16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
EVET’ mi, HAYIR’ mı?
28 Mart 2017 Salı Bu yazı 21216 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kıymetli okuyucular; yaklaşık son yarım yılın ana gündemini oluşturan şu referandum oylaması, önümüzdeki üç virajı da geçince inşallah ‘’HAYIR’’ lısıyla neticelenecek.

            Bununla ilgili olarak tarafıma intikâl etmiş olan bir yazıyı yine sizlerle paylaşmak istedim.

            Sizler bunu yaparken, yazıyı okumaya başlamadan önce, sizden ricam bir zahmet elinize bir kalem alarak başlayın okumaya.

            Okumuş olduğunuz her bir maddenin sonunda bulunan cevap bölümüne de, o soruyla ilgili düşünce ve kararınızın sonucunu işaretleyiniz.

            Bu güne kadar çeşitli şekillerde ve halen de birtakım söylemler yapılmaktadır. Bütün bunlar içinde olumlu veya olumsuz bilgileri dinliyor görüyor okuyorsunuz.

            Son iki aydır ben de âcizane bir şeyleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Tüm bunların hepsi tarihin kayıtlarında mevcut olan bilgilerdir.

            Bunu yaparken de birilerinin yaptığı gibi bir yerlere veya kişilere yaltaklanmadan, gerçeklerden sapmadan, objektif olarak ve doğrudan yana (çünkü doğru birdir!), tavır koyarak yazmaya çalışıyorum.

            Türkiye Cumhuriyetinin son 57 senesini yani 1960 ihtilâlından itibaren, muhtıralar dönemleri ve 1980 ihtilâlı dâhil, günümüze değin geçen sürecini bizzat yaşamış ve gözlemlemiş bir kişi olarak, otobandan önceki son çıkışa gelmiş bulunuyoruz!   

            Yapılan son değişikliklerden birisiyle de 18 yaşına seçme – seçilme yetkisinin verildiğini biliyoruz! Bu gençlerimizin 2002’ de henüz üç yaşında olduklarını düşünürsek, bugünlere nasıl gelindiğine dair ne kadar bir bilgilerinin olduğu veya olabileceği de takdirlerinize!

            ‘’Tarih tekerrürdür derler! Ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi tarih?’’

            Evet, kaleminizi elinize aldıysanız şimdi başlayın gelen yazıyı değerlendirmeye:

*

‘’16 Nisan 2017 halk oylamasına ilişkin (anayasa değişikliğindeki maddelere ilişkin) SADE VE ANLAŞILIR BİLGİLENDİRME:

            1.) Cumhurbaşkanının taraflı olmasını, bir partinin genel başkanı olmasını doğru buluyor musunuz? (Madde - 101)

            EVET (   ) mi, HAYIR (   ) mı?

            2.) Cumhurbaşkanının eşini, oğlunu, damadını ya da seçilmemiş herhangi bir kişiyi, sayı sınırlaması olmaksızın yardımcı ve / veya bakan olarak atayabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde - 106)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            3.) Cumhurbaşkanlığı makamının hastalık, yurtdışına çıkış ya da ölüm gibi nedenlerle boşalması durumunda, halkın seçmediği bir Cumhurbaşkanı Yardımcısının, ülkenin başına geçerek tüm yetkileri kullanabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde -  106)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            4.) Cumhurbaşkanının kendisini yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’ nin 15 üyesinden 12 sini bizzat atamasını, 3 üyeyi de genel başkanı olduğu parti aracılığı ile Meclis’ te seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde - 159)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            5.)  Aynı zamanda bir parti lideri olan Cumhurbaşkanının, hâkim ve savcıları atayan, görevden alan ve görev yerini değiştiren HSYK’ nın 13 üyesinden 6’ sını doğrudan kendisinin atamasını, 7’ sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM’ ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde -  159)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            6.) Cumhurbaşkanının hem partisinin il başkanını, hem valiyi, hem de mahkeme heyetini atamasını doğru buluyor musunuz? ( Madde -  101, 104, 159)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            7.) Bir partinin üyesi / tarafı olan Cumhurbaşkanının atadığı hâkim ve savcıların, yani adaletin bağımsız ve tarafsız olacağını düşünüyor musunuz? (Madde -  159)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            8.) Yüzde 51 ile seçilmiş Cumhurbaşkanının yüzde 100 oyla seçilmiş meclisi feshedebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde -  156)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            9.) Cumhurbaşkanının tek başına OHAL ilan edebilmesini, OHAL süresince ülkeyi kararnamelerle yönetmesini, Cumhurbaşkanı istemedikçe meclisin toplanmamasını doğru buluyor musunuz? (Madde -  119)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

            10.) Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını Cumhurbaşkanının tek başına karar vermesini doğru buluyor musunuz? (Madde -  161)

            EVET (   ) mi,  HAYIR (   ) mı?

*

            Buraya kadar okuduğunuz ve değerlendirdiğiniz 10 soru, bir uzmanlık veya imtihan baraj sorusu değil! Ama bunun devamında vereceğiniz karar, gerek kendinizin ve gerekse çocukların ve torunların geleceği olacağından dolayı, değerlendirmenin geleceğimize ‘’HAYIR’’ lı ve uğurlu olmasını dilerim.

            Bana sorarsanız bu değerlendirmeyi saklayıp, geçen zaman zarfında neye ve nasıl bir karar vermiş olduğunuz hususunda kendi kendinizi test edin derim. Zira ben şahsen öyle yapacağım. Saygılarımla,


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mehmet kalkan  -  05-04-2017 - 18:20
hayir
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net