26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
AZİZ TÜRK MİLLETİNE
23 Ocak 2017 Pazartesi Bu yazı 20398 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Dün öğleye doğru bilgisayarımı açıp gelen e postaları kontrol ederken, daha önce de birkaç kez almış olduğum mesajlardan biri daha dikkatimi çekti.

          (Milli Merkez Basın Açıklaması: Başkanlık Hedefli Anayasa Değişikliği ‘’AZİZ TÜRK MİLLETİNE!’’) diye başlıyordu.

          Bilhassa son bir aydır Türkiye gündemini ağırlıklı olarak meşgûl eden terörü saymazsak, hemen her haber saatinde gündemdeki, hepimizin de malûmu olduğu üzere Anayasa değişikliği konusu!

          Basın açıklamasını bir çırpıda okuduktan sonra, gazetelerin köşe yazarlarına şöyle bir göz attım. Yıllardan beri yazılarını özenle takip etmiş olduğum yazarların bazılarının yazılarında, aynı konunun önemle ve özenle işlenmiş olduğunu gördüm.

          Konunun önemine binaen açıklamayı özetleyerek köşemden sizlerle paylaşıyorum:

          ‘’ Türkiye Cumhuriyeti bugün yeni kurulmakta olan bir devlet değildir. Yaklaşık yüz yıldır giderek güçlenen ve değerlenen çok köklü bir devlettir.

          Devletlerin de Anayasaların da soyağaçları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’ nin de kurucu iradesi, kökü, tarihi, gerçekleri ilk günkü gibi yaşıyor ve yaşayacaktır.

          Cumhuriyet’ in kurucusu; bir İstiklal savaşını yöneten, 30 Kongreden sonra, halk tarafından Ankara’ da tescil edilen Türkiye Büyük Millet Meclisidir.

          İsminde “Türkiye” vurgusu olan, biz Türklerin kurduğu son Türk devletidir. Millete dayalı, Milli Misak sınırlarını çizen bir Milli devlettir.

          Cumhuriyetimizin tarifi, bugün yürürlükteki Anayasamızın ön sözünde ayrıntılı biçimde tarif edilmiştir. 4. Maddesi ise Cumhuriyet’ in niteliklerinin değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini söylüyor, yasaklıyor.

          Türkiye Cumhuriyeti’ nin temel niteliği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurucu iktidarına dayalı hukuk düzenidir. Atatürk’ ün belirlediği inkılâp ve ilkeleri de parlamenter rejimdir.

          Amasya tamimini yapan Atatürk’ ün, savaşlar yaparken de, zaferden sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı, saygılı ve itaatkâr olduğu gerçektir. Yüce Meclis’ in ilk Başkanı da Atatürk’ tür. Bizim Anayasalarımızda Atatürk bir şahıs değil, Cumhuriyet’ in asli kurucu iktidarının bir belirleyici kurumu olarak yer almıştır.

          Son Anayasa değişikliği, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Cumhuriyet’ in üst organı olmaktan çıkarıyor. Bir Danışma Meclisi işlevine indiriyor. Bu ise Kenan Evren modelidir.

          1980 - 1983 döneminde Evren’ in tayin ettiği Bakanlar hiç denetime girmeden yürütmeyi üstlenmiş, beş kişi bir yandan kararnameler çıkarmış, partiler kapatmış, vetolar, yasaklar getirmiş, kurduğu Danışma Meclisine de kısıtlı yasa ve Anayasa hazırlama görevi vermiştir. Bugünkü Anayasa değişikliği teşebbüsü de Evren döneminden farklı değildir.

          Bu Anayasa bir AF kanunudur. Geçmişte görev alan Başbakan ve Bakanlar hakkında Meclis’ in soruşturma ve Komisyon kurma hakkı yok edilmektedir. Mevcut Anayasa maddelerinde yer alan Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri için soruşturma hakkı Meclis’ ten alınmak istenmektedir.

          Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım bu Anayasa değişikliği ile adeta ibra edilmek istenmektedir. Aynı şekilde geçmiş hükümetlerde görev alan Bakanların da, vazifeleri nedeni ile takipsizlik kararı almalarına imkân getirilmektedir.

          Böylece 17 / 25 Aralık dosyaları da Meclis arşivine kaldırılmaya çalışılmaktadır.

 Bu teklifin 16 – 17 – 18 inci maddeleri ise, şekil yönünden tümden Anayasaya ve iç tüzüğe aykırıdır. Anayasa bir üst kanundur. Torba madde ile değiştirilemez.

         

          Torba madde ile Anayasa değişikliği şeklen geçersizdir. Anayasa Mahkemesinin denetimine tabidir. Bir Anayasada her kelimenin, her ibarenin, her virgülün özel bir etkinliği vardır.

          Halk üst kanun olan Anayasadaki her değişikliği açıkça ve tek tek öğrenerek oy kullanacaktır. Bu biçimi ile Anayasa değişikliği halk oylamasına sunulamaz. Tam bir şekil bozukluğudur.

          Gerekçeleri belirsiz olarak kaldırılan kurumlar arasında Başbakanlık, Bakanlar Kurulu, Jandarma Genel Komutanlığı, Askeri Yargıtay ve benzeri tarihsel Anayasal Kurumlar vardır. Bunlar, Anayasamızın 21 maddesinin yürürlükten kaldırıldığını bir cümlede belirtiyor.

          Bu Anayasa paketi ile çok partili düzen ve siyasi partiler “düzen” dışına çıkarılmıştır. Partiler, Kongre partilerine dönüşmüştür. Siyasi iktidar bir Cumhurbaşkanı otoritesine devir ve teslim ediliyor. Bu bir “adrese teslim” belgesidir.

Yürürlüğe girerse, bugünkü Cumhurbaşkanı hemen devlete el koyacaktır. Yürürlük maddeleri açıktır.

          Son olarak çok önemli bir nokta; Bunları bir sistem veya rejim değişikliği tartışması olarak görmek mümkün değildir. Çünkü dünyada benzeri yok. Bu gidişat, bir kamp ve cephe değiştirme, çağdaş batı demokrasilerinden ayrılma, din devletine kapı açma ve Avrupa Konseyinden çıkarılma planıdır.

          Adalet Bakanı bir arzuhalci üslubu ile sadece Muhafazakârların yönettiği bir ülke olacağız diyor. Hâlbuki muhafazakârlıkla yobazlık ve bağnazlık arasında dağlar kadar fark vardır.

          Milli Merkez, Cumhuriyetin ve ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve demokrasiyi korumak için özellikle milliyetçi, yurtsever, demokrat ve insan haklarına yürekten bağlı tüm kurum, kuruluş ve yurttaşlarımızı uyarmaya devam edecektir.

          Saygılarımızla arz ederiz. Milli Merkez Yönetim Kurulu’’.

          Günlerdir TBMM’ nde oylamaları devam eden ve hafta sonu itibariyle ikinci turu da neticelenecek olan Yeni Anayasa Değişikliği ile ilgili, daha detaylı ve ayrıntılı bilgilere çeşitli kaynaklardan da ulaşmak mümkündür.

          Mevcut durumun gösterdiği sonuç, meclisten sonra bu işin halk oylamasına yani referanduma gideceği şeklindedir. Hâl böyle olunca da Cenabı Allahın bu milletin hakkında hayırlısını vermesini dilemek düşer. Ne diyelim?

                 19 Ocak 2017 – Perşembe / 22. 00 – KIRLANGIÇOĞLU OKTAY.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  25-01-2017 - 15:32
İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM NURETTİN BEY. İŞTE O GÜNLERDEN BU GÜNLERE VE ÇİZGİMİZİ DEĞİŞTİRMEMEK ÜZERE, İNANDIĞIMIZ DOĞRULTUDA YAZMAYA DEVAM. GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE SELAMLAR.
nurettin akca  -  24-01-2017 - 20:55
Beraber çalıştığımız gazetecilik günlerimiz geldi,gözümün önüne.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net