05 Nisan 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Özdem Esnafı Unutmadı
Özdem Esnafı Unutmadı
Komagene’den Yaşam’a jest
Komagene’den Yaşam’a jest
7 Gün 24 Saat vatandaşlarımızın hizmetinde
7 Gün 24 Saat vatandaşlarımızın hizmetinde
Ülkü Ocaklarından Yardım
Ülkü Ocaklarından Yardım
  YAZARLARIMIZ
YAŞASIN 1 MAYIS
29 Nisan 2017 Cumartesi Bu yazı 15224 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1 Mayıs’ın Tarihi ile başlamak, bize Ülkemiz ve Dünya emekçilerinin neden ısrarla kitlesel olarak kutlamak istediklerini ortaya koyacaktır. 1880 ‘li yıllar, çalışma şartlarının çok kötü olduğu çocuk işçilerin karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate varan iş günü çalışmaları söz konusu. Kapitalizm hızla büyürken, İşçiler işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve Grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

    1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Meslek ve Emek birlikleri Federasyonu 8 saatlik iş günü mücadelesini yükseltir.  ABD ‘nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırılır. Aynı kentte bir fabrikada 8 saatlik iş günü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı.  Saldırılar mücadele ateşini söndürmeye yetmez,  aksine yükseltir.  1 Mayıs 1886 da 350 bin işçi greve çıktı. Tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu.  Ülkede yaşam durdu, İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.  Hükümet ve işverenler işçi eylemini içlerine sindiremiyordu. 1 Mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaşır. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle sekiz işçi hakkında idam istemiyle dava açılır, işçiler idam cezasına çarptırılır. 4 Yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolgh FİSHER, George ENGEL, ve August SPIES 1 Mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik ettikleri için idam edilirler.  Albert PERSONS İsimli işçi özür dilemesi şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine mahkeme heyetinin önünde tarihe mal olacak sözlerini söyler. “ Bütün Dünya Biliyor Suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım “ diyerek özür dilemez.  2. Enternasyonal 1889 ‘da Paris’te düzenlediği kongrede İşçilerin mücadelesini desteklemek amacıyla   1 Mayıs’ı Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü “ olarak kabul etmiştir.

          İşte o çok korkulan 1 Mayıs’ın doğuşu, hikâyesi böyle başlar. Emekçilerin onurluca yaşamaları ve mücadele sırasında kaybettikleri yol arkadaşlarını anmak için, Tüm dünya emekçileri 1 Mayıs’ın enternasyonal özelliğine ayrıca değer verirler.  Birlik ve dayanışma gününü bayram yerine gider gibi katılarak kutlarlar. Demokrasi mücadelesinde kaybettikleri Dostlarını, Yoldaşlarını, kardeşlerinin anılarını yaşatırlar. Saygı duyarlar. Ülkemiz emekçileri 2017- 1 Mayısına OHAL koşullarında gitmektedir.  “Tek parti tek adam rejimi” için hazırlıklar yapılmakta kamu çalışanlarının iş güvenceleri ve işçilerin öncelikle kıdem tazminatları olmak üzere yeni yasal düzenlemelerin yapılacağı bir dönemin başındayız. Demokrasi ve özgürlük taleplerimiz için, Her türlü hak ihlaline ve yolsuzluklara karşı çıkacağımızı o gün alanlarda bir kez daha duyuracağız. Ülkemizde 1 Mayısı kutlayanlar yıllarca, Hükümetlerin, Kontr gerilla, Gladyo, karanlık güçlerin ve çetelerin hedefinde olmuştur. Onun için 1977 1 Mayıs katliamını yapanların failleri bulunamamıştır.  Sermayeyi ellerinde tutan büyük tekellerin temsilcileri, yabancı sermaye ve toprak ağaları; 1 Mayısı Kadınların, İşçilerin, İşsizlerin, köylülerin, Emeklilerin, kamu çalışanlarının, öğrencilerin Sendikalı, sendikasız tüm çalışanların birlikte kutlamalarında, bu katmanların sınıf dayanışmasında korkarlar. Emekçiler, sınıf ahlakına, yaşam tarzına uygun olarak birlikte ciddi, disiplinli, saygınlık içerisinde, hiç kimsenin özgürlük ve yaşam alanına girmeden ülkemizi ve dünyayı onlardan çok sevdiğimizi 1 Mayısı coşkuyla kutlayarak tekrar göstermeliyiz.  1 Mayıs aynı zamanda Savaşa ve Sömürüye karşı Halkların kardeşliği için, İnsanca yaşam, hakça paylaşım, Eşitlik, Özgürlük, Barış, İnsan hakları, Demokrasi, Laiklik ve Hukuk’un üstünlüğünün, Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklarının yasal güvenceye kavuşturulması, vb. taleplerimizin belirtildiği gündür.  1 Mayıs kutlamalarına karşı Egemen güçler ülkemiz insanlarını yıllarca yalan, dolan la, aldatarak, 1 Mayıs düşmanlığı yaratıldı.  Bunun doğru olmadığını birlikte alanlarda göstermek zorundayız.

      Bir mayısı diğer günlerde ayıran işçi sınıfının Emperyalizme, Faşizme, sömürüye, Irkçılığa her türden gericiliğe karşı, sermayenin sınır tanımayan egemenliğine karşı sınıf dayanışmasının güçlenmesi, Emek, Barış ve Demokrasi güçlerinin ülkemizde Adalet, Eşitlik, özgürlük ve Barış içerisinde kardeşçe birlikte yaşama isteklerini yüksek sesle söyledikleri gündür.  1 Mayıs marşını birlikte söylemek için tüm halkımızın ve Dünya işçilerinin Birlik mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs emeğin bayramını kutluyorum. Sevgiyle kalın.

Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
ÜLKÜ'CE
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Nisan 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net