27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
BİLENİNİZ VAR MI?
11 Nisan 2017 Salı Bu yazı 16306 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Türk siyasi hayatında Milliyetçi dünya görüsünün benimsenmesi, rahmetli Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ' in siyaset sahnesinde aktif olarak rol oynamasıyla başlamıştır denilebilir.

          1960 ihtilalından sonra gelişen birtakım olayların devamında, Hindistan’ a sürgün edilen Albay TÜRKEŞ 1963' te sürgünden dönünce, o zamanın rahmetli Osman BÖLÜKBAŞI’ nın partisi olan CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) nde, 22 - 23 Şubat 1964' te yapılan CKMP Kongresi' nde siyasete başlamıştır. 1965' teki CKMP Büyük Kongresi' nde de Genel Başkan seçilmiştir.

          Amblemi ‘’Kartal’’ olan CKMP' nin 8 - 9 Şubat 1969’ daki Olağanüstü Büyük Kongresi' nde büyük delege desteği ile partinin adı "Milliyetçi Hareket Partisi" MHP ve amblemi de ‘’Üç Hilal’’   olmuştur. Ayni toplantıda MHP Gençlik Kolları için de "Hilâl içinde Kurt" amblemi belirlendi.

          1969 genel seçimine Başbuğun liderliğinde yeni adı - amblemi ve ideolojisiyle katılan MHP, % 3 oy alarak Alparslan TÜRKEŞ ilk kez milletvekili seçildi. 14 Ekim 1973 genel seçiminde oy oranını % 3. 4' e çıkararak 3 milletvekili çıkardı. 5 Haziran 1977 milletvekili seçimlerinde MHP,  % 6. 4 oy alarak 16 milletvekili çıkarıp, ülke geneli oy oranında 4. parti oldu. MHP, 21 Temmuz 1977' de kurulan koalisyon hükümetinde de 5 Bakanlıkla yer aldı. 12 Eylül 1980 askerî darbesi ile tüm siyasi partiler gibi, MHP de bir süre kesintiye uğradı. Sonrası üç aşağı beş yukarı malûm.

          Son yirmi senemizde hepimizin malumu olduğu üzere, 4 Nisan 1997’ de Başbuğ rahmetli olunca (bu vesileyle yirminci ölüm yıldönümü münasebetiyle rahmetle anıyorum), MHP’ nin başına geçen kişi Sayın Devlet BAHÇELİ.

          1997’ den beri partinin başında Genel Başkan olarak bulunan Sayın BAHÇELİ’ nin başkanlığı altında iştirak etmiş olduğu onca seçimlerin sonuçları ortadadır! Yaklaşık son altı ay öncesine kadar yaptığı açıklamalar ve verdiği beyanatlarda kamuoyunun malumudur! Bunlar içerisinde son üç yıldaki bazı konuşmalarına sırayla bir bakacak olursak; 

*

          1.) 23 Kasım 2013 – Antalya: Türkiye' de kamplaşma yaygınlaşmış, gerilim stratejisi takip ediliyor. Her kesim birbirine düşürülmek isteniyor. Bu gerilim stratejisinde bir diktatör doğuyor. Bu diktatör de ülkeyi tek başına yönetmeye talip olduğunu söylüyor. Kim ne derse desin hiçbirisine aldırış etmiyor.
          2.) 25 Şubat 2014 – Bilecik: Sayın Başbakan, güç alanı genişledikçe, kendisini otoriterliğe ve diktatörlüğe doğru götürüyor.
          3.) 20 Ocak 2015: Erdoğan' ın başkanlık isteği, başkanlık hırsı parlamenter sisteme, yani mevcut devlet nizamına taban tabana zıttır. PKK ve mevcut çevrelerde 'al özerkliği, ver başkanlığı' mutabakatını sağladığı anlaşılan Erdoğan' ın bundan sonra ısrarla açıktan siyaset yapacağı ve hatta 7 Haziran öncesi siyasi kampanya yürüteceği güçlü ihtimaldir. Erdoğan tek adam olmak için bastırmakta, son kozlarını oynamaktadır!

         4.) 3 Şubat 2015 – MHP Grup Toplantısı: Erdoğan kendi kişisel kariyer hedefleri tek adam olmak, diktatörlüğe kaymak için taşıdı ğı makamın imkânlarını edep ve hayâya sığmayacak ölçüde ucuzlatmıştır. AKP' ye oy dilenmiştir. Erdoğan' ın meselesi millet değildir!
          5.) 8 Şubat 2015 – Kırşehir: (Erdoğan) Tek adam olacağım diyorsa, Kırşehir bu oyuna gelmeyecektir. Kral, emir, şah, tiran, diktatör olacağım hevesinde ise, buna Türk milleti müsaade etmeyecek, onay vermeyecektir!
          6.) 8 Mayıs 2015: PKK' nın desteğiyle başkanlık amacı güden Erdoğan; gün yüzü göremeyecek, heves ettiği bölünme anayasası elinde patlayacak!

          7.) 9 Mayıs 2015: Başkanlık, federasyon demektir. Bu da Türkiye' yi bölünmeye götürecektir. İmralı Canisiyle pazarlıklarda yeni anayasayla bölünme yolunun açılması amaçlanmaktadır. Başkanlık sistemi, bu ihanet sürecinin soruşturulması için istenmektedir. Beştepe hanedanı ve AKP yönetimi, aile boyu rüşvet ve yolsuzluk çamuruna batmıştır. 17 - 25 Aralık yolsuzluk dosyalarının bir daha açılmamak üzere kapatılması ve bu rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk çarkının döndürülebilmesi, Tayyip Erdoğan' ın bütün yetkileri elinde toplayarak diktatörlüğünü ilan etmesine bağlıdır. Yeni anayasa ile başkanlık sistemine geçilmesi bunun için istenmektedir. Recep Tayyip Erdoğan tipi başkanlık sistemi Türkiye' nin bölünmesinin reçetesidir. Demokrasinin idam fermanıdır. Tek adam diktatörlüğünün beraatıdır. Hırsızlık ve yolsuzluk ruhsatıdır. Beştepe' nin ve peşinde sürüklenen AKP' nin Yeni Türkiye' den anladıkları ve murat ettikleri de budur. İstedikleri ve amaçladıkları bölünmenin, hırsızlık ve soygunun, hukuksuzluk ve zorbalığın önünün açıldığı, bu konuda Erdoğan' ın sınırsız yetkili olduğu karanlık bir Türkiye' dir. 

          8.) 20 Haziran 2015 – Sözcü söyleşisi: Toplumsal yarılma çok önemli, bunu hafife almayın, çok önemli bir kavramdır. Kutuplaşmanın, cepheleşmenin gerilmenin getirmiş olduğu tabii bir sonuçtur. Yarılma derinleştikçe, birilerinin otoriteleşmesi ve diktatör olma yoludur, hevesidir. Bunu önlemek lazım!

          9.) 5 Ocak 2016: Milliyetçi Hareket Partisi başkanlık sitemine tümden karşı olup, parlamenter sistemin revize edilerek geliştirilmesinden yanadır! 

          10.) 26 Mayıs 2016: Başkanlık sisteminin veya fiilen uygulansa da partili cumhurbaşkan lığının ileride aşırı bedellere mal olacağı bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Türk milletinin eseridir. ‘Milletin ise Başkanlık sistemi gelsin' dediğine hiç kimse şahitlik etmemiştir. Başkan lık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığı konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız herhangi bir katkı, zamanın ve şartların ruhuna uygun olacak şekilde yoktur!

* *

          Geçen sene bu zamanlardan itibaren başlayan olağanüstü kongre mücadeleleri sonunda,

Partinin 1200 delegesinin yaklaşık 850 sinin noter kayıtlı imzasını hiçe sayarak kongreyi iptal edip, genel başkan adaylarını mahkeme kapılarında süründüreceksin.

          Rahmetli Başbuğ’ un dönemindeki performans yukarıda kısmen açıklanmış durumdayken,  geldiğin makamdaki göstermiş olduğun aktivite de ortadayken, geçmişin onca birikimlerini heba ederek hezimetin abidesi olacaksın. Bütün bunların üstüne son üç senede yukarıdaki beyanatları vereceksin. Şimdi de kalkıp bir lider olarak tam bir ‘’U’’ dönüşü yapacaksın! Adama sormazlar mı; (Hayır mı, ‘’ne bu perhiz, ne bu lahana turşusu?’’ diye!)

          Değiştirilmesine oy verdiğiniz o anayasanın, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk dört maddesi için, destek verdiklerinizden seçilmiş birisi o meclisin kürsüsünden (değiştirilmesinde bir mahzur görmediklerini) ifade edecek ve sizlerde alkışlayacaksınız!

          Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e bile meclisçe verilmemiş olan yetkileri kapsayan ve onun dahi kabul etmediği maddeleri kabulleneceksin! Keza Başbuğ TÜRKEŞ’ in de kesinlikle reddettiği ‘’Başkanlık’’ konusunda sözlerinden döneceksin!

          Bundan önceki son yazımda kısmen açıklamış olduğum siyasi tarihimizin son dönemlerine yönelik özet bir açıklama yapmaya çalıştım. Bilmek için ilgilenmek, ilgilenmek için dinlemek ve okumak gerek diye düşünüyorum.

          Hatalı bir bilgilendirmem mevcutsa eğer, okuyucularımızdan ilgilenenlerin tashih ederek bildirmelerini rica ederim. Saygılarımla,

* (İhanetin telafisi, kahpe’ liğin bahanesi olmaz.!!! ‘’TÜRK Atasözü’’)

   * (Vatana ihanetin sebebi olmaz! Er ya da geç bedeli olur. !!! ‘’K. ATATÜRK’’)

      * (İki saniye sonrasına garantimiz olmayan hayatımız için, fırıldak olmaya gerek yok!

                                                                                                      ‘’Muhsin YAZICIOĞLU’’ )                                                                        

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net