01 Ekim 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
  YAZARLARIMIZ
“Türkiyem”in Şairi Dilaver Cebeci
29 Mayıs 2017 Pazartesi Bu yazı 27748 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dilâver Cebeci 15 Temmuz 1943'te Gümüşhane'ye bağlı Kelkit ilçesinin Dayısı köyünde doğdu. Babası “Dayısı” köyünde çiftçi olarak çalışan Zihni Çavuş’tur. Annesi ise Kelkit’in “Melişan” köyünden, o civarda dini ilimlerdeki bilgisi ile tanınan, sevilen ve sayılan Selim Hoca’nın kızıdır.

 

Dilâver Cebeci’nin babası 1946 yılında vefat eder ve annesi Cebeci’nin amcalarından biri olan Mehmet Cebeci ile evlenir. Aile 1948 yılında Kırıkkale’ye taşınır. Bu sıralarda Cebeci 5 yaşındadır. Gençlik yılları bu şehirde geçen Cebeci’nin fikir ve sanat hayatının şekillenmesinde bu şehrin çok önemli payı olmuştur. Cebeci, birçok akrabasının bu şehirde yaşamaya devam etmesi sebebiyle, hayatının ilerleyen dönemlerinde de bu şehre gelip gitmeye devam etmiştir.

 

Öğrenim Hayatı ve askerliği

 

 ilkokulu Kırıkkale’deki Tınaz ve Atatürk İlkokullarında tamamlamıştır. Ortaokul tahsiline ise 1956-1957 ders yılında Merzifon 1. Astsubay Hazırlama Ortaokulunda başlar. Aynı yıl Mersin 3. Astsubay Hazırlama Ortaokuluna geçer; ancak son sınıfta iken okuldan ayrılma kararı alır. Lise tahsili 1961 yılında Kırıkkale’de başlayan yazar, çeşitli engeller dolayısıyla Kırıkkale’den bir kez daha ayrılır ve Erzincan’a geçer. 1965-1966 ders yılında Erzincan Lisesi’nden mezun olur. 1966’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümüne kayıt yaptıran yazar, fire vermeden dört yıl içinde tahsilini sonuçlandırır. Daha önce askerî okullarda eğitim alarak askerlik hayatı hakkında tecrübe sahibi olan Cebeci, askerliğini 1972 yılında Aydın’da, Aydın İmam Hatip ortaokulunda öğretmenlik yaparak gerçekleştirmiştir. Cebeci’nin askerliği sırasında çocukları Azapay Cebeci ve Çağrı Cebeci dünyaya gelmiştir.

 

Çocukları:

 

Yazarın kızı Azapay Cebeci, 1972 yılı Aydın doğumludur ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Aynı bölümde yüksek lisansını gerçekleştirmiş ve 2009 yılı itibarıyla baba mesleği olan öğretmenliği tercih etmiştir. Oğul Çağrı Cebeci ise 1974 yılı Aydın doğumludur. Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü mezunudur. Caf Caf mizah ve Birdirbir çocuk dergilerinde karikatüristlik ve yazarlık, İstanbul Mizah Derneğinde başkanlık görevlerinde bulunmaktadır. Yazarın çocuklarına son derece düşkün olduğunu ve onların eğitimine büyük önem verdiği görülmektedir. Onlara öğretmeye ve aşılamaya çalıştığı en önemli olgu helal ve haram kazanç olgusudur.

 

Şiire başlaması:

 

Yazar, Kırıkkale’de Atatürk İlkokulu 5. sınıfta okumaktayken öğretmenleri ondan bir şiir okumasını ister. O da Kırıkkale’ye yazmış olduğu bir şiiri okur ve şiir öğretmenlerince çok beğenilir. Bu beğeni öylesine büyüktür ki Cebeci’nin imtihanlara girmesine gerek olmadığı, şiirle ilgilenmeye devam etmesi gerektiği ifade edilir. Bu teşvikler sonrası şiire ciddi anlamda merak salan şair, ilk şiirlerini küçük defterlere yazar. Ortaokul ve lise yıllarında yazdığı şiirler çoğunlukla aşk olgusu üzerinedir Kısmen memleket şiirleri de yazmaya başlayan şair, bu yıllarda ülkü ocaklarıyla iletişimini yüksek tutmaktadır. Çoğunluğu başlıksız olan şiirlerine ilerleyen yıllarda başlık da koymaya başlar.

 

Çalışma Hayatı

 

Aydın'da (1970–1975), İstanbul’da (1976–1978) öğretmenlik ve Halk Eğitimi Başkanlığı (1976), İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü'nde öğretim görevliliği, Diyanet işleri Başkanlığı'nda neşriyat uzmanlığı 81976–1980), Üsküdar Kız Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde İktisat Tarihi yüksek lisansı (1986) ve aynı fakültenin Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalında doktora yaptı (1989). Marmara Üniversitesi öğretim üyeliğinden emekli olan şairin ilk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıktı. Şiirleri, hikâyeleri, mensureleri ve mizah yazıları Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Ayyıldız, Yeni Türkiye, Kültür Dünyası, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Hergün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye, Millet dergi ve gazetelerinde yayınlandı. Dilâver Cebeci, millî ve tarihi motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanınır. Edebiyatımıza "Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi" mizahî tipini kazandırdı. Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında Türk sosyal hayatına bir 16. yüzyıl Osmanlı vatandaşı gibi bakarak, bu hayatın Türk kültürüne yabancı yönlerini latif bir üslupla hicvetti. Edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensure türünü denedi ve bu denemelerinde milli romantizmi vermeye çalıştı. Sözlerini yazdığı “Türkiye’m” şarkısı ile gönüllere taht kuran, kişiliğiyle gençleri çevresinde toplamıştır.

 

Hastalığı ve Ölümü:

 

 Yazar, 2000 yılında İzmir’de yapılan Türk Kurultayı’na giderken bir trafik kazası geçirmiş ve bu nedenle üretkenliğini yitirmiştir. İnsanları tanımada ve onlarla konuşmada büyük zorluklar yaşamaya başlamıştır. Kazadan sonra eşi ve oğlu, onun eserlerini yayınlama konusunda büyük çabalar içerisine girmişlerdir. Yazar, geçirdiği beyin ameliyatının ardından sekiz yıl daha yaşamış, hatta 2008 yılında üzerine bir de kalp ameliyatı geçirmiş; ancak ani gelişen bir kalp krizi sonrasında 65 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Cebeci için 30 Mayıs 2008 tarihinde öğretim üyesi olduğu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde cenaze töreni düzenlenmiş, törene ailesinin dışında birçok sanatçı şahsiyet, akademisyen, siyasetçiler ve öğrenciler katılmıştır.

 

Değerli hemşerimize vefat yıldönümünde rahmet diliyorum.

 

Ödülleri


1963’te Türk Ocağı Şiir Yarışmasında Birincilik Ödülü 
1995’te Ömer Seyfettin Hikâye Yarışmasında Mansiyon Ödülü 
Yedi şiiri bestelenerek ünlü sanatçılar tarafından okundu.

 

Eserleri

 

Şiirleri:
Hun Aşkı (1973) 
Mavi Türkü (mensur şiir 1983) 
Şafağa Çekilenler (1984) 
…Ve Sığınırım İçime (1992) 
Sitare (1997) 
Asra Yemin Olsun ki… (2000) 
Bütün Şiirleri (2003)   
Kandahar Dağlarında Sabah Namazı (Kendi sesinden kaset, 1992). 

 

Mizahî yazıları:


Devrannâme (Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla, 1984) 
Seyranname (1997) 
Oyunu: 
Büyü (1984).

 

Çocuk Kitabı: 


Azak’ın Denizaltıları, Bahadır Giray’ın Mektubu. (Evliya Çelebi Resimli Çocuk Hikâyeleri)
İnceleme – Araştırma: 
Tanzimat ve Türk Ailesi (1993)  

 

Gezi: 
Men Kazanga Baramen (2000)

 

Ders Kitabı:


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

 

TÜRKİYEM

 

Baş koymuşum Türkiye’min yoluna
Düzlüğüne yokuşuna ölürüm
Asırlardır kır atımı suladım
Irmağının akışına ölürüm

Deli sular salkım saçak söğütler
Kışlada kumandan asker öğütler
Yaylalarda ata biner yiğitler
Bozkurt gibi bakışına ölürüm

Sevdalıyım yangın yeri bu sinem
Doksan yıldır çile çekmiş hep ninem
Pınarlardan su doldurur Eminem
Mavi boncuk takışına ölürüm

Düğünüm, derneğim, halayım, barım,
Toprağım, ekmeğim, namusum, arım
Kilimlerde çizgi çizgi efkârım,
Heybelerin nakışına ölürüm


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ömer ŞENGÜL
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  30 Eylül 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net