27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İYİLİĞE İYİLİK KİMİN HARCI
17 Mayıs 2017 Çarşamba Bu yazı 22687 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaradan her şeyi yaratırken bir hikmet buyurmuş. İyiliği ve kötülüğü yaratırken de mutlak suretle bir hikmet vermiştir. Bizim algılayabileceğimiz en basit hikmeti ise bence bu dünyanın bir imtihan alanı olmasıdır ki iyilik yapan ebedi âlemde karşılığını bulacakken kötülük yapanda cezasını çekecektir.

            Bazen öyle şeyler ile karşılaşıyoruz ki iyilik olarak gördüğümüz ve iyilik yaptığımız insandan veya canlılardan aynı ile karşılık görmüyoruz.

            Kuyuya düşen bir kediyi kurtarma çabasına giren çocuk tüm imkânlarını kullanarak kuyuya giriyor ve uzatıyor elini kediyi kurtarmak için ama kedi içgüdü ve korunma duygusu ile olsa gerek çocuğun elini tırmalıyor.

            Hadi bu hayvani duygu ile bunu yapıyor. Yani ne yaptığının farkında değil yada kendisine ne yapıldığının farkında değil. Peki ya insanlara ne oluyor.

            Kırımızı ışıkta bekleyen arabasına yaklaşan bir ihtiyaç sahibine uzattığı bir lirayı az bulan çocuğun abrayı çizip kaçmasını ve neye uğradığını şaşıran arkadaşımın düşüncesini nereye sığdıracağız.

            Kendi imkânlarınız ile zor şartlar altında açmış ve iş yapıyor olduğunuz büroya gelen ve gerçekten işe ihtiyacı olduğunu, Askerdeki evladına para göndermek zorunda olduğunu anlatan bir teyzeye zaten kazanmakta zorluk çektiğiniz rızkınızdan bir bölümün ayırarak veriyorsunuz. On, on beş gün içinde yardım yaptığınız bu insan tüm ticari sırlarınıza vakıf oluyor ve gidip şehirde rakip olduğunuz firmaya bir bir dökülüyor.

            Daha pek çok örnek verilebilir iyiliğe kötülük ile karşılık veren insanlar ve canlılar hakkında.

            Ama bazen uzaktan değil de çok yakından da adına başka bir şey demeden (ki aslında bunun adı başka bir şeydir) iyiliğe iyilik ile karşılık vermeyenler veya verilmeyen olaylar da olmuyor değil.

            Hani derler ya kardeşten öte diye işte öyle bir arkadaşım son günlerde sıkıntılı olduğunu sorduğumda eşile problemler olduğunu söyledi. Dilimizin döndüğünce böyle şeylerin olabileceğini anlattığımızda bir örnek verdi. Tamda konun başlığına uygun bir hadise.

            Sabah namazına kalktım. Namazı kılıp mutfağa geçtim ve kendi bardağıma su koydum içtim. Eşimin de bardağına su koydum ki uğraşmasın içsin. Namazını kılıp su içmeye giden eşim alaca karanlıkta bardağına su koyduğunda doğal olarak su bardaktan taşıp dökülmüş.

            İşte burada konunun püf noktası ortaya çıkıyor. Eşim diyor sabah sabah demedik laf bırakmadı sana kim su koy dedi, neden su koydun ki benim dökmeme yol açtın. Oysa diyor bir Allah razı olsun demesi gerekmez mi?

            Çevremizde ne kadar kötü düşünceli insan ve olay olsa da saf iman duygusu ile hareket edip, iyiliğe iyilik ile cevap vermek gerekiyor.

İyiliğe iyilik; İçinde iman, iyilik yapma, sevgi ve saygı niyetinin olduğuna inanan insanın doğal aksiyonudur. Gül çevresinde ne kadar kötü koku olursa olsun gül gibi kokmaya devam eder. Çevresinin değişmesi ile kendini değiştirip bende onlar gibi kokayım demez. Elinden geldiği kadar çevresini kendisine benzetmeye çalışır.

Netice olarak ne kadar ilk anlamda zor gelse de, kendimizi kullanılıyor gibi düşünsek de biz önce Rabbimize ve sonra da kendimize verdiğimiz söz ile iyiliğe iyilik ile cevap verenlerden olmalıyız.

Alışkanlık olduğu üzere Cuma mesajı çekerken bazılarına garip gelse bile “içinizdeki iyi niyet ve samimiyet kadar güzel cumanız olsun” derken tam da bunu kastediyorum. Ne kadar iyi niyetli iseniz o kadar iyisiniz demektir.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net