02 Mart 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Kırıkkale'de Yine Artış Var
Kırıkkale'de Yine Artış Var
  YAZARLARIMIZ
VEFA ABİDESİ İNSAN – YENİ YIL.
31 Aralık 2016 Cumartesi Bu yazı 20982 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Perşembe sabahı idi. Niyetim kahvaltıdan sonra Kırıkkale Belediyesinin haftalık mutat halk toplantısına iştirak etmek, üstünden üç hafta geçen ‘’Çocuk Trafik Pisti’’ yazımın akıbetiyle ilgili bir gelişmenin olup olmadığını kamuoyu önünde paylaşmaktı.

          Kahvaltıya başlamıştım ki, telefonuma bilgi geldi: ‘’Kar yağışından dolayı bu haftaki toplantı ertelenmiş bulunuyor!’’ Hâl böyle olunca bizim niyette başka bahara (haftaya) kaldı.

          Telefonumu tam kapatmıştım ki tekrar çaldı. Ekranda Doğan Bey Amcanın ismi vardı. Bu sütunlarda yazmaya başladığım (26 Ağustos 2015 – Çarşamba / Atmış Yıllık Dost ) yazımda bahsetmiş olduğum, hani şu ‘’VEFA ABİDESİ’’ olarak tanımladığım saygıdeğer insan.

          ( - Oktay Bey oğlum; Yılbaşı yoğunluğuna gelir de aramam gecikir diye şimdiden arıyorum. Yeni yılınızın öncelikle aile efradınıza, çevrenize ve yurdumuza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Muhterem annenizi de ayrıca arayıp, onun da yeni yılını kutlayacağım.)

          1955 senesinden itibaren 2005 Kurban Bayramına kadar kesintisiz ve kesinlikle en az üç gün öncesinden yılbaşı ve bayramlarda tebrikini rahmetli babamın aldığı, devamında da şahsımı aile büyüğü kabûl ederek aynı şekilde onurlandırdığı bu müstesna şahsiyeti bir kez daha anmadan geçmek istemedim.  

          Yetmişine merdiven dayamış bulunan ömrümün, bunun dışında bir ikinci kişiyi tanımıyor olması doğrultusunda, günümüz insanlığının ve de VEFA DUYGUSU’ nun ne kadar dumura uğramış olduğunu görmekten duyduğum üzüntüyü belirtmek isterim.

          Adeta her şeyin madde ve maddiyata endekslendiği, daha doğrusu o hale getirildiği günümüz dünyasında, geçmişimizde gerçekten ne kadar güzel hasletlerimizin olduğunu ve her geçen gün de bunların kaybedildiğini görmekten insanın insanlığından utanması gerekir diyorum.

          Burada esas olan bir yılbaşı kutlaması değildir. Kişilerin görüş ve değerlendirmelerine şahsen saygı duyarım. Yılbaşını kabûl eder veya etmezsin, o ayrı konu. Buradaki incelik, bu ve benzeri günlerde hatırlanılmak yâd edilmektir. Ve en önemlisi de bunun bir ömür boyu sürdürülmesidir.           

          ‘’İki saniyesine garantimiz olmayan bir hayatımız için,  fırıldak olmaya gerek yok! Muhsin Yazıcıoğlu’’ diyordu rahmetli genç lider. O misâl üç kuruşluk çıkar ve menfaati uğrunda kişileri oyununa alet ederek kullanıp, sonra da selamı sabahı kesen, kendilerini adam sanan insan müsvette lerine ithaf olunur!

          Evet, bugün niyetimiz Halk Günü Toplantısıydı ama ertelendi. Bu vesileyle yine de konuyu bir kez daha işlemek istiyorum. (16 Aralık 2016 – Cuma / Çocuk Trafik Pisti) yazımın üzerinden üç hafta geçmesine rağmen, bu konuyla ilgili bir bilgi dönüşünün olmadığını belirtmek isterim!

          Yapmış olduğum şahsi araştırmada, konuyla ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığı, fakat gerekliliği açısından yapılmasının da uygunluğu yönünde. Uygulamanın yetkili merciininse idare olduğundan, kendilerine bilgi intikali gerekiyor.

          Böyle bir projenin hayata geçirilmesi için her türlü imkân mevcutken, yurdumuzun karayollarında katliam gibi kazalar olurken, bu yollarda terörden fazla canlarımız telef olurken, bunun önlenmesinin ancak ve ancak eğitimle çözüleceği bilinirken, MKE’ den alınan 152 dönüm arazinin 50 dönümü şehir parkı yapılırken, bunun bir dönümcük kısmının ‘’Çocuk Trafik Parkı’’ na tahsis edil e - memesinin mantığını düşünemiyorum! 

          2016’ nın bu son yazısında, geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın hayatta kalabilmesi eğitiminin bir bölümünün öğrenileceği Trafik Eğitimi ile ilgili olarak yapılması gereken çalışmaya duyarlılık noktasında icap eden hassasiyetin sağlanmasını beklemekteyim.      

          Bunun örneğini istiyorsanız eğer, internetten yapılacak olan araştırmada çeşitli yerlerde bu konudaki çalışmaları görmek mümkün.

         Elin oğlu okulunun bahçesinde bunu gerçekleştirirken, burada koskoca alanda bu kadarcık bir yerin yapılabilmesi gerekir sanırım.   

         Bu vesileyle benim için her ne kadar sadece bir takvim bir rakam değişikliğinden ibaret olan yeni yılın, okuyucularımızın cümlesine ve dahi yurdumuza hayırlı uğurlu sağlıklı ve mutlu bir yıl olması, geçmişi aratmaması dilek ve temennisiyle sevgiler ve saygılar dilerim.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet YEŞİLYURT  -  04-01-2017 - 09:58
Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.diyor Hz.Mevlanamız.Başkaları için kendinizi unutursanız,ozaman sizi daima hatırlayacaklardır.Vefa yada vefalı olmak bir fazilettir.İnsan yaratılanların en mükemmeli olduğundan vefa ve fedakarlık en evvel insana yakışır ve onda bulunması icap eder.Vefa duygusu ile dopdolu Oktay abimin yeni yılını kutluyorum.Allahtan ülkemize ve islam alemine birlik beraberlik ve huzur vermesini niyaz ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  02 Mart 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net