24 Mart 2019 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yeşil Keskin Bırakacağız
Yeşil Keskin Bırakacağız
YİH'de kapalı omuz ameliyatı
YİH'de kapalı omuz ameliyatı
Yaşlılarımız İle Gönül Bağı Kuruyorsunuz
Yaşlılarımız İle Gönül Bağı Kuruyorsunuz
Teköz, Türkiye Birincisi
Teköz, Türkiye Birincisi
  YAZARLARIMIZ
Her Koyun…
02 Haziran 2017 Cuma Bu yazı 19634 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Öyle öfke doluyuz ki! Bu öfkeden genç, yaşlı, çocuk, hayvan herkes nasibini alıyor. Zulmün hepsi acı veriyor ama çocuk ve hayvanlara yapılan işkenceler içimi bir başka acıtıyor... İslam dünyasında büyük öneme sahip Ramazan ayının yaşandığı şu güzel günlerde,  Müslümanlar hem açlık hem de bedeni günahlardan uzak tutmayı amaç edinirken, öfke ve şiddet konularının önemini daha çok vurgulamak gerektiğine inanıyorum.

İnsanlara haz veren şiddet eyleminin karakteristik bir özelliğe dönüşmesinin temeli şüphesiz çocukluk dönemlerine dayanmakta. Anne ve babaların rol model olduğu o dönemlerde çocuklar ebeveynlerinden gördükleri tüm davranışları alışkanlık haline getirmekte. İşte bu yıllar bir çocuğun geleceğini tayin ediyor.

Hatırlayın, hepimize okula giderken “bize vurana vurmamız gerektiği”, “kendimizi ezdirmememizin önemi” , “canımızı sıkan bir söz duyduğumuzda hemen karşılık vermemizin elzem olduğu” sözleri sıkı sıkı tembih edilirdi. Kavganın, karşılık vermenin ve intikamın en büyük güç göstergesi olduğu daha o yaşlarda bizlere aşılanmaya başladı. Yine bu yaşlarda annemizin söylediği; hayvanların pis olduğu, dokunmamız gerektiği, mikrop kapacağımıza dair lafları şimdi bile duyar gibiyim.

İnsanoğluna daha çocuk yaşlarda aşılanan bencillik, bugün neredeyse tüm dünyayı ele geçirdi. “Daha fazla, en fazla, hepsi benim olmalı, insanlar bana itaat etmeli, herkes bana saygı duymalı” arzuları insanı özünden uzaklaştırıp mekanik, yalnız “bir”eylere dönüştürdü. Birey haline gelen insan ise vicdanının sesini kısıp diğer canlıların yaşam hakkını elinden almayı güç göstergesi olarak kabul gördü. “İnsan”; kendine itaat etmeyen her canlının acı çekmeyi hak ettiğini düşündü; farklı olanla alay etti, söylediği pervasız sözler karşısındakini ne kadar yaralarsa o kadar yetenekliydi. Ve en kötüsü tüm bunlardan zevk aldı!

Gerek ekranlardan gördüğümüz gerekse bizzat şahit olduğumuz şiddet içeren eylemlerin sahne arkasında bu insanlar gizli. Böylesi içimizi acıtan görüntülere daha fazla şahit olmamak için bizlere büyük rol düşüyor. İnsan sadece yemek yiyen, düşünen bir canlı değil. İnsanın gerçek tanımı “toplum halinde bir kültür çevresinde yaşayan” canlı olmasıdır. Bu anlamda şüphesiz, toplum içinde yaşayan “bir” insanın davranışı bütün toplumu etkileyebilir. Parkta sakince oturan köpeğe taş ya da tekme atan çocuk, geleceğin potansiyel suçlusu. Belki gidip herhangi birinin canına kast etmeyecek ama eşine, çocuğuna gün yüzü göstermeyecek.

Etrafımızda olup biten kötülüklere gözlerimizi kapamadığımız sürece bu dünya daha güzel, dünya insanları ise daha vicdanlı hale gelecek. Unutmayın görmezden geldiğiniz her şeyin ucu bir gün size dokunabilir. Parkta köpeğe tekme atan o çocuk gelecekte sizin evladınızla evlenip köpek yerine ona tekme atabilir. Çok geç olmadan çevrenizde olup biten kötülüklere tepki gösterin, sessiz kalmayın…

***

Annemin sürekli anlattığı şu kıssadan hissenin meramımı çok daha güzel anlatacağını düşünüyorum:

Harun Reşit, kendisini sık sık ikaz eden Behlül Dânâ Hazretleri’ne;

“Sen kendi işine bak, her koyun kendi bacağından asılır.” dermiş.

Bir gün sarayı pis bir koku kaplamış. Sebebini araştırdıklarında, üst kattaki bir odada bacağından asılı bir koyun bulmuşlar. Bu işi yapanı da keşfetmişler tabii ki: Behlül!

Halife kendisini sıkıştırdığında;

“Gördüğünüz gibi, her koyun kendi bacağından asılır efendim” demiş. “Fakat etrafı kokuttuğu için herkesi rahatsız eder.”


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
OKTAY KIRLANGIÇ  -  03-06-2017 - 19:37
KALEMİNE GÜÇ RENGİM HOCA. KISSADAN HİSSELERDEN ALINACAK ÇOOOK DERSLER VAR DAHA. BEKLEMEK ve OKUMAK DİLEKLERİMİZLE.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
bahattin akyön
Seyfettin Çetiner
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Mart 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net