ekim 2013 Salı)
 • Deliceliyiz (21 Ekim 2013 Pazartesi)
 • X,Q,W (03 Ekim 2013 Perşembe)
 • Sosyal Medya Seçimi (27 Eylül 2013 Cuma)
 • Dağ Fare Doğurdu (10 Eylül 2013 Salı)
 • TÜRKÇEM (30 Ağustos 2013 Cuma)
 • Köy Yolları (14 Ağustos 2013 Çarşamba)
 • Milliyetçiler Zamanı (02 Ağustos 2013 Cuma)
 • Kırıkkale ve Simgemiz (31 Temmuz 2013 Çarşamba)
 • Türkiye Gündemi (10 Temmuz 2013 Çarşamba)
 • Tatil geldi (24 Haziran 2013 Pazartesi)
 • Kırıkkale’ye Hizmet (03 Haziran 2013 Pazartesi)
 • Türkçüler Günü (03 Mayıs 2013 Cuma)
 • Apo ve Kırıkkale (26 Nisan 2013 Cuma)
 • Akil Adamlar, Akil Kırıkkaleliler (16 Nisan 2013 Salı)
 • Neden AKP değil? (09 Nisan 2013 Salı)
 • Büyük Dava Adamı (04 Nisan 2013 Perşembe)
 • Hasret (03 Nisan 2013 Çarşamba)
 • NEVRUZLA AÇILALIM (28 Mart 2013 Perşembe)
 • TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ, TÜRK OCAKLARI VE GÖKALP (26 Mart 2013 Salı)
 • Türk Milliyetçiliği, Türk Ocakları ve Gökalp (25 Mart 2013 Pazartesi)
 • Türk Kadını (09 Mart 2013 Cumartesi)
 • ANKET FECAATİ (02 Mart 2013 Cumartesi)
 • HOCALI (26 Şubat 2013 Salı)
 • TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ (23 Şubat 2013 Cumartesi)
 • Türköte (20 Şubat 2013 Çarşamba)
 • Nice 44. Yıllara (13 Şubat 2013 Çarşamba)
 • Yeni Dizi (06 Şubat 2013 Çarşamba)
 • ANADOLU CUMHURİYETİ (01 Şubat 2013 Cuma)
 • Sevgiliye (22 Ocak 2013 Salı)
 • MKE (13 Aralık 2012 Perşembe)
 • SERBEST KIYAFET (08 Aralık 2012 Cumartesi)
 • ÖĞRETMENİM (24 Kasım 2012 Cumartesi)
 • DERSANEM OLMASAYDI (21 Kasım 2012 Çarşamba)
 • SEÇİM YAKLAŞIYOR (15 Kasım 2012 Perşembe)
 • BÜYÜK TOY (07 Kasım 2012 Çarşamba)
 • ZiİYA GÖKALP (01 Kasım 2012 Perşembe)
 • Kurban Olalım (29 Ekim 2012 Pazartesi)
 • YEŞİL VADİ VE GÜÇ BİRLİĞİ (11 Ekim 2012 Perşembe)
 • BAYRAK (01 Ekim 2012 Pazartesi)
 • Neşet Ertaş (29 Eylül 2012 Cumartesi)
 • KAPATIN AMA ! (15 Eylül 2012 Cumartesi)
 • Ağustos (30 Ağustos 2012 Perşembe)
 • Demir Ağlar (24 Ağustos 2012 Cuma)
 • Bakanlarımızdan Veciz sözler (!) Yorumsuz (17 Ağustos 2012 Cuma)
 • Sevr Gerçekleşecek mi? (10 Ağustos 2012 Cuma)
 • Suuuuuuuuu (07 Ağustos 2012 Salı)
 • Adalet (26 Temmuz 2012 Perşembe)
 • BENİ AL ONU ALMA (20 Temmuz 2012 Cuma)
 • YİNE KIRIKKALE (07 Temmuz 2012 Cumartesi)
 • İyi Şeyler Oluyor(!) (04 Temmuz 2012 Çarşamba)
 • SARI ÖKÜZ (25 Haziran 2012 Pazartesi)
 • Babam (20 Haziran 2012 Çarşamba)
 • VE SONUNDA (29 Mayıs 2012 Salı)
 • Türk Ocakları ve Peygamber sevgisi (15 Mayıs 2012 Salı)
 • TÜRKÇÜLER GÜNÜ (03 Mayıs 2012 Perşembe)
 • Güllerin Efendisi (19 Nisan 2012 Perşembe)
 • BAŞBUĞ (04 Nisan 2012 Çarşamba)
 • KAPATALIM DERSHANELERİ (28 Mart 2012 Çarşamba)
 • (4+4+4) (1+5+3+4) (2+9+4) (15 Mart 2012 Perşembe)
 • Kırıkkale’de Tarih mi Var ki ? (01 Mart 2012 Perşembe)
 • Fetih 1453 (22 Şubat 2012 Çarşamba)
 • Emir Mankurtlaşırsa (18 Şubat 2012 Cumartesi)
 • HRANT VE SUÇ (26 Ocak 2012 Perşembe)
 • KIBRIS’IN GERÇEK MÜCAHİDİ (17 Ocak 2012 Salı)
 • Masum Katırlar (05 Ocak 2012 Perşembe)
 • TÜRK'ÜN İMTİHANI (30 Aralık 2011 Cuma)
 • İSYANDAN ÖZÜR (10 Aralık 2011 Cumartesi)
 • Yol (30 Kasım 2011 Çarşamba)
 • Vicdanı Retçileri Reddediyorum (23 Kasım 2011 Çarşamba)
 • GEÇMİŞTEN GELECEĞE KIRIKKALE (19 Kasım 2011 Cumartesi)
 • Doğu, Deprem, Şehit (02 Kasım 2011 Çarşamba)
 • Başımız Sağolsun….. (21 Ekim 2011 Cuma)
 • Marka Şehir (11 Ekim 2011 Salı)
 • OFF YORULDUM... (28 Eylül 2011 Çarşamba)
 • Üzüm ve Kavun Diyarı Delice (20 Eylül 2011 Salı)
 • Sakarya (13 Eylül 2011 Salı)
 • Azınlık Vakıfları (07 Eylül 2011 Çarşamba)
 • Kırıkkale Güç Birliği (29 Ağustos 2011 Pazartesi)
 • Açlıkta Ölmek…. (16 Ağustos 2011 Salı)
 • Bozkürtler (10 Ağustos 2011 Çarşamba)
 • Vatansevere Vatan Suyu (26 Temmuz 2011 Salı)
 • Tepki (22 Temmuz 2011 Cuma)
 • KALEHABER (08 Temmuz 2011 Cuma)
 • Kırıkkale’nin Kavşakları (27 Haziran 2011 Pazartesi)
 • Seçim Sonu (21 Haziran 2011 Salı)
 • SEÇİM SONU (20 Haziran 2011 Pazartesi)
 • Ses ver Kırıkkale (13 Haziran 2011 Pazartesi)
 • SES VER KIRŞEHİRLİ (07 Haziran 2011 Salı)
 • Kaset Siyaseti (24 Mayıs 2011 Salı)
 • 3 Mayıs (03 Mayıs 2011 Salı)
 • Bize Bakan Bakan (30 Nisan 2011 Cumartesi)
 • EFENDİMİZ VE TÜRKLER (22 Nisan 2011 Cuma)
 • KURT (14 Nisan 2011 Perşembe)
 • Tarikatlar ve Cemaatler (09 Nisan 2011 Cumartesi)
 • Tüsiad’ın Anayasası mı? (01 Nisan 2011 Cuma)
 • TAŞ VE ŞAMAR (26 Mart 2011 Cumartesi)
 • TÜRK'ÜN EN BÜYÜK ZAFERİ (19 Mart 2011 Cumartesi)
 • KALBİMİN SESİ (15 Mart 2011 Salı)
 • EMANET EHLİNE VERMELİ (05 Mart 2011 Cumartesi)
 • ŞEHİRLER (22 Şubat 2011 Salı)
 • KIRIKKALE’DE SİYASET (07 Şubat 2011 Pazartesi)
 • MUHTEŞEM YILLAR (!) (17 Ocak 2011 Pazartesi)
 • DİZİ DİZİ OYUN (05 Ocak 2011 Çarşamba)
 • MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF (25 Aralık 2010 Cumartesi)
 • AHMET KAYA! (17 Aralık 2010 Cuma)
 • BÜYÜK FİKİR ADAMI ATSIZ (11 Aralık 2010 Cumartesi)
 • HER YÖNÜ İLE DELİCE (29 Kasım 2010 Pazartesi)
 • Öğretmenim (24 Kasım 2010 Çarşamba)
 • MİLLİ(!) EĞİTİM ŞURASI (20 Kasım 2010 Cumartesi)
 • RUHUN ŞAD OLSUN (10 Kasım 2010 Çarşamba)
 • KÜRT’E KÜRTÇE OYUNU (04 Kasım 2010 Perşembe)
 • FİKİR BABAMIZ (25 Ekim 2010 Pazartesi)
 • KULLAN KULLANABİLDİĞİN KADAR (22 Ekim 2010 Cuma)
 • Maun ve Maide (04 Ekim 2010 Pazartesi)
 • Cuma Namazı (29 Eylül 2010 Çarşamba)
 • Referandum bitti (18 Eylül 2010 Cumartesi)
 • Bin Aydan Hayırlı Gece (05 Eylül 2010 Pazar)
 • Zafer Türk Milletinindir (30 Ağustos 2010 Pazartesi)
 • HAYIR DA HAYIR (26 Ağustos 2010 Perşembe)
 • NE KAYBEDERİZ? (19 Ağustos 2010 Perşembe)
 • AĞZI İLE KONUŞMAYANLAR (06 Ağustos 2010 Cuma)
 • 12 Eylül ve Ülkücüler (02 Ağustos 2010 Pazartesi)
 • ÇEK ELİNİ (26 Temmuz 2010 Pazartesi)
 • Yüz bin kere HAYIR ! (21 Temmuz 2010 Çarşamba)
 • HAYIR (15 Temmuz 2010 Perşembe)
 • İşsizlik (09 Temmuz 2010 Cuma)
 • ŞEHİR VE KÖKLERİMİZ (05 Temmuz 2010 Pazartesi)
 • 120 (23 Haziran 2010 Çarşamba)
 • Fetih her anı (30 Mayıs 2010 Pazar)
 • Millet için sefere çıkanlar (19 Mayıs 2010 Çarşamba)
 • Meleğim (09 Mayıs 2010 Pazar)
 • Ey Türk, Titre ve kendine dön! (03 Mayıs 2010 Pazartesi)
 • 1 Mayıs (01 Mayıs 2010 Cumartesi)
 • SEÇİM YAKLAŞIYOR (26 Nisan 2010 Pazartesi)
 • İKİ CİHAN SULTANI (19 Nisan 2010 Pazartesi)
 • Fiili Af (03 Nisan 2010 Cumartesi)
 • TÜRK’ÜN OCAĞI (29 Mart 2010 Pazartesi)
 • Ey Türk Gençliği! (01 Mart 2010 Pazartesi)
 • Siyasi Nezaket (11 Şubat 2010 Perşembe)
 • MEDYA VE DOĞRU BİLGİ (21 Ocak 2010 Perşembe)
 •   
  YAZARLAR Tüm Yazarlar
  Tuğba Harmankaya
  Yener KAZAN
  Cenk DOĞAN
  Sami GÜLER
  Sadettin KARALÖK
  Rabia Saylam TAŞDEMİR
  Hidayet DOĞAN
  Şadiye ERYILMAZ
    
   E-GAZETE E-Gazete Arşiv
    07 Temmuz 2022 Perşembe
    
    
   ÇOK OKUNANLAR  
    
   
  Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
  İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
  Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net