28 Şubat 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
Av Sezonu Sona Erdi
Av Sezonu Sona Erdi
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
  YAZARLARIMIZ
YENİ BİR DÖNEM
06 Mayıs 2017 Cumartesi Bu yazı 17244 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dün AK Parti Genel Merkezinde yapılan sade bir törenle Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN üyelik giriş formunu doldurarak partisine yeniden dönüş yaptı. Muhtemelen AKP’sinin 21 Mayısta yapacağı Olağanüstü Genel Kurulda da kendi sözleriyle ifade ettiği; “Yuvama, Aşkıma, Sevdama” geri döndüm dediği partisinin 4. Genel Başkanı olarak Partili Cumhurbaşkanlığı Dönemini resmen başlatmış olacak.

YSK Başkanı Sadi Güven, 16 Nisan'da Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan Referandumun kesin sonuçlarını şu şekilde açıkladı: “Evet” için % 51,41 (25.157.463 seçmen) , “Hayır” için % 48,59 (23.779.141 seçmen)oy kullandı. Referanduma Katılım yurt içinde %87,45, yurt dışında % 44,60, gümrük kapısında % 3,32 oldu. YSK Başkanının bu açıklamasıyla yürürlüğe giren Anayasa Maddelerinde ki değişikliğin gereği olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yönetiminde Yeni Bir Dönem başlamış oldu…

Bu minvalde Anayasamızda değişen 18 maddeden en önceliklilerinden bazıları için siz okuyucularımla paylaşmak istediğim Analizlerim olacak. Yeni Dünya düzeni içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin hak ettiği konumda bulunması için TBMM’nin Yasama görevini layıkıyla yapabilmesi için Devletin Yönetim şeklini Başkanlık sistemine taşımamız gerekiyordu. Bunun adı Partili Cumhurbaşkanlığı olur, Başkanlık olur; Yarı Başkanlık olur geç kalınmış bir karardı. Çünkü Dünyanın değişken konjonktüründe Türk Devletinin Yönetimine ani hareketler yapabilme kabiliyeti kazandırılmak zorunluluğu bulunmaktaydı. Yürütmenin hızla kararlar alabileceği bir yapıya kavuşması demektir ki; bunun adı “Başkanlık” Sistemidir. Bizim Anayasa Değişikliğinin 7-8-9 maddeleriyle getirilen Cumhurbaşkanına tanımlanan yetkiler ile 10 maddesinde tanımlanan Hükümet etme şekliyle Yürütme Ergi TBMM’den alınarak Cumhurbaşkanına (Partili Cumhurbaşkanına) verilmektedir. TBMM ‘nin görevi Yasama Ergi ile gerçek benliğine kavuşturulmaktadır. Yargı Ergini ise getirilen değişikliklerle bağımsız ve tarafsız mahkemeler eliyle yerine getirilecektir. Burada Hükümeti oluşturacak Bakanların nitelikleriyle, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak Cumhurbaşkanı Yardımcıları konusu muamma gibi durmaktaysa da bu konular uyum yasalarıyla sağlığa kavuşturulacaktır inancındayım. Seçilecek Bakanların ve Cumhurbaşkanı Yardımcılarının tıpkı Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu üzere Meclisin onayı ile yemin ederek göreve başlamaları, TBMM’nin Bakan ve Başkan Yardımcıları üzerindeki denetim yetkilerinin daha etkin olması gerektiği, bütçe oluşturma yetkisinin Cumhurbaşkanı da verilmesi gibi konular eleştirel konuları oluşturmaktadır.

Türk Milletimizin onay verdiği 18 maddelik Anayasa değişikliklerinin bir kısmı hemen, bir kısmı ise 2019 yılında yapılacak seçimlerden sonra yürürlüğe konulacaktır. Bu değişikliklerden ilki gerçekleşmiş 2 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ak Partiye 979 gün sonra tekrar üyelik kaydını yaptırarak Partili Cumhurbaşkanı olarak görev defterine yeni bir sayfa açmıştır. AKP 21 Mayısta yapacağı olağanüstü genel kurulda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Başkanlığa aday göstereceğini deklare etmiştir.

21 Mayısta yapılacak olağanüstü genel kurulda Genel Başkanlık sıfatını elde etmesiyle Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ne yapacağı, Partisini 2019 Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine nasıl hazırlayacağı merak konusudur. Reis Parti içerisinde yeniden bir dizayn yapacak mıdır.? Kaybedilen yerlerdeki Belediye Başkanlarını, İl Teşkilatlarını yenileyecek midir.? Başbakanda ve Bakanlar Kurulunda ne gibi değişikliklere gidecektir.? Bunlar Kamuoyunun merakla beklediği ve izlediği konulardır.

Merakla beklenen bir başka konu ise MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçelinin de Referandum sonrası partisinin gurup toplantısında dile getirdiği: “Şu an Türkiye terörle mücadele sürecindedir. Buna rağmen adalet ve hukuktan taviz verilmemesi, ecdadımıza karşı borcumuzdur. Bir yanda FETO, diğer yandan PKK/PYD/YPG ve IŞİD Türkiye’nin başını ezmesi gereken, haklarından gelmesinin kaçınılmaz olduğu zehirli birer yılandır.

Türk devleti, darbe girişiminden sonra reflekse geçmiştir. Hakkı teslim etmek adına diyebilirim ki, epey mesafe alınmıştır. Ancak FETÖ ile mücadelenin tatmin edici seviyeye ulaşamadığı son gelişmelerden belli olmaktadır.

Bir kez daha hükümete sesleniyorum. FETÖ’ nün ucu nereye dayanıyorsa oraya kadar gidilmeli ve kökü kazanmalıdır. Bu katillerin, bu Türkiye düşmanı yapılanmanın bulundukları her alandan sökülüp atılması milli beka meselesidir. Bu yapılırken adalete dudak bükülmemelidir. Kim suçlu, kim suçsuz bunun ayrımı iyi yapılmalıdır. Vebali hepimizin omzundadır. Henüz tabandan tavana çıkılmamıştır. Hala hatırlı ve imtiyazlı isimlere dokunulmamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı’na, Sayın Başbakan’a buradan çağrı yapıyorum. “Dün yanımızdaydı, yakınımızdaydı, vefaydı, şuydu buydu” demek haramdır. Bunlarla mücadele sonuna kadar helaldir.

Bahçeli, FETÖ'yle mücadele konusunda yeterli girişimlerin olmadığını vurgulayarak, "FETÖ'cü memur var da, meşhur siyasetçiler yok mu?” deyip örgütün siyasi ayağının hâlâ durduğunu ifade etti.”

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın atacağı bütün adımlar 2019 Yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Seçimlerine endeksli olacağı malumunuzdur. Türk Siyaset sahnesine girdiği günden bugüne değin Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kazanma başarısı ortadadır. Reisin bütün gayreti 2019’da yapılacak seçimlere odaklı olacaktır. Lakin onunda önünde % 51.41’lik EVET Halk Oylaması rizikosu bulunmaktadır. Eminim Reis 2019 Seçimlerini kendisinin ve Partisinin lehine sonuçlandırmak için bütün argümanları kullanacaktır. Reisin bu konuda en çok zorlanacağı konuların başında yukarıda da değindiğimiz üzere 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminde bulunan FETÖ/PDY Terör Örgütünün Siyasi ayağının ortaya çıkartılması ve hesabının sorulması olacaktır. İkinci önemli konu ise FETÖ/PDY Terör Örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde oluşturduğu Parelel Devlet Yapılanması oluşumuyla devletin kurumları üzerinde yaptığı deformasyonun ve dejenerasyonun bir an önce giderilmesidir. Bu deformasyonun ve dejenerasyonun ortadan kaldırılabilmesi için bir önceki Analiz yazımda belirttiğim üzere Devletin Yönetim Kadrolarına atanacak bürokratların Ehliyet-Liyakat-Sadakat (Devletine ve Milletine) ilkeleriyle doğrudan ilişkilendirilerek atamalarının yapılmasıdır. Üçüncü önemli husus ise kendi partisi içerisinde yuvalanmış kripto kişiliklerin ortaya çıkartılarak halkın gözünde, “Devletime ve Milletime kast eden kardeşimde olsa acımam, gereğini yaparım” imajının ortaya konulmasıdır. Diğer konular Cumhur Reis için teferruat niteliğinde olacaktır…

Bütünün birde diğer yarısı olan % 48.59’luk HAYIR cephesi vardır ki bu konuyla ilgili Analizlerimi bir sonraki Allah (C.C) izin verirse yazmak istiyorum. Yukarıdaki Analizlerimi yaparken Adaletli olmayı, Dürüstçe yorumlamayı şiar edinerek yaptığımın bilinmesini diliyorum. Bu konuda şahsıma örnek olarak aldığım Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in şu hadisine layık olmuş; “Gök kubbenin altında ve yeryüzünün üstünde Ebu Zer’den daha doğru sözlü kimse yoktur. (Tirmizi, İbn. Mace)” Ebu Zer el-Gifari hazretleridir.

Sağlıcakla Kalın…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Trapper  -  06-05-2017 - 16:25
Yeni dünya düzeni için, manevra kabiliyetinin hızlı olabilmesi için Başkanlık gerekirdi diyorsunuz..De ki gün geldi devran döndü teröristleri Habur da törenlerle karşılanan , methiyeler dizilen, nevruz mesajı tüm kanallarda canlı yayımlanan Apo yani İmralı canisi Başkan oldu..Ne diyeceksiniz, olurmu olur..Kandırıldıkmı ...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Şubat 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net