15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
AZRAİL BAŞSAĞLIĞINDAN ANLAMAZ!
16 Mayıs 2017 Salı Bu yazı 18717 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          Cumartesi günü akşamüzeri TV den haberleri izliyorum. Önce alt yazı ile facianın haberi ekranlara düştü!

          Muğla' da İzmir' in Buca ilçesinden, Anneler Günü etkinliği için Marmaris' e giden bir tur midibüsü, virajı alamayınca uçuruma yuvarlandı. Kazada 24 kişi ölmüş ve 10 kişi de yaralanmıştır!

          Devam eden zaman sürecinde haberin detayları öğrenilmeye başladı. " Buca ilçesindeki Yaylacık Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim Kültür Dayanışma Derneğinin üyelerini taşıyan (03. FR. 747) plakalı araç Sakar Geçidi mevkiinde (12. 10) sularında, beton ve çelik bariyerleri aşarak 30 m. uçuruma yuvarlanmış, toplam 24 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de ağır yaralanmıştır!’’

          Bu bilginin arkasından da mutad olarak ölen ve yaralı kurtulanların isim listeleri! Ve hemen bürokrasinin önde gelenlerinden, bu tür olayların önüne geçilmesi ve tedbir alınmasına yönelik başsağlığı mesajları! İlgililerden bilgi alma ve beyanat verme yarışları! Arkasından da inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere alel acele olay mahalline intikal etmeler!

          Türkiye de her gün onlarca araç ya virajı alamayarak, ya freni tutmayarak, ya da başka başka sebeplerle kazaya sebep oluyor. Adına kaza dediğimiz bu katliamların sonunda da kan gölüne dönen karayollarımızda her gün ortalama 20 – 25 insanımız ölüyor!

          Ondan sonra da ilgili bilgili ve dahi yetkili beyler ekranlarda boy göstererek, ya işin fıtratında olduğundan bahsediyorlar. Ya da usulen başsağlığı dileyerek geçiştiriyorlar! Arkasından da ‘’ölen ölür – kalan sağlar bizimdir’’ misali cenazeler kaldırılıyor!

          Bakın beyler!

          Daha bir ay önce Türk Metal Sendikasının Dünya Kadınlar Günü için giden otobüsü, virajı alamayıp devrilmiş ve 7 kadın ölmüştü!

          15 gün önce Zonguldak Ereğli de cenazeye giden araç, ters yönden gelen bir kamyonetle çarpışmış, 11 kişi cenaze olmuştu!

          İki gün önce de Denizli C. Başsavcısı ve şoförüne, dur işaretine uymayan bir kamyon çarparak ölmüşlerdi!

          Ve biliyor musunuz geçen hafta, yani ‘’08 / 14 Mayıs Dünya Trafik Haftası’’ idi!  İşte tam da bu haftanın içinde katliam gibi kazalar! Ne buyurulur buna? Eh tabii ‘’kel başa şimşir tarak yakışır’’ demişler hani!

          Ülkemiz trafikte risklerin ve hak ihlallerinin en fazla yaşandığı bir yerdir! Memleketteki şoförlerin çoğu daha hala bir viraja nasıl girilip - çıkılacağını bilmiyor! Mesleki yeterlilik belgesinin önemi anlatılmıyor! Araçların yıllık fenni muayenelerinin önemini bilinmiyor! Uykusuz ve yorgun araç kullanmanın riskleri dinlenmiyor! Korsan taşımacılıktan dolayı yolcular, bütün haklarının gasp edildiğini bilmiyor! Direksiyon başında cep telefonu kullanmanın yola dikkati dağıtacağını önemsemiyor! Bu ve buna benzer bütün hayati kurallar Sürücü Kurslarında öğretilmiyor! Bu şekildeki sürücü aracın direksiyonuna oturunca da, yolu yarış pisti kendini de rallici zannediyor!

          Toplumumuz trafikte ister yaya, ister sürücü isterse yolcu olsun, bilinmesi ve uyulması gereken, olmazsa olmaz kural ve kaideleri ne kadar biliyoruz, takip ediyoruz ve uyguluyoruz acaba? Bu konularda yaptırım gücüne sahip birimlerin (STK’ nın – belediyelerin – emniyetin) uygulamaları ne düzeyde acaba? Bunların bilinmesini sağlamaya yönelik eğitim ve öğretimde ne ölçüde başarılıyız acaba?    

          Otuz beş sene önce (1982’ de), bir Afrika ülkesi olan ‘’Tanzanya’’ gibi bir memlekette bile, bu işin enstitüsü kurulup, sektörün çeşitli dallarına hizmet vermek üzere faaliyete geçiyor. Aynı tarihlerden itibaren bizim memleketimizde de (YÖK) gibi bir kuruluş, bu tür eğitim hizmetlerine yönelik faaliyete başlamışken, ne hikmetse bir türlü bu konulara hala eğilinmiyor!

          Bugün iki yüze yaklaşan Üniversitesi olan bu ülkenin, üstelik trafikle ilgili olayların dünya rekorunu kıran ülkemizin, bu üniversitelerinden her hangi birisinde, bu zamana kadar böyle bir bölümün açılmasına neden ihtiyaç duyulmadı? Bunun açıklamasını da yine o kocaman kuruluşların başında bulunan, isimlerinin önünde büyük unvanları olanlara sormak gerekir diye düşünüyorum!

          Bunca senedir bu problemlerin çözümü için, bu devletin kasasından harcırah alarak yurtdışı gezilere (pardon araştırmalara) gidenlerin, bu araştırma ve incelemelerinin sonuçlarının neler olduğunun araştırılması ve açıklanması gerekir diye düşünüyorum!

          Şimdiye kadar en sonu Kasım – 2016’ da 7. si yapılan ‘’Karayolu Trafik Sempozyumu’’ nun hemen tamamına iştirak ederek izlemiş bir kişi olarak, bunların sürecini gözlemleyip, o konularda da hasbelkader gördüğü gerçekleri kaleme almış bir kişi olarak, yapılan tüm bu çalışmaların adeta ‘’havanda su dövmekten öte’’ gitmediği / gitmeyeceğini, ‘’körler – sağırlar, birbirini ağırlar’’ misali şovdan öte olmadığını müteaddit defalar yazmış bir kişiyim.

          Zira bugün için geldiğimiz noktada gördüklerimiz ve yaşadıklarımız bunu doğrulamıyor mu? Bunca senedir düzeltilmesine yönelik yapılan ve uygulananların sonucu ortada değil mi? Demek oluyor ki, sizler bu işi beceremiyorsunuz beyler, hiç kusura bakmayın!

          Kırk yıla dayanan terörün toplamda katlettiği insanımızın sayısını, biz bugün kan gölüne dönen karayollarımızda her üç dört senede bir feda ederek bu işin içinden çıkılmaz! Katliam gibi kazaların sonunda ekranlara çıkıp başsağlığı dilemekle de çözüm olmaz. Zira AZRAİL dilenen bu başsağlığı mesajlarını hiç ama hiç anlamaz! Anlaşıldı mı?


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net