19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
SAKİN SAKİN
16 Şubat 2017 Perşembe Bu yazı 25163 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kimileri bir rejim değişikliği dese de kabul gören belki de şimdilik çoğunluğa göre bir yönetim değişikliği olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçerek referandum için Cumhurbaşkanına onaylanmak üzere gönderildi.

            Cumhurbaşkanı da ilgili yasayı onaylayarak referandum tarihinin belirlenmesi için topu Yüksek seçim kuruluna attı. Referandum tarihi belli ve geriye sayım bazı televizyonların ekranlarında yazdığı gibi başladı.

            Bu yasanın meclis komisyonunda ve doğal olarak meclis görüşmelerinde geçişi sırasında pek çok nahoş hadiseler yaşandı. Vurma kırma hatta ısırma ile anılacak görüşmeler oldu.

            Artık geriye işlemesi mümkün olmayan bu referandum da herkese büyük iş düşüyor.

            Bunların en başında ilgili tarihe kadar geçecek süre içerisinde asla kutuplaşmaya meydan vermemek lazım. Bunu kim sağlayacak derseniz bunu da en başında siyasiler gelir.

            Tabi olarak herkes bu kampanya süreci içerisinde kendini anlatacak bu sistemi savunacak veya bu sistemin sakıncalarını ortaya dökecek.

            İşte bu anlatım safhasında mecliste olan hiçbir şiddet olayının olmaması için artık herkes konuşmasına, üslubuna dikkat edecek. Toplumu kutuplaştırmak yerine itidalli bir dil kullanması gerekiyor.

            Sakin ve vakur bir şekilde referanduma gidecek on sekiz maddeyi halka anlatmak gerekiyor. Ne getirip ne götüreceğini sakin sakin üniversite de  görev yapan profesörün de ama aynı zamanda köydeki Mehmet emminin de Ayşe teyzenin de anlayacağı dille anlatmalılar.

            Bu anlatımın bu şekilde olması gerektiğini söylememden muradım kimin neye evet veya hayır diyeceğini bilmesi içindir.

            Bu yönetim değişikliği şimdinin meselesi değildir. Kesinlikle yarınları, çocukları etkileyecek bir konudur.  Bu nedenle evet derken daha güzel bir gelecekte yaşamasını arzu ettiğimiz çocuklarımızı düşünmeliyiz. Onlar için evet mührünü pusulanın üzerine basmalıyız.

            Hayır diyecekler de neye karşı çıktığını bilmeli ki ona göre kuru kuruya muhalefet yapmak yerine bilinçli karşı çıkmalı. Aksi takdirde müzmin muhalefet olmaya devam ederler.

            Bu referandum sürecinde kesinlikle kutuplaşmaya meydan verilmemesi lazım. Hele ülkeyi karıştıracak hıyanet çetelerine karşı dikkatli olunması gereklidir.

            Dün mini etekli bir kadına saldıran nasıl karıştırıcı ise bugünde dolmuşta başörtülü kıza saldırıp, başörtüsünü çıkaran kadın da o kadar karıştırıcıdır.    

            Her ikisi de düşüncelerini ortaya dökemeyen iktidar yoksunu kişilerdir. Her ikisi de bence hem kendilerine hem de sahip olmaya çalıştıkları misyona ihanet eden insanlardır. Sahip olmaya çalıştığı diyorum zira eğer bir misyona sahip olsalardı bu şekilde asla hareket etmezlerdi.

            Referandum süreci içerisinde bu tür olaylar mutlaka olacaktır. Pek çoğumuz hatırlarız 28 şubatı ve Fadimeleri, Emireleri, müslümleri. Onlar da bir misyona sahip değillerdi ama o günün şartlarında sahiplerinin kışkırtması ve yönlendirmesi ile ülkeyi karıştırdılar.

            Hülasa kimsenin kimseye tahakküm etmeye hakkı olmadığı bilinci ile sandığa gidilmelidir.

            Selam ve dua ile…

           


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net