28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BU İŞ YAŞ
06 Ağustos 2010 Cuma Bu yazı 22591 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Teamüller vardır. Bir kurumun teamülleri, bir işin, bir olgunun, bir davranışın, bir kararın teamülleri.

Teamül demek bir yerde öteden beri süregelen davranış demektir. Yani alışkanlığın ötesinde herkesin ortak olarak kabul ettiği artık benimsediği hareket veya davranış demektir.

Bazı zamanlarda bu teamüllerin dışına çıktığınızda sanki dünya yıkılıyor gibi gelir. İşte bu işin en doğrusu bu başka doğrusu yok gibi olur. Yani bu teamüller bir süre sonra alışkanlığın ötesine, bildik in ötesine olabilirin ötesine geçer ve artık tek doğru olur.

Ordu içinde bu gelenek haline gelmiş olguları da diğer kurumlarda ki gibi yıkmak çok zordur. Hatta diğer bazı kurumlar çok daha çabuk üzerinden bu bazen gereksiz olan teamülleri atarken ordu üzerinden atmakta zorlanır. Bu nedenle ordu hep bir kalıp içindedir.

Son yaş toplantısı bir türlü nihayete erdirilmiyor. Uzadıkça uzuyor. Bu yazıyı kaleme aldığımda teamüller gereği yaş kararlarının açıklanma zamanını beş geçiyordu. Yani şuana kadar geçmiş yıllarda ki gelenekler göre açıklanıp herkesin rahata kavuştuğu saat olmalıydı bu zaman.

Yeni General olanların telefonlarının susmadığı, kapı zillerinin aşındığı, kulaklarının iyi veya köyü durmadan çınladığı, dedikodularının yapıldığı saat olmalıydı bu saatler.

Suçlu veya suçsuz, ordudan ilişiği kesilen birçok subay Astsubayın gözyaşlarının sel olduğu saatler olmalıydı bu zaman. Ailesine nasıl açıklayacağını bilmediği suçundan dolayı hele inancını yaşamasından dolayı “yarın işe gelmeyeceksin” tebliğinin Cumhurbaşkanı tarafından şerhli veya şerhsiz onaylanıp resmi gazeteye gönderildiğini duyup eve gitmek yerine amaçsızca sokakta dolaşan “eski ordu mensubu” veya “işte ordudan atılan bu adam” damgası yiyen insanların sokakta dolaştığı saatlerdi bu saatler.

Ancak

Yargılaması devam eden askeri personelin durumunu net açıklayıcı bir kanun maddesi olmadığından veya olan maddeyi kendince yorumlayan hukukçu ve askerlerin karar verememesinden dolayı bu belirsizlik sürüyor.

Muhtemelen belki ilerleyen saatlerde veya önümüzde ki günlerde bu durum netliğe kavuşacak. Yani Başbakanın başkanlık ettiği Askeri şura bir türlü kararını verecek ve karar açıklanacak.

Şerhler konacak. Başbakan ve savunma bakanı koyacak bu şerhleri. Belki istemedikleri bir personelin bir üst rütbeye gelemsinden veya ordudan gereksiz yere atıldığını düşündükleri için konulacak bu şerh. Ama değişen olmayacak. Yine terfi eden edecek, atılan atılacak, evine çiçekçiler tarafından çiçek taşınacak olan generallerin sevinci ile işinden olan belki eşinden ve aşından olacak olan bazı personelin gözyaşları birbirine karışacak.

Ancak gerçek olan tek bir şey var oda bu yıl ki YAŞ çok tartışılacak. Sonuç ne olursa olsun tartışılacak. Kimin istediği olursa olsun kimin adamı nereye hangi makama gelsin veya gelmesin tartışılacak.

İnşallah gözyaşları fazla akmadan ve liyakatli olan insanlar hak ettikleri yere gelecek şekilde bu iş neticelenir. Teamüller tamam ama teamüller dışına çıkışta da hak yerini bulu inşallah.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net