21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
YAŞAM MÜHENDİSLİĞİ 1
28 Nisan 2017 Cuma Bu yazı 20640 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

            Son haftaların referandum gerginliği henüz üzerimizden geçmemişti ki, geçen gün Kırıkkale Üniversitesinde tertiplenen bir konferans için davet aldım.

            Konferansın tertibedici konuşmacısı da Kırıkkale’ nin yetiştirdiği genç akademisyen ve Türk Ocağı Kırıkkale Şube Başkanı Sayın Yar. Doç. Dr. Halil Murat ÜNVER.

            Başarılı ve değerli akademisyenimizi kısaca tanıttıktan sonra, konferanstaki konuları sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Zira bu konular kırk yıllık ömrün birikiminden süzülen değerler.

            MKE eski Kuvvet Merkezi Müdürü Sayın Muzaffer ÜNVER Beyin oğlu ve 1970 Kırıkkale doğumlu Halil Murat ÜNVER, İlk ve Orta öğrenimini Kırıkkale’ de, ilk Üniversitesini Karadeniz Teknikte Elektrik Elektronik Mühendisi, ikincisini Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünde bitirdi.  

            Devamında Kırıkkale Üniversitesi Makine Mühendisliğinde Yüksek Lisans - Doktora yaptı. Hacılar Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerini ifa etti. 2009 yılında kurulan ve yeni adı Yüksek Mühendislik Teknolojileri Topluluğunun Danışmanlığını da yürütmektedir. Topluluk üniversitenin teknoloji üreten tek topluluğu olup, yurtiçi ve yurt dışında birçok yarışmada üniversitemizi başarı ile temsil etmiş ve dereceler almıştır.

            İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çalışmaları bulunan ÜNVER, aynı zamanda (A) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve İş Sağlığı - Güvenliği Eğitmeni olup, Hacılar M. Y. O.’ da bir İSG bölümü açmış, Kırıkkale Üniversitesi’ nde İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği eğitimlerinin verilmesini sağlamıştır.

            1989 dan beri KEMAS Ltd. Şti.’ nin kurucu ortağı olup, tasarladığı ve ürettiği ürünleri Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, Suriye ve son olarak ta ABD’ ne pazarlamış, ülke ekonomisi için 100’ den fazla özel tasarım makine ile katkı sağlamış olup, 9 adet de patent başvurusuna hazır

çalışması vardır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel yayını bulunmaktadır.

            H.Murat ÜNVER Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisliği Topluluğu (IEEE), Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası üyesi ve 103 yıllık Türk Ocakları’ nın Kırıkkale Şube Başkanlığı’ nı yürütmekte olup, Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde de görevine devam etmektedir.

            Evet, bir saati aşan bir konferansın özetlemesi bu sütuna sığamayacağından ve kısaltarak ta konunun özünü kaybetmektense, iki bölümde sizlere sunmayı uygun buldum:

*

Yaşam Mühendisliği (1.)

- Bir Mühendisin Kendi Zaviyesinden Yaşam Algısı -

İnsan hayatın ne olduğunu anlayana kadar ömrünün yarısını tüketmiş olur. (Fransız Atasözü)

*) Meçhulden gelmiyor, meçhule gitmiyor. Geldiği yer belli gideceği yer de. Zaman zaman küçük sandallar yanaşıyor yanına. O mağrur, kararlı, sabırlı. Sandallar gibi anlık değil, yakın değil hedefi.
Ay kadar uzak, ay kadar büyük. Belki bir sandal bir gün olur böyle bir gemi o zaman anlar sandal mı gerçek yoksa gemi mi?

*) Üniversite analitik düşünme yeteneğini geliştirir. Üniversite eğitimi almak hele ki mühendislik eğitimi almak hayatı yaşarken büyük kolaylıklar sunar ama önemli olan sevdiğiniz işi yapmaktır. Başarının sırrı buradadır.

A’ ya başarı dersek o zaman formül; A = X + Y + Z’ dir. X: çalışma, Y: eğlence, Z: ağzını sıkı tutmak. (Albert Einstein).

*) Unutma yasamın hakkında elinde iki şık var: Ya hayatı toza dumana katarsın, ya da hayat boyu toz duman yutarsın

Müslüman olduğu da düşünülen ünlü Alman filozofu Goethe der ki;

Tüm inisiyatif ve yaratma eylemleriyle ilgili bir tek basit gerçek vardır: Kişi kendini gerçekten adadığı anda, «kader» de harekete geçmektedir…

*) Demek ki; önce hayal etmemiz sonra da o hayale kendimizi adamamız gerekiyor

Düşleri gerçekleştirmenin en kestirme yolu uyanmaktır. (J.M. Power).

*) Kendinizi, toplumu ve tüm insanlığı düşünün neredesiniz? Kimsiniz? Doğru yaptıklarınız? Yanlış yaptıklarınız?

İnsanın kendisi ile tümüyle dürüst olması iyi bir egzersizdir. (Sigmund Freud).

İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür. (Eflatun).

*) Siz asil Türk milletinin çocuklarısınız. Sizin dedeleriniz daima sizi onurlandıracak işler yaptılar ve hiçbir zaman başınızı öne eğdirecek işler yapmadılar

Türk milleti: Türkmen, Yörük, Kürt, Boşnak, Çerkez, Arnavut, Arap, Gürcü, Afgan…. Kökenli insanların ortak kader birliği bilinci ile meydana getirdiği topluluğa denir… (Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ).

Yaşamı Gözlemleyin…

*) Ortamı, insanları, ilişkileri, olumlu tepkileri, olumsuz tepkileri, gözlemleyin. Sizin davranışlarınıza ilişkin insanlar nasıl tepki veriyorlar gözleyin. Olumsuz tepki aldığınız davranışlarınızı tespit edin, üzerinde çalışın, kendinizi geliştirin, kontrol edin

*) Mesela arkadaşınızın başarısı sizde kıskançlık duygusu oluşturuyorsa bunu farketmeniz ve bununla mücadele etmeniz son derece önemlidir. Bu duygu ile mücadele etmezseniz duygu ve bozulan ilişkilerden oluşan bir sarmala girersiniz. Hayatınız o dönem bir şekilde sona erene kadar çekilmez hale girer.

Okuyun…

*) Size fayda sağlayacak şeyler okuyun. Vakit kaybettirecek şeylerden kaçının. Bir kitabı okurken dahi gereksiz sayfalar için vakit harcamayın. Kitaplar da ticarileştiği için şimdilerde bilgi içermeyen boş çok sayfa var. Hızlı okuma tekniklerini öğrenin, göz egzersizleri yapın

Dinleyin…

*) Karşınızdakini anlamak için kendinize izin verin. Maalesef karşımızdakinin söyledikleri karşısındaki ilk tepkimiz çoğunlukla onları anlamaya çalışmak yerine onları yargılamaktır.

Karşımızdaki kişi bir şeyler söylediğinde; «doğru», «yanlış», «mantıksız», «aptalca», «şunu diyor» «bunu söylemeye çalışıyor» gibi şeyler düşünüyoruz. Ve hiçbir zaman karşımızdakinin ne dediğine değil ne demek istediğine bakmıyoruz, onu anlamaya çalışmıyoruz.

Doğru insan olun…

*) Bugün sadece face’ i takip ederek bile doğru insanın özelliklerini görebilirsiniz. Ama mesele bunları bilmek veya paylaşmak değil yaşamınıza yansıtabilmektedir. Bugün aslı ile örtüşmeyen insanlar topluluğuna dönüştük. Paylaştığımızı yaşamıyoruz

Düzenli spor yapın…

*) Güzel bir hayat yaşamanın sırrı düzenli spor yapmaktan geçmektedir. Bu hem bedensel hem de ruhsal sağlığınız için çok önemlidir. Fazla kilo yaşamı mutsuz ve sevimsiz hale sokar. Umudunuzu yitirmenize yol açar, öyle ya basit bir kilo meselesini halledemeyen işinde başarıya nasıl ulaşabilir.

*) Birçok müzmin hastalığın temel nedeni dolaşım bozukluğudur. Haftada sadece 3 kez 5 dak. boyunca aşağıdaki nabza ulaşmak bu sorunu çözer:

‘’Erkekler için Nabız: (220 - Yaş) x 0. 80’’. ‘’Bayanlar için Nabız: (224 - Yaş) x 0. 80’’

Sağlıklı beslenin…

*) İleriki yaşlarda ne olacağınızı büyük ölçüde bu günkü yedikleriniz belirleyecek

Sigaradan uzak durun…

Sigara içiyorsanız bedeniniz için yaptığınız hiçbir iyi şeyin anlamı yoktur… (Body World).

*) Sigara içiyorsanız bedeniniz için yaptığınız hiçbir iyi şeyin anlamı yoktur…

Evlenin…

*) Hayatını yaşamak denen şey anlamsızdır

Doğru kişi ile bir an evvel evlenin. Sokrates’ in dediği gibi ‘’Ya mutlu olursunuz ya da filozof ‘’

Çok çocuk hedefleyin…

*) Aile planlaması safsatasını bırakın, çok çocuk hedefleyin. Aileniz ne kadar kalabalık olursa hayat o denli neşeli, çocuklarınız o denli düzgün olur

BİRİNCİ BÖLÜMÜN SONU. DEVAMI VARDIR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘’ HER TELDEN ‘’

YAŞAM MÜHENDİSLİĞİ ‘’2.’’

            Sayın Halil Murat Ünver Hoca’ nın bir ömür boyu birikimlerinden hazırlayıp sunduğu konferansını aktarmaya, yarım bıraktığımız yerden tekrar devam ediyoruz.

Zengin olun…

*) Siz her şeyin en iyisine ve en güzeline layıksınız. Bir lokma bir hırka sadece bir metafordur. Fakirlikle abat olunmaz. Zengin olun ve bu zenginliği akrabalarınızla ve inananların muhtaç olanları ile paylaşın.

*) Cebirde 2 + 2 = 4.

*) Gerçek hayatta; 2 + 2 ± bereket = 4 (7) (2) ( - 3).

*) Unutmayın sizler sıfır km’ siniz. Hayatınızı kirletmeyin. Temiz kalın. Huzur, mutluluk ve başarının sırrı buradadır. Hak ve haram yemek sizi kirletir, işlerinizde problemler çıkmasına neden olur, paranızın bereketini kaçırır, asabiyet ve depresyona sebep olur. Bu tür bir sarmala girince çıkmak ta çok zordur.

*) Bir toplumun ekonomisinin gücü

*) Hayati becerileri mutlaka edinin.

*) Yemek yapmak, ekmek yapmak, dikiş dikmek, ütü yapmak, ev temizliği, silah kullanmak, bir hayvan kesmek, yüzmek, çadır kurmak, ateş yakmak, bağ - bahçe işleri, vs. vs.  

*) En az bir yabancı dil ile konuşmayı öğrenin. Şu ana kadar aldığınız dil derslerini bir kenara bırakın, youtube da günlük konuşma için hazırlanmış dil derslerini açın ve onları takip edin, telefonunuza yükleyin ve gece gündüz müsait olduğunuz her anda dinleyin. 2 - 3 ay sonra anlayıp konuşabildiğinize siz de şaşıracaksınız

*) Zaman planlaması yapmayı öğrenin. Bugün zaman rölatif olarak kısalmıştır. Çeşit çeşit zaman hırsızları çıkmıştır. Bunlarla nasıl mücadele edeceğini öğrenin ve uygulayın. Yoksa güzellikleri yaşamak için vakit bulamayabilirsiniz

*) İletişim en önemli hobiniz olsun. İyi bir yaşam için olmazsa olmaz etkili iletişim kurabilmekten geçer. İletişim için ana başlıklar;

Konuşma kabiliyetleri ve diksiyon, Beden dili, Renklerin dili, Kıyafet seçimi, Konuşma kabiliyetleri ve diksiyon. Konuşma saygılı, kibar ve küfürsüz olmalıdır. Unutmayın karşınızdaki kişinin sınırlarını sizin ona hitabınız belirler.

*) Ağızlar, lehçeler şiveler Türkçe’ nin zenginliğidir. Ama resmi dil İstanbul Türkçesi’ dir. İstanbul Türkçesi konuşmak için egzersiz yapın. Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Dikkat edin.

Gideceğiz Gidiceez, Soracağım Sorucaam, Gideceksiniz Gidiceksiniz.

Beden dilini öğrenin…

*) Bir iletişimde Beden Dilinin etkisi % 60, ses ve konuşma % 30; kelimeler ise % 10 civarında etkilidir. Sizin ve insanların hareketleri ne anlama gelir mutlaka öğrenin hatta beden dilini karşınızdaki kişinin zihninde istediğiniz imajı uyandırmak için kullanın.

*) Unutmayın anlatabildikleriniz karşınızdaki kişinin anlayabildiği kadardır. Onun sizi anlamasına yardım edin

Renklerin Dili...

*) Renklerin anlamlarını bilmelisiniz. Çiçeklerin ve renklerinin anlamları ile ilgilenin

Kıyafet seçimi…

*) Kıyafet seçimi çok önemlidir. Çok bilinen bir söz vardır. İnsan görünüşüyle karşılanır, kişiliği ile uğurlanır. Kıyafetlerinizin renklerini ve desenlerini gideceğiniz yere göre nasıl belirlersiniz, öğrenin.

Ekose, şal deseni, enine boyuna çizgili, düz, gofret desenli, oduncu gömlek, kaşmir, jarse, saten,  ipek, pile vs. terimlerini öğreninDesenlerin birbirleri ile uyumunu öğrenin

Aksilikler…

Murphy der ki; Bir işin aksi gitme ihtimali varsa o iş mutlaka aksi gider!

*) Bir mühendisin hem özel hayatında hem de meslek hayatında o aksi gitme ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir Buna proaktif yaklaşım denir

Proaktif olun…

*) Proaktif olmak sürekli olarak iyi durumda olmak demektir. Kötünün iyi ile değiştiği, eskinin yeni ile değiştiği yaklaşımdır. Bunun başı ise;

Problemi kaynağında çözmektir. Eğer problemi problem olmadan çözerseniz, maliyeti düşük olur üstelik hayatınız problem çözmekle geçmez. (Ofsayt OSMAN)

*) Problemi problem olmadan çözebilme becerisi, Dünyadaki cennetin anahtarıdır

 

Dua edin…

*) Yer gök dua üzerine kurulmuştur.

Dualarınıza dikkat edin, gerçekleşebilirler. (Emerson).

Dualarınız karşılık bulmuyorsa, gözden geçirme zamanı gelmiştir. (Halit Murat Ünver).

*) (Resûlüm!) De ki: (Kulluk ve) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin? (Ey inkârcılar! Size Resûl' ün bildirdiklerini) kesinkes yalan saydınız; onun için azap yakanızı bırakmayacaktır! (Furkan / 77).

*) O daima diridir; O' ndan başka hiçbir tanrı yoktur. O halde dinde ihlâslı ve samimi kişiler olarak O' na dua edin. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah' a mahsustur. (Mü’ min / 65).

*) Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. (A’ raf / 55).

*) En güzel isimler Allah' ındır. Bundan dolayı Allah' a onlarla dua edin (A’ raf / 180).

*) Onların oradaki duaları: "Allahım, sen yücelerden yücesin"; sağlık dilekleri "selâm", dualarının sonu da "Âlemlerin Rabbi Allah' a hamdolsun." diye şükretmek olacaktır. (Yunus / 10).

*) Gerçek dua O' nadır. O' nun dışında yalvarıp durdukları ise onlara hiçbir şeyle cevap veremezler. Onlar olsa olsa ağzına su gelsin diye iki avucunu açana benzer ki, o, ona gelmez. Kâfirlerin duası hep bir sapıklık içindedir. (13 / 14).

*) İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir.  (İsra / 11).

*) Hâlbuki Rabbiniz: "Bana yalvarın, dua edin ki size karşılık vereyim. Çünkü bana ibadet etmekten kibirlenip yüz çevirenler yarın horlanmış olarak cehenneme gireceklerdir." buyurdu. (Mümin / 60).

*) "Ben, sizden ve Allah' tan başka taptığınız şeylerden çekilip ayrılırım da Rabbime dua (ibadet) ederim. Rabbime yalvarışımda mahrum kalmayacağımı umarım.’’ (Kehf / 48).          

*) Görmez misin ki, göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah' ı tesbih ettiklerini? Her biri kendi tesbihini ve duasını bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilir. (Enbiya / 41).

*) Onların mallarından sadaka al ki, onunla kendilerini temizlersin, tertemiz edersin. Bir de haklarında hayır dua et. Çünkü senin duan kalblerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir. (Tevbe / 103).

*) O halde siz, dini Allah için halis kılarak hep O' na yalvarın. İsterse kâfirler hoşlanmasınlar. (Mü’ min / 14). 

*) Ateştekiler, cehennem bekçilerine derler ki: "Rabbinize dua edin de bir gün olsun bizden azabı biraz hafifletsin.’’ (Mü’ min / 49).

* * * Her şeyin gönlünüze göre olduğu bir yaşam dileğiyle…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net