26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
MİLLİYETÇİ GENÇLİĞE MODEL BİR MÜTEFEKKİR EROL GÜNGÖR
25 Nisan 2017 Salı Bu yazı 27346 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Erol Güngör, 1938'de Kırşehir'de doğdu. Babası Hacıhafızoğulları’ndan Abdullah Sabri Bey, annesi Zeliha Gülşen Hanımdır. İlk ve orta öğrenimini doğduğu şehir olan Kırşehir’de yapmıştır. 1956 yılında Kırşehir Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuştur. İstanbul’da öğrencilik hayatının başlamasıyla birlikte, devrin ilim, fikir ve sanat adamlarının toplandığı Marmara Kıraathanesi’nde tanıştığı Mükrimin Halil Yınanç, Nurettin Topçu, Erkem Hakkı Ayverdi, Nihal Atsız, Asaf Halet Çelebi, Necip Fazıl, Mithat Bahri gibi isimlerden büyük ölçüde istifade etmiştir. Fethi Gemuhluoğlu ile tanışır, Gemuhluoğlu da onu Mümtaz Turhan ile tanıştırır. 1957 yılında Mümtaz Turhan’ın teşvikiyle Hukuk Fakültesi’nden ayrılarak, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’ne geçer. Burada öğrenimine devam ederken kendi fakültesinde memurluk hayatına devam etmiştir (1958). Erol Güngör, Edebiyat Fakültesi’nde öğrenimine devam ederken, Fransızca yanında, İngilizceye çalışır.

 

1961 yılında aynı fakültenin Tecrübî Psikoloji Kürsüsü'ne asistan oldu. 1965 senesinde Psikoloji doktoru olan Güngör, 1965-1968 yıllan arasında ABD Colorado Üniversitesi'ne bağlı Instıtue ol Behavioral Science’de çeşitli konularda araştırmalarda bulundu. 1971 yılında doçent , 1978 yılında profesör oldu. 1982 Temmuz ayında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne tâyin edildi.


Toplam 44 yıl 5 aylık kısa bir ömür içerisinde, 26 yıl boyunca sürekli yazan Güngör sorunlara daima  Türk – İslâm çizgisinde yaklaşmış ve böylece Türk Milliyetçiliği fikrinde seçkin bir düşünce adamı olmuştur.

 

Ortaokul yıllarında dedesi Hafız Osman Efendi’den Osmanlıca öğrenir. Lisedeyken özel Arapça dersleri almış, daha o yıllarda İslâm-Türk tarihinin temel kaynaklarını okumaya başlamıştır. İşte bu alt yapı Türk Tarihi ve Türk Kültürüyle ilgili seçkin eserleri ve “İslâm’ın Bugünkü Meseleleri” ile “İslâm Tasavvufunun Meseleleri”ni yazdırmıştır.

 

Üniversitede Sosyal Psikoloji dersleri verir. Tarihte Türkler isimli eseri ile kendisinin tarihe olan vukufiyetini gösterir. İslam’ın Bugünkü Meseleleri’nde hem İslam tarihine, hem modern batıya, hem de küresel mevzulara olan hakimiyeti rahatlıkla müşahede edilir. İslam Tasavvufunun Meseleleri adlı eserinde Kelam, Fıkıh, Hadis ve Tefsir gibi dini ilimlerle de ne kadar ilgili olduğunu anlayabiliyoruz.

 

Günümüzde muhafazakâr gazetelerde yazan ve ona sık sık atıfta bulunan yazarlar aksine o büyük bir Türk Milliyetçisidir. Pek çok konuda farklı düşünceleri ve yaklaşımları olmasına rağmen, kendini her zaman Türk milliyetçileri dairesinde konumlandırmıştır. Siyasî olarak bir bağı olmamasına rağmen, hayatı boyunca Ülkücü Hareket ile hep yakın ilişkiler içinde olmuştur. Ülkücü Hareket’in o dönemdeki iki numaralı ismi ve dönemin Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Dündar Taşer’in de Güngör üzerindeki etkisi çok büyüktür. Güngör, Taşer ile hep temasta olmuş ve fikirlerine kıymet vermiştir. Ayrıca ülkücü gençliğe seminerler vermiş ve o dönemin mücadelesi içinde hayatlarını kaybeden ülkücü gençlerden şehit ve kahraman olarak bahsetmiştir. Popüler yazılarını paylaştığı dergi ve gazetelerin çoğunluğunu da Ülkücü Hareket’e yakındır ve hatta bunların bir kısmı MHP’nin yarı-resmî yayın organlarıdır.

 

Özellikle yükselen Marksizm’e karşı, Türk milliyetçiliğinin fikri ve teorik temellerini, bilimsel ve kültürel anlamda milli kültürün oluşumu için atılması gereken adımları göstermeye çalışır.

 

Güngör, akademik çalışmalarının yanı sıra günlük fıkralar ve makaleler de yazmıştır. Yazıları Türk Yurdu, Klinik Sempozyum, Hisar, Türk Birliği Dergisi, Töre, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Kültür, Konevî, Toprak ve Diriliş dergileri ile Millet, Hergün, Yeni Düşünce, Yeni Sözcü, Yol, Ayrıntılı Haber, Yeni İstanbul, Ülkücü Öğretmen ve Ortadoğu gazetelerinde yayınlanmıştır. Güngör ayrıca 1974-77 yılları arasında Ortadoğu gazetesinin başyazarlığını yapmıştır.

 

Üniversite yıllarında en çok okuduğumuz yazarlardan biri de merhum Erol Güngör’dü; Türk Kültürü ve Milliyetçilik, İslâm’ın Bugünkü Meseleleri, Tasavvufun Bugünkü Meseleleri gibi kitapları elimden düşmez, milliyetçilik, tarih şuuru, millî tarih gibi meselelerde onun eserlerini okumadan sağlıklı fikir yürütmek mümkün değildir.

 

Tarih, kültür ve milliyetçilik anlayışımızı doğru yere oturtmak için yararlanmak, gençlerimize onu da rehber göstermek, akl-ı selim her Türk milliyetçisinin asli görevidir. Nesiller boyu gençliğimizin hemen her sosyal konuda fikirlerinden yararlanabileceği filozofu idi.

 

Erol Güngör’den sonra onun fikirlerine yakın ve yerini dolduracak bir aydının gelmemiş olması, Güngör’ün Türk entelektüel tarihindeki yerinin yegâne olduğuna dair bir gösterge olarak kabul edilebilir.

 

Erol Güngör’ü 24 Nisan 1983’te, yani bundan tam otuz dört yıl önce kaybettik; Yüce yaradan mekanını cennet etsin,  Allah Türklüğe böyle düşünürler nasip etsin.

 

Erol Güngör’ün Eserleri:

 

A) Telif Eserleri

• Ahlâk Psikolojisi ve Sosyal Ahlâk

• Dünden Bugüne Tarih, Kültür ve Milliyetçilik

• İslâm’ın Bugünkü Meseleleri

• İslâm Tasavvufunun Meseleleri

• Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik

• Sosyal Meseleler ve Aydınlar

• Türk Kültürü ve Milliyetçilik

• Türkiye’de Misyoner Faaliyetleri

• Tarihte Türkler

• Kelâmî Sahada Estetik Yapı Organizasyonu

• Şahıslar Arası İhtilâfların Çözümünde Lisanın Rolü

• Değerler Psikolojisi Üzerine Araştırmalar

 

B) Tercüme Eserleri

• Batı Düşüncesindeki Büyük Değişme, (Paul Hazard)

• Dünyayı Değiştiren Kitaplar, (Robert Bingham Downs)

• İktisadî Gelişmelerin Merhaleleri, (Walt Whitman Rostow)

• Sosyal Psikoloji, (David Krech ve Richard S. Crutchfield)

• Yirminci Asrın Mânâsı, (Kenneth Boulding)


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net