25 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Başkanlığa Neden HAYIR! ‘’1’’
09 Şubat 2017 Perşembe Bu yazı 20404 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Ulusal yayın yapan gazetelerimizden birisinin değerli yazarının geçenlerdeki bir yazısında, Venezüela’ dan verdiği örneklerden alıntılarla, neymiş ne olmuş’ un cevabını bulmaya çalışalım istedim.

          Bu örnek aynı zamanda son yüzyılımızın HİTLER Almanyası’ ndan sonra, başkanlık denemesinin ikinci uygulaması olmaktadır.

          Yazar yazısında (…. Hayır demeliyiz. Mutlaka hayır demeliyiz. Neden derseniz? Somut örnek vereyim) diyor ve aşağıda özetleyeceğim bilgileri kamuoyuna sunuyor.

*

          Venezüela' nın nüfusu 30 milyon… Suudi Arabistan' ın nüfusu ise 29 milyon. Venezüela' nın petrol rezervi 296 milyar varil. Suudi Arabistan’ ın ise 265 milyon varil. Varilini 55 dolardan hesaplarsan ne çıkıyor? ! … Venezüela halkının en az Kanadalılar kadar refah olması gerekiyor!

          Venezüela' da başkanlık sistemi var. Hugo Chavez 1998' de başkan seçildi. Yoksul ve cahil ahali, onu çok seviyordu, gıda kolisi dağıtıyor, gariban mahallelere sağlık ocağı filan açıyor, devletin kaynaklarını sebil gibi kullanıyor, açlıktan nefesi kokan halkın kurtarıcısı olarak görülüyordu. Şak Anayasayı değiştirdi, devletin yönetim şeklini değiştirdi. Artık onu sevip sevmemelerinin önemi yoktu, çünkü artık onu başkanlık tan indirmek hukuken mümkün değildi. Muhalefeti susturdu, basını susturdu, iş dünyasını sustalı maymuna çevirdi. Onun yönetim şekli yüzünden 1. 5 milyon kişi ülkeden kaçtı. Nüfusun yüzde beşi ülkeden kaçarkenTwitter' dan kendisini takip eden üç milyonuncu takipçisine ev hediye ederek, kendisini alkışlatıyordu.

          Kansere yakalandı. Halefi olarak, başkan yardımcılığına otobüs şoförü, lise mezunu ve sendikacılıktan gelme Maduro' yu seçti. Maduro başkan yardımcısı olarak bütçe dâhil, tüm yetkileri devraldı. Artık Chavez' in sağ kolu olmuştu.

* *

          “Üniversite mezunu olmayan biri devlete başkan olabilir mi?” diye eleştirildiğindeChavez “neden olmasın” diyordu, “iktidar halkındır, elitler - seçkinciler istemese de otobüs şoförü başkan olur” diyordu!

          Nisan 2013' te yeniden başkanlık seçimi yapıldı, başkanlık imkânlarını sonuna kadar kullanan Maduro, yüzde 50. 6 oyla kıl payı kazandı. Rakibi yüzde 49. 1 almıştı. Seçimde şaibe olduğunu, oyların çalındığını elbette herkes biliyordu ama itirazlardan netice alınamadı, çünkü seçim kurulu, yargı, komple Maduro' nun kontrolündeydi. Toplum karpuz gibi ikiye bölündü.

          Protesto gösterileri başlayınca, halka ateş açıldı. Harvard mezunu muhalefet lideri tutuklandı. Bizzat başkan Maduro tarafından “kendisinin başkanlığını kabul etmeyenlere konuşma yasağı” getiren yasa teklifi hazırlandı, meclis bu teklifi kabul etti iyi mi Muhalefete kanunen konuşma yasağı getirildi. Başkanlık yetkilerini daha da arttıran yasalar çıkarttı, mesela, petrol ve madenler konusunda meclise sormadan karar verme yetkisini kendisine aldı!

          Yandaş medya oluşturdu, şu anda Maduro haricinde hiçbir şey yazmıyorlar, televizyonlarda devamlı Maduro konuşuyor. Muhalif medyayı susturdu, yayınlarını beğenmediği televizyon kanallarını kablolu kanaldan çıkardı.

          20 milyon kişiye 120 bin ton gıda kolisi dağıttı. Temel ihtiyaç maddeleri karaborsaya düşmeye başlayınca, başkanlık bünyesinde komisyon kurdu, kıtlığın sebebinin araştırılmasını istedi. Yalaka komisyon araştırdı. Ne buldular biliyor musunuz? “Halkımızın yüzde 95' i günde dört - beş öğün yemek yiyor, bu nedenle tüketim maddelerinde sıkıntı yaşanıyor” sonucunu buldular! Kıtlığın sebebi halkın çok yemesiydi yaniBaşkanın sorumluluğu, kusuru yoktu!

          2015' te parlamento seçimi yapıldı. Maduro her türlü katakulliyi yaptı ama hezimete uğramaktan kurtulamadı. Muhalefet ezici çoğunlukla kazandı. Muhalefet parlamentoyu kazandı amaBaşkan hâlâ Maduro' ydu. Ordu, polis, yargı, onun elindeydi. Hükümeti hâlâ o kuruyordu.

          Meclis çoğunluğunu ele geçiren muhalefet, 2019' da yapılması gereken başkanlık seçimlerinin öne çekilmesi için, erken seçim talebinde bulundu. Başkan reddetti!

* * *

          Bunun üzerine, erken seçime gidilmesi konusunda referandum yapılması için anayasal süreç başlatıldı. Anayasaya göre, referanduma gidilmesi için seçmenin yüzde 20' sinden imza toplanması gerekiyordu. Dört milyon imza toplandı. NafileBaşkanın emrindeki seçim kurulu, imzaları kabul etmedi, referandum meferandum yapamazsınız dedi, kesti attı!

          Muhalefet bir başka yol aradı, meclisten, Maduro' nun başkanlıktan azledilmesini talep eden karar çıkarıldı. Gel gör kiTüm üyeleri Maduro tarafından seçilen Anayasa Mahkemesi bu kararı reddetti. Meclisin azil talebinin anayasaya aykırı olduğu açıklandı!

          Bunlar yetmezmiş gibi, Aragua eyaletinin valisini, kendisine başkan yardımcısı yaptı. Bu herif “uyuşturucu baronu” olarak tanınıyor! Eğer Maduro da Chavez gibi ölürse, 2019' a kadar ülkeyi bu arkadaş yönetecek.

          Şu anda Venezüela' da enflasyon yüzde 700… Bu sene yüzde 1600' e çıkması bekleniyor. Alışverişlerde kredi kartı geçmiyor. Hükümet devalüasyonla eriyen banknotları tedavülden kaldırıp, yerine para basmak için bile para bulamadı! Asgari ücrete güya yüzde 50 zam yapıldı, 40 bin bolivar oldu. 40 bin bolivar ne ediyor biliyor musunuz, 15 dolar ediyor! Et, un, şeker, pirinç, süt karaborsa ve kuyrukta satılıyor, marketler yağmalanıyor. Hal böyleyken, zengin daha da zengin oldu. Bir hamburger 170 dolara satılıyor! Eczanelerde ilaç sıkıntısı var. Sağlık sistemi çöktü, ameliyat malzemesi yok. İthalat bıçak gibi kesildi, diş macunu normal fiyatının yüz misli. Günde 18 saate varan elektrik kesintileri yapılıyor. Yeterli elektrik üretilemediği için, sadece pazartesi ve salı çalışılıyor. Özel sektör haftalık izin gününü üçe çıkardı. Şehirlerde her gün sekiz saat su kesintisi yapılıyorFuhuş ve suç patladı! Her 21 dakikada bir cinayet işleniyor. Her sene 17 bin adam kaçırma olayı, fidye rapor ediliyor. Gasp öyle hale geldi ki, insanlar cep telefonuyla anca evlerinde konuşuyor, sokağa çıkarken yanına almıyor. Sosyal hayat durdu, sinema, tiyatro, konser yok. Hava kararınca şehirler ıssızlaşıyor. Karayolları, limanlar ve havalimanları ordu kontrolünde tutuluyor.

* * * * 

          Bu anlatılanlar son yirmi yılın gerçekleridir. Yani yaş ortalaması kırk ve yukarısı olanların yaşamış oldukları dönemi kapsamaktadır. Bundan sonra birde seksen küsur sene öncesi yaşanıp tarihe mâlolmuş olan Hitler Almanya’ sının başkanlık serüveninden bahsedeceğiz. Bu yazacaklarımızı da ilgili kaynaklardan öğrenmek mümkündür. ‘’Devamı Var.’’  


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  19-02-2017 - 17:28
Sayın Ö. KARACA Bey: Öncelikle yazıma göstermiş olduğunuz duyarlılığa teşekkür ederim. Bahsi geçen Venezuela bir Latin Amerika ülkesi olmakla birlikte, uygulanan başkanlık sisteminin esasında bir değişiklik yoktur. Yani elma her yerde elmadır! Bizde uygulanmasının oylanması istenenin de farkı yoktur. Dolayısıyla da sonuç değişmemektedir. Kaldı ki önümüzdeki hafta yazacağım Hitler Almanya\' sı da bunun bir önceki ve diğer versiyonudur. Bununla ilgili tarihi belge ve kaynaklar da sarihtir. Ezbere ve kafadan atmasyon yazılmaz. Kaldı ki son günlerde birer ikişer patlak veren demeçler, bu işin nereye varacağının ispatıdır! Bu günlerimizi sağlayan, Cumhuriyeti gerçekleştiren İstiklal Harbi gazilerimiz ve ATATÜRK hakkında, kamuoyuna yansıyan yetkili beyanatlar bunu doğrulamaktadır. Söyleyenler de ortadadır! Toplumumuz lay lay lom haberlerle, çöpçatan programlarıyla avutulur ve evlenme programlarıyla oyalanırken, birazcık bu konuları okusalar ve ilgilenseler daha iyi olur kanaatindeyim. Zira haber ve yazıların okunurluk oranları bu tezimi doğrulamaktadır. Saygılar...
Omer Karaca  -  14-02-2017 - 08:35
Sn Okta Kirlangici Sahsen tanirim. Kendisi bilgili ve tecrubeli bir insandir. Dunya ulkelerini gormus ve tecrube edinmis ancak sonucta ulkesine donerek calisma ile ticaret hayatlarinida kirikkalede devam ettirmis bir vatandastir, SN kIRLANGIC Turkiye Cumhuruyeti uzerinde yasayan insanlarimiz Venezuella anane gelenek goreneklerini bilmez. Ne tesadufturki venezuela vatandaslarida bizim anane gelenek goreneklerimizi bilmez. Dolayisiyla Bu ulkede bu kiyaslamalar yapilirken soyle olmalidir. 1- Osmalida Bu tur uygulamalar varmi idi var ise o zamanda hatali gorunenler hangisi idi bunlar konusulmali ve duzenlenmeli 2- osmanlidan Cumhuriyete gecen bu tur uygulama ve kanunlar varmi bunlar duzenlenmeli 3- Cumhuriyette yapilan yanlis kararlar ise kaldirilmali. Illha yorum yaparken Amerikayi yeniden kesfedecegiz ve onlari ornek alacagiz, Neden bir yonetmelik icin ilk dogru uygulamayi biz yapmayalim. saygilarimla. Omer Karaca
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Ocak 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net