16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
HALK GÜNÜ TOPLANTISI
07 Ocak 2017 Cumartesi Bu yazı 15746 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          2017’ nin bu ilk haftasında ve yılın ilk yazısına başlarken, tüm okuyucularımızın gönlüne göre bir yeni yıl, hayırlı uğurlu sağlıklı mutlu huzurlu - kazasız ve belasız bir gelecek olmasını Cenabı ALLAH’ tan dilerim.

          Geçen hafta kar yağışından dolayı ertelenmiş olan, Kırıkkale Belediyesinin tertiplediği ve 2017’ nin bu ilk perşembe ‘’Halk Günü Toplantısı’’ na iştirak etmek nasip oldu.

          Belediye Meclis Salonundaki toplantıya üç tane Belediye Başkan Yardımcısı, Belediyenin ilgili birim müdürleri ve Belediye Basın personelinin dışında, Halk Toplantısına halktan takriben 30 – 35 kişinin iştiraki söz konusu olup, mahalli basınımızı temsilen tek fert yoktu!

          İştirakçilerin büyük çoğunluğu bayandı. Bu bayanların içinde kiminin kucağında çocuğu, kimide elinden tutup gelmişlerdi salona.

          Gördüğüm kadarıyla bir Bayan (Türk) hariç, tamamı da mülteci dediğimiz göç ederek yurdumuza gelmiş veya sığınmış kimselerdi. Bazılarının yanında da erkekler vardı.

          Başkan Yardımcısı toplantıya başlayıp halkın taleplerini sorunca, geldikleri gurubu temsilen kendisinin İran Azerisi olduğunu ifade eden bir bayan, söz alarak ve konuşabildiği kadarki Türkçe ile maruzatını arz etmeye başladı.

          Konu özetle; işsiz oldukları, kış şartlarında doğalgaz masrafını ödeyemedikleri, ihtiyaçlarının karşılanması ve iş verilmesi doğrultusunda talepte bulunuyorlardı.

          Başkan Yardımcısı; bunun mümkün olmadığını, belediye olarak böyle bir talebi karşılama imkânının ilgili prosedürler çerçevesinde mümkün olamayacağını, iş için de gerekli personelin İŞKUR bağlantılı temin edilmekte olduğunu, konuyla ilgili olarak Valilik bünyesinde oluşturulmuş olan, bu şekildeki göçmen ve mültecilerin sorunlarının çözümü için kurulan ‘’GÖÇ İDARESİ’’ birimine müracaatlarının gerekliliğini anlattı.

          Bu açıklamalı anlatımda anlaşılmayan bir husus olmadığı halde, aynı şeyleri en az üç defa daha da tekrarlamak durumunda kaldı! Mülteci bayan meramını bozukta olsa ifade edebildiği şekle göre, ama anlamadığından ama işine gelmediğinden tekrarlattı durdu!

          Konuşmalar arasında yine başka bir mülteci söze girerek, İŞKUR’ a müracaata gittiğini fakat müracaatının kabul edilmediğini, cevaben de: (- Bizim elimizde işsiz kendi yurttaşlarımız var zaten!) dediklerini ifade etti.      

          Başkan Yardımcısı bu konunun da muhatabının kendileri olmadığını, o konularla ilgili yine müracaat merciinin Göç İdaresi olduğunu açıklamak suretiyle ve yarım saate yakın konuşma sonucu konuyu sonlandırabildi! Bunun üzerine diğerlerinin tamamı da cevabı almış oldular.

          Bizim Türk bayan, eşinin vefat etmiş ve mağdur olduğundan bahisle, yardım talebinde bulundu. Ona da verilen cevap tabii ki diğerlerinden farksız oldu!

*

          Gelelim bizim konuya. Sayın Başkan Yardımcısı; (16 Aralık 2016 – Cuma / Çocuk Trafik Pisti) yazımın Basın Müdürlüğü tarafından kendisine intikal etmiş olduğunu, okuduğunu ve Başkan Bey’ e de ilettiğini belirtti.

          MKE’ den alınan 152 dönüm arazi ile ilgili protokolde, belirlenen park alanının konseptinin de belirtilmiş olduğunu, onun dışında bir çalışmanın yapılamayacağını, ancak benim önerim olan ‘’Çocuk Trafik Pisti’’ düşüncesinin de çok yerinde ve fevkalade gerekli olan bir şey olduğu fakat başlangıçta böyle bir şeyin düşünülmemiş olduğunu, görüşümde hemfikir olduklarını ifade etti.

          Böyle bir çalışmanın ileri bir zaman içerisinde ve mümkün olan en uygun bir yerde veya yerlerde yapılmasının mutlaka söz konusu olacağını, şimdiye kadar da yapılmamış olmasının, bu şehrin çocukları için bir eksiklik olduğunu, bunu telafi edeceklerini ifade etti.

          Parklarımızda böyle alanların gerekliliğine yönelik yaptığım kısa açıklamada, aynı zamanda Kırıkkale Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği İl Temsilcisi oluşum hasebiyle, Trafik ve Otopark konularıyla bilhassa ilgilenmekte olduğumu belirttim.

          Yurdumuzda meydana gelen ve adına kaza denilen ama gerçekte trafik katliamlarında günlük ortalama 25 – 30 can, kan gölüne dönen karayollarında telef olmaktadır. Bunun yıllık bilançosu ise toplamda 10 - 12 bin kişiye tekabül etmektedir.

          Türkiye deki ölümlü trafik kazalarında (18 - 25 yaş gurubu) birinci sırada ve toplamda %16 civarında, (0 - 14 yaş gurubu) ise ikinci sırada yer almakta, bu da toplamda % 14 civarındadır. Bu rakamlar istatistikî birim olarak çok yüksek değerlerdir. Bunun temelinde de eğitimsizlik yatmakta!

Ayrıca milyarlarca liralık Sosyo Ekonomik zararı da işin başka boyutunu oluşturmaktadır.

          Motorlu araç sayısının 21 milyon ve sürücü belgeli insanımızın da 28 milyon civarında olduğu ülkemizde, sürücü belgesi için 18 yaşına gelen kişinin Sürücü Kursunda Trafik ve Kuralları ile karşılaşmasının sonucunda bu değerlerden farklı ve olumlu bir şey beklenemez!

          Gelişmiş ülkelerdeki eğitim şeklinde adamların taa ANAOKULU’ ndan başlattığı ve uygulamalı olarak gerçekleştirmiş olduğu Trafik Eğitiminin, bizde neden bu kadar göz ardı edildiği ise başlı başına bir muamma!

          Burada konunun detaylarına girmeyeceğim. Çünkü hemen her gün medyadan onlarca trafik kazasının haberlerinden herkes haberdar. Bize düşen bunun önlenmesinin sağlanmasını temin etmek. Bunun da yolu eğitimden geçtiği bilindiğine göre, problemin yarısı çözülmüş oluyor.

          Gerçekleştirilmesi yönündeki fikir ve teklife de olumlu yaklaşım sağlanınca, iş icraata kalıyor. Bunu da zaman içerisinde yapılacak olanlarla göreceğiz. ‘’Görelim mevlâm neyler, neylerse güzel eyler’’.

          Bu çalışmanın projesiyle ilgili olarak teknik destek talep edildiği takdirde, KTYG (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği) olarak, her türlü yardımın tarafımızdan yapılabileceğini de bu vesileyle belirtim. Keza ilkokulların 2. ve 4. sınıflarından sonra şimdi liselerde 15, 16 ve 17 yaşına yönelik trafik eğitimleri vermekte olduğumuzdan bahsettim.

          Okuyucularımızın cümlesinin aile efratlarıyla birlikte ve de yurdumuza bir kere daha hayırlı uğurlu  sağlıklı -  mutlu huzurlu - kazasız belasız bir yıl olması, geçmişi aratmaması dilek ve temennisiyle sevgiler - saygılar sunarım.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net