16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VAN'DAN ACI HABER
VAN'DAN ACI HABER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
  YAZARLARIMIZ
ÜÇ FİDANI ANIYORUZ
05 Mayıs 2017 Cuma Bu yazı 13525 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

      68 Gençlik hareketinin Devrimci  önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 6 Mayıs 1972 de idam edildiler. Onların idamının uyanışta olan gençlik ve halka gözdağı olacağını düşünen, 12 Martın Faşist askeri cunta yönetimi, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i idam etti.  Onlarca yol arkadaşlarını, dostlarını acımasızca katletti. Aradan geçen 45 yıla rağmen Deniz ve arkadaşları unutulmuyor. 68 ‘in Devrimci ve Yurtsever gençliğinin Emperyalizme, faşizme karşı duruşları, ABD üslerinin kapatılmasının istenilmesi, savaş örgütü NATO’ ya karşı olmaları, 6. Filonun İstanbul’a sokulmaması için Onların “ Yaşasın Tam Bağımsız  Türkiye, Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, Köylüler! Kahrolsun Emperyalizm,  Talebi halkın gönlünü ve sevgisini kazandı.

   Haksız, hukuksuz işleyen bir sıkıyönetim mahkemesinin ve meclisin “üçe üç çığlıklarıyla intikamcı bir duyguyla hareket edilerek idam kararları onaylanmıştır. İdam fermanını imzalayan Ali Elverdi’nin dediği gibi olmadı hiçbir şey. “Ölümleri ibret-i âlem” olmadı. Ne işçiler geri durdu mücadelelerinden, ne öğrenciler korktu cellâtlardan. 45 yıl boyunca ne adları unutuldu, ne emekleri, ne mücadeleleri. Tam tersine, adı bile hatırlanmayan Ali Elverdi, sessiz sedasız boğularak öldü.

  
   Onlar Daha güzel bir dünya için çıkmışlardı yola. ‘Üniversitelerin gerçek sahipleri’ öğrencilerin yönetimde söz sahibi olduğu, herkesin eşit ve insanca yaşadığı, köylülerin ürünlerinin, emeklerinin boşa gitmediği, işsizliğin yoksulluğun göçlerin Savaşların ve sömürünün olmadığı  güzel bir ülke ve Dünya kurmaktı. İşçiyle, köylüyle kol kola girerek yürüdüler. Adalet ve eşitlik için ölüme  giden yolu, birlikte omuzladılar saldırıları, zorlukları. İşçi ve köylülerin mücadelesiyle ortaklaşan öğrenci hareketinin önderlerinden sadece üçüydüler, 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde darağacına çıkarıldıklarında. Deniz, Yusuf ve Hüseyin, idam sehpasındaki son sözlerinde de haykırdılar emeğin kutsallığını, Bağımsızlığı, Özgürlüğü, Barışı, Demokrasiyi, Adaleti ve Eşitliği, Kardeşliğin sürekli ve kalıcı olması için. Bu tarihİ inançları uğruna ölümü göze almış Devrimcilerin yarattıkları bir direniş destanıdır. Bu yargılama haksız yere verilmiş  siyasi bir karardır. Gençlerin olağanüstü dönemlere özgü Hukukun, İnsan haklarının ortadan kaldırıldığı, kurulan sıkıyönetim mahkemelerinin kasıtlı ve planlı olarak gençliğin devrimci Önderlerini ölüme göndermişlerdir. Deniz, Yusuf ve Hüseyin İnan ile    hayatını kaybeden  Tüm Devrimci gençliğin  ve yol arkadaşlarının anılması  İnanç, erdem ve kararlılığın, İnsanca yaşamanın, Onurlu duruşun   bugüne yansımasıdır. Hepsini saygıyla anıyorum.

"Yaşasın işçiler, Köylüler" 

Sevgiyle kalın.      

 

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net