26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
AĞZI İLE KONUŞMAYANLAR
06 Ağustos 2010 Cuma Bu yazı 32627 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in “Özerk Kürdistan’da, belediyemizin önünde sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur!” sözüyle gelinen nokta, Türkiye üzerinde oynanan oyunların yeni sahnesini de aydınlattı. Bu sözü ile iyice zıvanadan çıktığının göstergesi oldu.

Bu eyalet sistemi bu günün meselesi değil, şimdiki iktidar sahiplerinin siyasi devamı olduğunu iddia ettiği ANAP, arkasından AKP aynı düşüncenin ürünü olmuşlardır.

ABD yapımı plan, yıllardır adım adım ilerliyor. Son Otuz yılın siyasilerinin bu soruna bakışı maalesef aşağı yukarı ağzı ile konuşmayan adamın düşüncelerine benziyor.

Turgut Özal(1986) Devletin adı keşke Anadolu Cumhuriyeti olsaydı. Kürt sorununun çözümü için bu değişiklik yapılabilir.

Tayyip Erdoğan (2003) Türkiyelilik bilincini yakalamalıyız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bilinciyle zenginleştirmeliyiz.

Korkut Özal (2004) Devlete Türk adı koymak sıkıntı yaratmıştır. Ağabeyim bu yüzden Anadolu Cumhuriyeti adını istiyordu.

Büyük devlet adamlarının(!) bu sözleri bugünlere gelmemizde manidardır.

Bu söylem Baydemir için ilk değil, daha öncede “devleti ve hükümeti yönetenlere sesleniyorum, bizi şahin ve güvercin olarak ayırmayın, has..tir diyorum, has..tir... bu halk ayakta durmaya devam edecektir.” Diyerek hükümete küfretmişse de hükümet kanadından ses çıkmamıştır.

Kürt sorunu”nun tek çözümü, demokratik özerkliktir. Söylemine karşı sadece Cemil Çiçek tepki gösterse de Firavuna benzetilmekten kurtulamadı.Ve bazı belediyeler artık vergileri Ankara’ya göndermeyeceklerini söylüyorlar.

Bölücülerin bunu söylemesi gayet doğal tabiî ki de Hükümet bu hainliklere niye ses çıkarmıyor. Açılımın şımarttığı bölücülerden ihanet gürültüleri gelirken yürütme, yargı niye tepki göstermemektedir. Yinemi güneydoğu oyları için mi seslerini çıkarmamaktadırlar.

Öte yandan vergi bile göndermeyeceğiz diyen yerel yöneticiler karşı seçim güvenliği nasıl sağlanacaktır. Bunların şu anda muamma.

Bir süre önce ABD Büyükelçisi de “Türkiye’den ayrılırsanız eğer, üçüncü dünya ülkesi olursunuz” demedi mi? Öyleyse korkular, paranoyalar yersizdir. Kaldı ki Ülkede küçük bir azınlık aydıncık grup hariç federalizmi savunan talep eden hiç kimse yok bu şimdilikte ilelebette görünürlülüğü yok.

Açılımın başımıza açacağı belaları zamanla göreceğimizi söylemiştik ve şimdi gerçekleşti. Referandum propagandalarını bahane eden şahin, güvercin, karga fark etmiyor ağzını açan BDP’li özerklik istiyor.

Açılım süreci öncesinde özerklik hakkında açıkca konuşamayanlar ağızlarına bile alamayanlar bugün özerklik demeleri yarında genel af, bağımsızlık hiçte uzak görünmüyor.

Referanduma bu pencereden de bakarak ”hayır’a hizmet” etmemiz gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
adnan uygun  -  09.08.2010 - 1:30
kaleminize sağlık hocam
Profesör  -  08.08.2010 - 17:15
Bazı kendini bilmez ve kendilerini ülkücü sananlar zamanında Mamak ve Diyarbakır cezaevlerinde insanlara işkence yaparsa öyle olur şimdiki gelinen nokta. Bunların en başında da zatalileri Kenan Evren Paşa hazretleri gelir. Geçmişte yaşınılanları gelin de unutturun o adamlara!
vahap ertürk  -  07.08.2010 - 11:13
sizin gibi zihniyetler yüzünden onlar böyle konuşabiliyor, sizler bu ülkede demokrasiyi, insan hak ve özgürlükleri bilmeyen veya çıkarlarınız ve koltuklarınız için riske girmeyen kalıplaşmış zihniyetler,ülkemizin atatürk gösterdiği muassır medeniyetler seviyesine ulaşmasına engel oluşturmaktadır.böyle bir sayfayı baştan aşağı yazarak doldurmuşunuz ama giriş gelişme bölümü sonuçla örtüşmüyor.buradan bu sonucu çıkarmanız hayret doğrusu.baydemir de değişikliklere evet demiyor sizde demiyorsun farkınız ne peki_?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net