06 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
 Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
  YAZARLARIMIZ
Unutulmayan Türkmen Beyi,Alparslan Pehlivanlı
17 Nisan 2017 Pazartesi Bu yazı 20350 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllar önceydi, baharın günleri...Askerlik görevimi ifa ediyordum.TRT nin akşam haberlerini gazinoda dinliyordum.Türkiye ve Kırıkkale çok değerli bir siyasetçisini kaybetti diyordu TRT nin spikeri...Belediye seçimleri öncesinde bir ilçe başkanıyla siyasi bir tartışma yapan Alparslan Pehlivanlı'nın seçimler sonrasında kazanılan Keskin belediyesini ziyaret dönüşünde arabası seyir halindeyken önü kesiliyor ve kurşunlara hedef oluyordu. Ve oracıkta ruhunu Rabbine teslim ediyordu.

 &

 Rahmetli Özal'ın Karaoğlan diye hitap ettiği Alpaslan Pehlivan'lı gerçekten Kırıkkale için efsane, karizmatik bir isimdi.

 Hemen her kesimden herkese bir şekilde faydası dokunmuştu. Bir çok kişinin iş, aş, ekmek, mevki, makam sahibi olmasına vesile olmuş bir güzel insandı.

Kırıkkale'de nerede siyaset adına bir şeyler konuşuculacak olsa, laf dönüp dolaşacak ismi mutlaka anılacak ruhuna dualar, fatihalar gönderilecektir.

 

İlimiz siyasi tarihinde çok önemli bir yeri olmasına rağmen bu önem maalesef vefat ettikten sonra devam edemedi. .Vefat yıl dönümlerinde dahi şehirde hiç bir organizasyon yapılamadı. Evet Kırıkkale memleketine sevdayla bağlı, karizmatik siyasetçisine, vefa gösteremedi.

 

Halbuki Kırıkkale de onu yakından tanıyan, hatırası olan etkili, etkisiz, yetkili, yetkisiz o kadar çok insan vardı ki…Hepsinden de emeği vardı.

 

Alparslan Pehlivanlı vefat ettikten sonra adını yaşatmak adına bir caddeye ismi verildi. Ve öylece kala kaldı. Ne ölüm yıldönümlerinde anılır oldu ne de başka zamanlarda hakkında ciddi araştırmalar yapılarak bir makale, bir kitap ortaya kanabildi. İnsanlar bu kadar vefasız olmamalıydı.

 

**

Pehlivanlıyla olan tanışıklığım 1991 genel seçim öncesine dayanır.O tarihlerde köylerde vekil öğretmenlik yapan gencecik biriydim. Turan hayalleri kuran, yelkenler biçilecek, çırpınırdı Karadeniz'i marşları mırıldanan mili manevi değerlere önem veren bir Anadolu çocuğuydum.

 

1991 yılında zamanın Mili Eğitim Müdürü benimle birlikte değişik köylerde öğretmenlik yapan bir kaç kişinin atamasını yapmamıştı. Yönetmelik gereği atanma hakkımız olmasına rağmen kendine yakın kişileri atamıştı. Halbuki bizler müfettişlerce takdiri teşekkkürü olan başarılı vekil öğretmenlerdik. Ve bakanlığın genelgesine göre öncelikle atanmamız gerekirdi.

 

Pehlivanlıya ilçemizi ziyaretinde konuyu kendisine bizatihi aktarmıştım.Beni dinledi elimdeki dosyayı inceledi. Ve yiğit bir tavırla kalkın gidiyoruz gençler hükümet konağına dedi.Bizim Arkadaşlardan başka kimse gelmesin diyerek bizi yanına aldı yürüdük hızlı adımlarla hükümet konağının merdivenlerini ikişer ikişer çıktı. Direk kaymakamım odasına daldı. Zamanın kaymakamı neye uğradığına şaşırmıştı.

 

Hemen İlçe Milli Eğitim Müdürünü çağırttı. Konuyu bir de onlardan dinledi. Pehlivanlı kızgındı yüzü asıktı. Müdür eveledi geveledi, kızardı, bozardı tutarlı bir şeyler söyleyemedi. Ve sözü uzatmadan son sözü net ve tutarlı bir şekilde söyledi. Bakanlığın genelgesine uygun hareket edin kardeşim ve haksızlığı bir an evvel giderip beni bilgilendirin.

 

Bu sözlerin üzerinden çok geçmedi. O haftanın cumasına atamalarımız olmuştu. Anbardere köyüne Müdür yetkili Vekil öğretmen olarak başlamıştım. Seçim süreci devam ediyordu.Öğretmenlik yaptığım köye seçim çalışması yapmak için gelmişti.Köyde onu karşılamış yanında gezmiştim.Köylülere seçilmesi halinde adalet bakanı olacağını söylemişti. Babacan tavırları vardı.Herkese karşı oldukca mütevaziydi.

 **

 Pehlivanlı'nın Kırıkkale de taban ve ekip siyaseti yapan, bölgecilik yapmadan hemen herkesi kucaklayan, yardım eden bir siyasi anlayışı vardı.Her hafta sonu mutlaka iline gelirdi.İle gelişinde il sınırında büyük kalabalıklar tarafından Bakan gibi karşılanır, omuzlarda gezdirilir, gözünün içine bakılırdı.Sevilirdi, sayılırdı, gönüllerde yeri vardı.

 

Alparslan Pehlivanlı hakkında kitap yazılacak, belgesel yapılabilecek Türkiye çapında bir siyaset adamıydı. Kırıkkale'nin hemen her ilçesinde köyünde sevilen, sayılan bir siyasetçiydi.Hiç bir zaman bölgecilik yapmadı.İmkanlarının ötesinde Meclise gelen her kişiye yardımcı olmaya çalışırdı.

 

Pehlivanlı Anavatan partisi için de önemli bir isimdi.Partide çok önemli görevler üstlendi. Genel Başkan Baş Danışmanlığı, MKYK üyeliği, Genel Sekreter Yardımcılığı, TBMM Adalet Komisyonluğu Başkanlığı gibi önemli görevler ifa etti. Bu görevlerinin ötesinde ‘’bakan’’ kadar sözü geçen liderlik özellikleri olan bir siyasetçiydi.Ömrü vefa etseydi belki de Bakan olacaktı.

 **

İlimizde onunla birlikte siyaset yapmış kimi isimler ondan sonrada varlıklarını siyasette korumaya devam ettiler. Şimdilerde siyasetle uğraşmıyor olsa da, şehirde varlığını koruyan iki dönemdir oda başkanlığı yapan Cemalettin AKDOĞAN o dönem Kırıkkale Belediye Başkanıydı.

 

Yine o dönemlerde anavatan partisinde merkez ilçe ve il başkanlığı yapan Nihat Gökbulut sonraki yıllarda milletvekili seçilerek ANAP Grup Başkanvekilliği yaparak ANAP'ın son döneminin önemli isimlerindendi.

 

Geçen dönemlerin Ak Parti Keskin Belediye Başkanı Yahya UCAÇELİK o dönemlerde siyasete başlamış iki dönem Belediye Başkanlığı yapmıştı.Yine eski Delice Belediye Başkanı Ekrem Karakaya beş dönem başkanlık yaptıktan sonra siyaseti kendi isteği ile bıraktı.

 

Balışeyh eski Belediye Başkanlarından Dursun Şen o yıllarda iki dönem Belediye Başkanlığı yapmıştı. Balışeyh onların döneminde İlçe olmuştu. Hala Balışehyte etkisinin var olduğunu kimse inkar edemez.

 

Eski İl Genel Meclis üyelerinden Arslan Örsdemir siyasetle uğraşmıyor olsa da siyasetle uğraşan bir çoklarının ondan akıl aldığını biliyoruz. Arslan Örsdemir'de o dönemin en etkili siyasetçilerden birisiydi.Geçen yıllarda vefat etti.

 

Alparslan Pehlivanlı zamanının ismini anamadığım kimi isimlerden bazıları Ak-partide kimisi MHP de siyasete devam ediyor, kimileri ise olanı biteni geriden izlemekle yetiniyor.

 ***

 Rahmetli Alparslan Pehlivanlı'yı geçen yıllarda kaybettiğimiz Muhsin Yazıcıoğluna kimi yönleriyle benzetirim. Pehlivanlı da, tıpkı Rahmetli Yazıcı oğlu gibi, mert, dürüst, sözünün eri, ekipci, vefalı bir insandı.Hemen her yerde sözü geçen, Türkiye sevdalısı, Kırıkkale sevdalısı, bir siyasetçiydi.

 

Anavatan Partisinde her zaman güçlüydü..Partinin ilk 20 ismi sayılsa bu ekipten enaz beş altı isim içinde sayılabilirdi.Partide ekip halinde hareket ederlerdi. Milliyetçi, ülkücü kökenli vekillerle birlikte adeta parti içinde bir cephe kurmuşlardı.

 

Pehlivanlı Anavatan camiasında ve tüm Türkiye teşkilatlarınca tanınırdı, bilinirdi, sözü geçerdi.Başbakan Turgut Özal’ ın Karaoğlan komisyon başkanlığına aday olmasın demesine ve muhalefetine rağmen TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığına aday olup seçilmişti.

 Komisyon Başkanı seçildikten sonra ülkücü kesimle ilişkileri bir af tasarısıyla gündeme gelmişti.

 

Bu tasarıyla ceza almış eski ülkücülere af çıkarılmasını istiyordu. Türk Ceza Kanunu’nun 313. Maddesindeki değişikilk Meclis Genel Kuruluna Pehlivanlının gayretleriyle iner....Mecliste Burhan Kara, Nedim Budak, Gökhan Maraş gibi milliyetçi isimler başta olmak üzere, çok çaba sarfederler ve yasa çıkar o gün cezaevlerinde olan bir çok ülkücü tahliye olurlar.

 

Özal Cumhurbaşkanı olunca, yapılan ilk kongrede Hasan Celal GÜZEL safında yer tuttular.Özal Pehlivanlı ve arkadaşlarını köşke çağırır ve rica eder, hepinizde çok hakkım var Akbulut’u destekleyin der, fakat ikna olmazlar kapıdan çıkarken biz Hasan beyin yanına gidiyoruz derler.Fakat kongreyi kaybederler.

 

Akbulut ve Mesut Yılmaz'ın aday olduğu kongrede bu sefer Akbulut un safını tutarlar ve yine kaybederler. Mesut Yılmaz kongreyi Özal'ın desteğiyle kazanır. Sonraki kongrede Mesut Yılmaz'la beraber hareket ederler.

 

Pehlivanlı, Yılmaz'la yaptıkları bir toplantıda espri yapar:

- Sayın Yılmaz, bizi yanınıza almak istediniz ama bizler tehlikeli insanlarız. Güzel'e sahip çıktık, batırdık. Akbulut'a sahip çıktık batırdık, şimdi sıra size gelmesin der..."

 Mehmet Keçeciler'in, Mesut Yılmaz ‘a rakip olduğu kongrede, Yılmaz kongreyi Alparslan Pehlivanlı ve arkadaşları sayesinde kazanacaktır.

 Alparslan Pehlivanlı Kırıkkale için olduğu kadar Türkiye için de çok önemli bir isimdir. Onun döneminde siyaset yapanlar onunla tanışmış, konuşmuş olanlar bunu çok iyi bilirler. Kırıkkale'ye her anlamda çok faydası dokunmuş, memleket için önemli işler yapmaya çalışmış bir gönül insanıydı.

Gittiği günden bu yana boşluğu hissedilen, varlığı aranan bir siyasetçiydi.

 Kırıkkale' de Pehlivanlıyla ilgili bir çok kişinin, bir çok hatırları vardır. Bu hatıraların derlendiğinde bile, ortaya bir kitap çıkabileceği düşünceleriyle Kırıkkalle'nin kara oğlanı Pehlivanlıyı rahmetle anıyor, ruhuna Fatihalar gönderiyorum...


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  05 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net