17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
10 YIL
16 Ocak 2017 Pazartesi Bu yazı 33871 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsan ömründe on yıl sizce neyi ifade eder bilmiyorum. Ş7unu demek istiyorum. 10 yıl sizce çok uzun zaman mı yoksa “ne olacak canım on yıl dediğin nedir ki” diyenlerden misiniz?

            Ailemde bir 63 yaş olayı var. Babam 63 yaşında vefat etti. Annem beş yaş küçüktü babamdan. O da beş yıl sonra yani 63 yaşına geldiğinde vefat etti.

            Ben 63 yaşı Allah resulünün vefat yaşı olarak bildiğimden hep bir mubareklik gördüm bazılarına saçma gelse de öyle gördüm.

Bende hep 63 yaş iyidir. O kadar ömrü hayırlı geçirdinse güzel yaş diye düşürüm. Tabi ki kimin ne zaman nerede nasıl öleceği belli değil. Rabbim bilir emanetini ne zaman alacağını. Yeter ki o verdiği ömrü hayırlı yaşa ve hayırlı bir şekilde hazır ol.

İşte o 63 yaşına on yıldan biraz daha fazla kaldı ömrümde ve on yıl çok uzun zaman dememeye başladım. Ama bu hayatta daha çok yapılacak işlerim olduğundan değil. Veya ölümden korktuğumdan da değil. Galiba tekrar ediyorum asla gaibi hedef gördüğümden de değil. Sadece adı konmayan bir olgudandır.

On yılın kısalığını Allah korusun birde özgürlüğü kısıtlananlara sormak lazım. Yani bilmiyorum ömrünüzde bir gün hapis yattınız mı? Veya asla hapis ile kıyaslanmaz ama ömrünüzde bir gün hastanede yattınız mı? Yada Allah korusun yatağa bağlı kalma durumunu gözünüzün önüne getirdiniz mi? Yani özgürlüğünüz kısıtlı şekilde kapalı bir alanda kaldınız mı?

Hülasa asıl konuya girelim.

Bu günlerde ülkenin en önemli gündemi parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için anayasa değişikliği konusudur.

Konunun içeriğine daha sonra tabi gireceğim. Nihayetinde evlatlarımızın geleceği, ülkemizin bekasını direk ilgilendiren bir konudur ve herkes gibi bizlerde bu konuyu dilimizin döndüğünce konuşacağız.

Ben bu yeni sistemin tartışılmasında yani bu Cumhurbaşkanlığı Anayasa değişikliği konusunda sadece bir konuya değinmek istiyorum.

Bu sistem değişikliği için muhalefet şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bu sistem değişiyor diye eleştiriyor. Bunun sebebi belki Akparti kurulduğu günden bu yana hiç seçim kaybetmemiş olması. Yani Erdoğan liderliğinde girdiği ilk seçim ve Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra da ondan sonra gelenlerinde doğal liderleri olarak Erdoğan’ı görmeleri ile hiç seçim kaybetmemiş olası muhtemel Cumhurbaşkanlığı seçiminde de girmesi durumunda Erdoğan’ın kesin seçileceği düşüncesidir.

Doğrudur belki. Yani bu yeni sistem gelir ve seçim olursa Erdoğan yine aday olursa seçimi kazanma olasılığı yüksektir.

İşte tamda burada yazımın giriş kısmına geliyorum. 10 yıl. Yani beş yıl seçilecek ve millet teveccüh gösterirse bir beş yıl daha seçilecek. Sonra? Sonrası yok yani ancak iki defa seçilebilecek. Demek ki bu yasa Erdoğan yasası değil. Yani insanların ömründe 10 yıl uzun zaman görülebilir. Ama devletlerin ömrü on yıllarla ölçülmez. Hele bizim gibi bir milletin ömründe on yıl deryada damla olacaktır inşallah. Yani ilelebet bu millet bu devlet olacaktır inşallah.

Hal böyle olunca devletlerin ömründe on yılların ehemmiyeti yokken bu yasaya Erdoğan kendisi için yasa yaptırıyor demek hiç doğru olmaz. Dünya Sultan Süleyman’a kalmamış bunu Erdoğan bilmiyor mu da kendisi için yasa çıkartacak. İçeriğini tartış ondan doğal bir şey olamaz çünkü muhalefette bu milletin evladı ama şahıs için şahsi konular için bu değişiklik denmesi çok basit ve sığ’ca bir muhalefet oluyor bunu da halk görüyor.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net