15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
ÇOCUK TRAFİK PİSTİ
16 Aralık 2016 Cuma Bu yazı 19565 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          MKE’ ye ait 564 hane lojmanın bulunduğu 152 bin m2. alanın ikili anlaşmayla Kırıkkale Belediyesine geçtiğini, bunun 40 bin m2. sine de belediye tarafından ‘’Şehir Parkı’’ yapılacağını   (31 Ağustos 2015 Pazartesi – MKE Lojman ve Sosyal Tesisleri) yazımda detaylı olarak anlatıp, kamuoyunu bilgilendirmiştim.

 

          Devamında okuyucularımızdan gelen sorulara istinaden, bu defa da (21 Eylül 2016 Pazartesi – MKE Lojmanları ve Şehir Parkı) yazımda bilahare elde ettiğim bilgileri açıklamıştım.

 

          Bu yazılardan sonra geçenlerde Kırıkkale Belediyesi Eylül – 2016 başlıklı bir hizmet CD’ sini inceleme fırsatım oldu.

 

          Slaytın tamamı 321 bölümden meydana geliyor ve Kırıkkale Belediyesinin hizmetlerinin sunumu niteliğini taşıyor.

 

          Baştan sona değerlendirildiğinde bir Kırıkkaleli olarak gurur duymamak elde değil. Doğudan batıya şehrimizin ne denli modernleşeceği planlanmış, programlanmış. 

 

          Benim ağırlıklı ve özel olarak ilgilendiğin hususlar, Otopark ve Trafik konuları olduğundan, CD’ de bunların bulunduğu bölümleri özellikle inceledim.

 

          267’ nci bölümde DDY’ nin projesini onayladığı ve çalışmalarına başlanılan ‘’Açık Otopark Projesi’’ var. Bu konuyla ilgili olarak ta geçen hafta (Kale Haber - 09 Aralık 2016 / Cuma) ‘’700 Araçlık Açık Otopark Geliyor’’ başlıklı haber çıktı. 

 

          Ben de kısa bir yorum gönderdim:

 

          (Şehir için geç kalmış ve yerinde bir hizmet. Ancak merkezdeki esnafın dükkânı önüne araç parkı kültürü değişmediği müddetçe bu çalışma bir şey ifade etmez. Ne kadar yararlı olduğunu zamanla göreceğiz. 

 

         Çözüm diye daraltılan Zafer Caddesinin halini görüyoruz. Trafik bir kültür ve eğitim işidir. Bu da günübirlik yapılanlarla çözülmez. Siz evvela her binanın kendi Otoparkının yapılmasını sağlayın, gerisi gelir.) dedim.

 

          282’ nci bölümde 49 bin m2. Şehir Parkı Projesinden bahsediliyor. Bu kadar geniş bir alana yapılması planlanan ‘’Şehir Parkı’’ nın içerisinde pek çok çeşitli etkinliklerin yapılabileceği alanlar ve bölümler bulunduğu halde, geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın çalışma ve eğitim yapmalarını sağlayacak olan bir ‘’Çocuk Trafik Pisti’’ bölümü yok! 

 

          Bu ülkede adına trafik kazası denen katliamlarda, yıllık ortalama 1 milyon 60 binden fazla trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalarda 225 bin kişi yaralanmakta ve bunun da % 10’ u sakat kalmaktadır! 

 

          Bu kazaların sonucu (kaza yeri – yolda – hastanede – evinde) toplam 9 – 10 bin can da hayatını kaybetmektedir! Bu ölümlerin % 15’ i (0 - 14 yaş) grubunda çocuklardır. Bu da yaklaşık bin 435 çocuk demektir.          

 

          Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından trafikteki bu çocuk ölümlerinin önlenmesine yönelik çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

 

          Trafikteki çocuk ölüm oranları ABD’ de % 6. 6, İngiltere’ de % 5. 8, Fransa’ da % 4. 5 ve Almanya’ da ise % 4. 1 dir.

 

          Yine bir diğer husus düşük gelirli ülkelerdeki trafik kazalarındaki çocuk ölümleri, yüksek gelirli ülkelere oranla 2 katı daha fazladır. 

 

          Trafikle ilgili bu kadar istatistikî bilgiden sonra tekrar konumuza dönersek, MKE’ den geçen 152 bin m2. arazinin 1 / 3 ine yani 40 – 45 bin m2. sine yapılacak olan ‘’Şehir Parkı’’ nın projesini hazırlayan Belediyenin Şehir Planlamacıları, bu kadar alanın bir bölümüne veya bir köşesine bin m2. de olsa bir ‘’Çocuk Trafik Pisti’’ yapılmasına lüzum görmemiş – görememişler! 

 

          Bu şehrin geleceğini tanzim eden böyle bir proje hazırlanırken, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın eğitimine ve yetişmesine hizmet edecek olan böyle bir planın ilgili planlamacı gurup tarafından ihmal edilebileceğine ihtimal verememekle birlikte, bu saatten sonra bunun telafi edilebilirliğini, tüm ilgili – bilgili – yetkili kişilerin görüşlerine sunuyorum. 

 

          Genel projenin ihalesinin tamamlanmış olması bahane edilebilir. Ama o projede tadilatın yapılabilirliği, revizesi de söz konusu olabilir. Yol yakınken uygun bir yerin böyle bir çalışmaya dönüştürülmesi halinde, kaybedilecek bir şey olmayacağı kanaatindeyim.

 

          Böyle bir çalışmanın sağlanması sonucunda, bu şehrin insanlarının çocukları bundan istifade edeceklerdir. Buradan yetişecek çocuklar da, bu ülkenin yarınlarına hükmedeceklerdir. 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  22-12-2016 - 14:55
TARAFSIZ RUMUZUYLA BİLGİ İSTEYEN YORUMCUM: K.KALE BELEDİYESİNE AİT EYLÜL-2016 CD\' Sİ, BELEDİYENİN HİZMETLERİNİN SUNUMUYLA İLGİLİ HAZIRLANMIŞ OLAN ve RESMİ AÇIKLAMALARI KAPSAYAN BİR \'\'CD\'\' DİR. CD\' DEKİ BİLGİLER YAPMIŞ OLDUKLARI HİZMETLERİ ve YAPACAKLARININ PROJELERİNİ KAPSAMAKTA OLUP, YAZAR OLARAK ŞAHSEN TARAFIMI İLGİLENDİREN BİR TARAFI YOKTUR. YAZIMDA DA ZİKRETTİĞİM ÜZERE BEN SADECE KONUNUN OTOPARK ve TRAFİK YÖNÜYLE İLGİLENEREK KÖŞE YAZIMI YAZDIM. ŞU ANA KADAR DA RESMİ BİR BİLGİ DÖNÜŞÜ OLMADIĞINDAN YORUMUNUZA CEVABIM GECİKTİ. BU ŞEKİLDE BİLGİLENMENİZİ DİLERİM.
tarafsız  -  17-12-2016 - 02:15
Bu hizmet cdsi nerde aceba belediyenin sitesindemi eylül 2016 hizmet cdsi yazmışsınız ancak belediye kaç yıldır bir şey yapmıyor ki kaldırım değiştiriyor başkan 2014 de gelmişti hala aynı kırıkkale geriledi hatta bence hizmet yok ortada 2019dada olacagını sanmam otopark ciddi bir sorun ama bunu halledince köylükten kurtulmamıza yetmiyecek.Şehir parkıda kırıkkalenin göç vermesini engellemiyecek devamlı geriliyoruz işsizlik var park yapmakla şehir gelişmez büyümez neden bu kadar göç veriyoruz bunu araştırsınlar önce sonra hizmet yapılır..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net