01 Haziran 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Hafriyat alanında çıkan yangın söndürüldü
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Karakeçili'de tır ile otomobil çarpıştı 1 yaralı
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
Kısıtlama Bitti, Trafik Yoğunlaştı
  YAZARLARIMIZ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
08 Mart 2017 Çarşamba Bu yazı 14355 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    19. yüzyılda; kadın işçiler, sekiz saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı için. 8 Mart 1857 tarihinde New York'taki dokuma işçisi kadınlar on iki saatlik iş gününü ve düşük ücretleri protesto için greve giderler, fabrikayı işgal edip polisle çatışırlar. 8 Mart 1908 yine ABD'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların sekiz saatlik işgünü ve oy hakkı için yaptıkları  direnişleri dayanışma sonucu,  1910 yılında Kopenhag'da Clara Zetkin'in önderliğinde toplanan İkinci Enternasyonal Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart, "Kadınların Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak ilan edildi. O tarihten bu yana 8 Mart dünyanın her yerinde kadınlar tarafından birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1975 yılında 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Kadınlar Günü" ilan edildi. Kadınlar kendi hak ve özgürlüklerinin kazanımlarının yanı sıra dünyada ve ülkemizdeki toplumsal muhalefetle birlikte her türlü baskı, şiddet gözaltı, katliamları, yolsuzluğu ve talanı yoksulluğu ve hukuksuzluğa karşı ezilen, yok sayılan kesimlerle birlikte yaşam mücadelesi vermekten geri kalmadılar. 

   19. yüzyılda kadınlar sömürüye karşı direnirken eşit işe eşit ücret isterken birçok bedeller ödediler.   8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlarken, Ülkemizde kadın cinayetlerinin arttığı, kadınların yaşam haklarının  ellerinden alındığı, baskı, şiddet ve tacizin, ölümlerin artarak yaşandığı ülkemizde kadın haklarının görmezden gelindiği, yeterince önlem alınmadığı görülmekte. Demokrasi ve insan haklarının geliştiği ülkelerde kadınların örgütlendiği, ayağa kalktığı, isyan ettiği bir çağda,   Sayın cumhurbaşkanı  “Kadın ve erkek eşitliğine inanmıyorum “ diyerek kadını ikinci sınıf insan yerine koymakta. ,diğer yanda “Cennet anaların ayağının altındadır “ diyerek oy avcılığı yapmaktadır. Bu söylem çelişkilidir. bir tarafta kadın cinayetlerinin yüzde kırk arttığı, kadını eve kapatan değil kadın haklarını koruyan anlayış gelişmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadın bakanlığı kurulmalıdır. Kadınların iş ve çalışma yaşamına, başörtüsüne, çocuk sayısı, giyim, gezme ve gülmelerine kadar müdahaleci bir yaklaşım ve giderek yasakçı anlayışın yerleşmesi ile kadınların tüm kamusal alanda dışlanması ile toplumsal yaşamda çıkartılmaya çalışılıyor. Kız çocukları yeterince eğitim hakkından yararlanmadıkları biliniyor.  Bu anlayış hükümet politikasıdır.   Kadınlar insanlık neslinin analarıdır. Onlara herkes gerekli saygı ve sevgiyi göstermeli öncelikle de toplumu yönetenler göstermelidir.   8 Mart ta Dünya kadınlarının, barış, özgürlük, eşitlik, adalet, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya  istediklerini biliyoruz. Vicdan sahibi hiçbir Anne savaş istemez. Bu nedenle tüm anneler savaş karşıtıdır. Devlet kadına karşı şiddete son verilmesi için önlem almalı. Yargılamalarda kadın katilleri korunmamalı, Kadın bakım ve sığınma evleri, Kreş gibi yerler toplumun ihtiyacı kadar yapılmalıdır. En önemlisi de Çocukları için hiçbir Annenin vazgeçemeyeceği Demokrasi, Ekmek, Barış ve özgürlük talepleri vardır.

     Kadınların özgürlüğe ve eşitliğe kavuşmaları toplumun başı dik kişilikli, çağdaş, üreten, toplumun onurlu bir üyesi olduklarını tüm toplum kabul etmelidir.    

    8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü  ve onurlu mücadelelerini kutluyorum.

Anadolu ereni Hünkâr  Hacı Bektaşi Velinin! Güzel ve anlamlı Öğütlerinden bazılarını hatırlamak yerinde olur. 

* Kadınlarınızı okutunuz, Onlar yarınların Analarıdır.

* Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde.  

* İlimde gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

* Eline, Diline, Beline, Aşına, İşine, Eşine sahip ol.

  Diyerek kadın erkek eşitliğini, kadına verilecek değeri, saygıyı, insanlığa anlatmak için, izlenecek yolu göstermiştir.

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü anısına Güzel yarınlar için İnsanlık, Özgürlük ve Barış için Mücadele edenleri selamlıyorum. 

* Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.! 

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net