06 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
 Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
  YAZARLARIMIZ
SANDIKTAN ÇIKANLAR
22 Nisan 2017 Cumartesi Bu yazı 18441 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 


Uzun bir süre yazılarıma ara vermiştim. 16 Nisan 2017 Pazar günü ülkemiz genelinde yapılan 18 maddelik Anayasa Değişikliğini belirleyecek Referandum sonuçlarını Analiz yaparak, yeniden yazma, çıkan sonuçlara yaklaşmaya çalışacağımız yorumlarımla siz sevgili okurlarımı aydınlatmayı ve düşündürebilmeyi ümit ediyorum.

58 Milyon 366 Bin 447 Kişi’nin kayıtlı bulunduğu (Yurt Dışı Sandıklar Dâhil) seçmenle ülkemiz 7. defa Halk Oylamasına gitti. % 85.32 Katılım Oranın olduğu Referanduma 49.798.920 kişi katılmış, bunun 48.933.874 oy geçerli satılmıştır. Resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık 25 Milyon kişi EVET oyu kullanırken, yaklaşık 24 Milyon kişide HAYIR oyu kullanmıştır. Başka bir ifadeyle Geçerli tüm oyların % 51.41’i EVET derken, % 48.59’u HAYIR demiştir. Bu neticeye göre EVET oyları kazanmış yani 18 maddelik Anayasamızda yapılan değişiklikler Halk Oylamasından geçerli notu almış ve YSK’nun kesin sonuçlarının Resmi Gazetede yayımlanması ile yürürlüğe girmiş olacaktır


Kalehaber Gazetemizin 18.04.2017 tarihli sayfalarında yayımlanan İlimiz Merkez ve İlçelerinin Halk Oylaması sonuçlarını bir kez daha sizlerle paylaşmak istedim. Türkiye Genelini iller bazında vermeye sayfalarımız yetmeyeceği için elimdeki bilgilerden önce Türkiye Genelini sonra da İlimizi Analiz ederek sonuçlardan neler okunması gerektiğini sizlere aktarmaya çalışacağım.


Analiz sonuçlarına geçmeden önce;  16 Nisan Referandum Kampanyası sırasında Kamuoyu Yoklaması adı altında verilen seçmen eğilimleri ile ilgili birkaç notu altını çizerek belirtmek istiyorum. Bu kampanya sonucunu tahmin eden en iyi üç Kamuoyu Araştırma Firması sırasıyla: 1) Gezici ( % 51.37 E- % 48.63 H ) 2) Konda ( % 51.5 E- % 48.5 H ) 3) Konsensüs ( % 51.2 E- % 48.8 H ) olmuştur. AKM Araş. Şirk % 57 H- % 43 tahminini öne sürmüş sonuca ulaşamazsa şirketini kapatacağını ilan etmişti ve sonuçlar açıklanmasından sonra firma sahibi bu işi bıraktığını ilan etmiştir. Adil Gür’ün firması A&G ise % 61 E- % 39 H ile en kötü ve yanıltıcı sonuç tahmininde bulunmuştu, Adil Gür’ün AKM gibi belirleyici bir beyanı olmasa da Adil Gür’ün en çok izlenen TV’lerden birine çıkarak “Ey Türk Halkı! Sizlerden özür diliyorum. Sizi kendi âli menfaatlerim doğrultusunda yanılttım lütfen bir daha beni takip etmeyin.” Demesini bekliyoruz.


Gelelim 16 Nisan Halk Oylaması sonuçlarının anlattıklarına ve anladıklarımıza:


*Türk Milleti üzerine düşeni yapmış büyük ekseriyetle sandık başına gitmiş ve oyunu bilinçli bir şekilde kullanmıştır.


*Türk Halkı Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a azalan bir ivmeyle de olsa güvenini henüz yitirmediğini göstermiştir.


*Sonuçları yaklaşık yarı yarıya (Elli-Elliye) indirgemek suretiyle tarafım, tarafımı biliyorum lakin ayrışmak istemiyorum mesajını vermiştir.


*% 51.41 E- % 48.59 H (Resmi Olmayan Sonuç) tablosuyla 18 Maddelik Anayasa Değişikliğini Onaylıyorum. Yaklaşık 2 Yıllık Opsiyon Süresi içerisinde oluşacak gelişmeleri izleyeceğim ve 2019 da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinde düşüncelerimi ifade edeceğim demiştir.


*Bu manada Türk Halkının kendisini yöneten Hükümetten ve Cumhurbaşkanından isteği; “Bundan böyle Ülkemizi Ehliyetli- Liyakatli- Sadakatli (Ülkesine ve Milletine) kadrolarla yönetmenizi rica ediyoruz.” Beyanı olmuştur.


*Türk Milleti olarak bu Anayasa Değişikliğini gündeme getiren-tartışan-kamuoyunun görüşlerine sunan Yöneticilere ve Siyasilere mesajı : “Az verip gezdirmiyorum, Çok verip azdırmıyorum.” Olmuştur. Başka bir deyişle Türk Halkı kendisini yönetenlere: Türkiye’mizin dışarıdaki Düşmanlarına ve İçerideki İhanet içinde olanlara karşı olan mücadeleni tasvip ediyorum ve onaylıyorum olmuştur.


*Otuz Büyükşehirin on yedisinde Hayır oylarının fazlalığı göstermiştir ki; Sosyal Devlet olmak sadece bizleri balıkla beslemeniz değil, bizleri kendi hayatımızı idame ettirecek Balık Tutma teknikleri öğretecek eğitimi vermenizdir. Yani İşsizlik önlenmelidir, Ekonomide ki kötü gidişe dur denilmelidir, Ülkemiz Halkı arasındaki ayrıştırmaya son verilmelidir.


*Evet, oylarının İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde ki fazlalığı ise; Kırsal bölgelerimizde bulunan Muhafakazar-Milliyetçi oyların kısmen de olsa gelenekçi görüşlerini muhafaza ettiğini göstermektedir. Burada bir parantez açarak;  Asıl olanın artık Muhafakazar- Milliyetçi oyların bir kısmının gelenekçi görüşlerini sorgulamaya başladığını ve kendini temsil ettiğine inandığı parti görüşünün aksi istikametinde oy verdiğini ve bir arayış içinde bulunduğunu görebiliyoruz.


*Evet, oylarında ki Doğu Ve Güney Anadolu Bölgesindeki kademeli artışın manasını ise şöyle yorumlamamız sanırım yanıltıcı olmayacaktır: “Kürt Halkı ile sürdürülen müzakerenin doğru olduğu, Ülkemizi yöneten daha önceki Hükümetlerin, “Açılım Süreci” adıyla PKK ve Onun uzantısı Siyasal Unsurlarla yapılan görüşmelerin yanlış olduğu ortaya çıkmıştır.”


*Hülasa; Sn. Başbakanımız Binali Yıldırımın seçim sonucunda yaptığı balkon konuşmasında da değindiği üzere: “Bilmeyen öğrensin, duymayan duysun; Kardeşiz, tek vücut tek bir milletiz. Bölücü hainler aklına koysun, kardeşiz, tek vücut’uz ve tek bir milletiz.


Bu millet artık hiçbir vesayete, hiçbir harici müdahaleye ve hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Bu seçimlerle 15 Temmuz alçak girişimini yapan terör örgütüne, bölücü örgüte, Türkiye'ye düşmanlık yapan dış mihraklara en güzel cevabı milletimiz sandıkta vermiştir. Bu seçimde Türk demokrasisinin olgunluk düzeyini bütün dünyaya göstermiştir. Bizler Türkiye'nin birinci derece eşit vatandaşlarıyız. Meşru siyasi alandaki rekabet, birlik ve bütünlüğümüzü asla bozamaz, bozamayacaktır.


EVET diyen ve HAYIR diyen tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Bütün farklılıklarımızla bir bütünüz, demokrasimiz bizim ortak değerimizdir. “


Ülkemizin ve Türk Milletinin Birlik ve Beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde Siyasilerden ve Yönetenlerden âcizane istirhamım; Ayrıştırıcı dil kullanmayalım, mücadelemizi meşru olan yollar da arayalım, Ehliyete- Liyakate- Sadakate önem verelim.


Yunus Emrenin ifadesinde vücut bulduğu üzere;


“Gelin tanış olalım,


İşin kolayın tutalım


Sevelim sevilelim,


Dünya kimseye kalmaz. “                       


Sağlıcakla Kalın…
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  05 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net