28 Şubat 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
28 Şubat Mağduru Tüfekçi, Yaşadığı Zor Günleri Unutamıyor
Av Sezonu Sona Erdi
Av Sezonu Sona Erdi
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
Kalitemizi Arttırmak Zorundayız
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
ABC Minik Erkeklerde Şampiyon
  YAZARLARIMIZ
MADDE 138
22 Haziran 2017 Perşembe Bu yazı 14576 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Anayasamızın 138. Maddesi son olaylarla Ülkemizin gündemini oluşturmaya başladığı bu günlerde yazımı bu minvalde sizlere sunmak üzere bu başlığı kullandım. Anayasamızın Yargı Ana başlığı altında başlayan ve 138.-160. Maddeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Yargısının çerçevesini belirleyen bu maddeler üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm “Genel Hükümleri” , II. Bölüm “Yüksek Mahkemeleri” , III. Bölüm ise “Hâkimler Savcılar Kurulu” ile ilgili ana hükümleri ifade eder. Kısaca Anayasamızın bu bölümü “Türk Milleti” adına karar veren YARGI ergini anlatır.

Kısa bir girizgâh yaptıktan sonra gelelim meselenin özüne!. Yazıma 1 Ekim 2016 tarihli “Camiyi Yık, Adaleti Yıkma” başlıklı yazımda dile getirdiğim konular muvahecesinde; İslam Adaletinin timsali kabul edilen Hz. Ömer (r.a)’in Şam Valisi Sad b. Ebi Vakkas’a yazıp gönderdiği :, “Camiyi yık, Adaleti yıkma.” Ulü’l -Emrini hatırlatarak devam etmek istiyorum. Hz. Ömer (r.a)’in bu cümlesinin manası kavramış olsak Kuran-ı Kerimin özünü anlamış olacağımız muhakkaktır. Hesap Gününün sahibi Yüce Allahın(C.C) Adaletine inanan bir Müslümanın yapması gereken bütün işlerinde “Adil Olmak” dır. Yeryüzünün Halifesi unvanına sahip İnsanın ilk ve tek vazifesi; “ Adaleti Yaşamak ve Yaşatmaktır.” Eğer ki Müslüman kul bu vazifesine sahip çıkmaz ise, diğer kullar;  Kul Nesimi’nin ifade ettiği gibi: “Cümlenin rızkını veren ol gani Serdar iken,/ Yeryüzünün halifesi hünkâra minnet eylemem.” Der ve yoluna devam eder…

Hızla hareket eden dünyada dikkat edeceğimiz hususların başında iş ve işlemlerimizde Hakka ve Hukuka riayet etmemiz gerekmektedir. Devletimiz ve Milletimizin yaşadığı coğrafya itibarıyla makûs talihi olarak karşımıza çıkan iki kaderimiz olan, “Deprem ve Savaş” ‘la baş edebilmemiz için birinci kuralımız Adaletle Hükmetmek olmak zorundadır. Adalet çizgisinden ayrıldığımız da başımıza gelecekleri tarihimizin tozlu sayfaları bizlere hatırlatmaktan çekinmez. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle; “Tarih tekerrürden ibarettir, siz ders almadıkça !.”

Yüce Rabbimiz Kuran’da, “Ey iman edenler, Allah için duran (gerekeni yapan) hâkimler, adalet örneği şahitler olun! Sakın bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin! Adaletli davranın! Takvaya en yakın olan odur. Allah'tan korkun! Çünkü Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır. (Maide 8)” buyurmaktadır. Öyle ise bu vurdumduymazlığın manası nicedir.? Niçin yaptığımız iş ve işlemlerde Hakkı ve Hukuku savunmamız gerekirken, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) Hadis-i Şeriflerinde dile getirdiği ; “Haksızlık karşısında konuşmayan, dilsiz şeytandır.” İfadesine muhatap olmak nedendir!...

Yüce Allahın (C.C) İnayetiyle Devletimiz ve Milletimiz 15 Temmuz 2016 ‘da tıpkı Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi;  Harici ve Dâhili Bedhahların planlarını Milletimizin direnciyle akamete uğrattı. Tarihimize yeni bir sayfa yazdık. Hızla yol alan Küresel Dünya Devletlerine uyum sağlamak adına, 16 Nisan 2017 tarihinde yeni bir Halk Oylaması ile “yönetim formatımızı” değiştirdik. Kutlu Yürüyüşümüzde yolumuza devam edebilmemiz için, Yeni Dünya Düzeni içerisinde Misak-ı Milli sınırlarımıza göz dikmiş Çakalların planlarını hızla çözmek ve bozmak için, Hakkı ve Hukuku savunmak için bir şeye daha ihtiyacımız var. O ise: Çıktığımız kutlu yolda Türk Millet olarak Allahın (C.C) Davasından ve Muhammed’in (s.a.s) yolundan ayrılmadan birlik-beraberlikle iş ve işlemlerimizde “Adaleti Tesis” etmektir.

Doğrudur, 9. Cumhurbaşkanımız Rahmetli Süleyman Demirel’in ifadesiyle; “ Yollar yürümekle aşınmaz.” Lakin Adaleti Tesis edemez isek, Devletimizin ve Milletimizin başına bela olan “Pkk, Pdy, Deaş, El-kaide, Fetö/Pdy v.b Terör Örgütlerinin” ve onların Ağababalarının isteklerini yerine getirmiş oluruz. Kendiişlerimize ne kadar özen kar oluyorsak, Devletimizin ve Milletimizin iş ve işlemlerini de aynı özeni ve adaleti göstermemiz gerekmez mi?

Bizim fikrimizden olmayanla konuşmak o kadar zor mu? Asgari müştereklerin tespiti yapılarak birlikte hareket etmek yanlış mı?

Bu ortak coğrafyada yaşamak için, Anadolu coğrafyasının makûs talihini değiştirebilmek için ve en önemlisi inandığımız Allah ve Muhammed Davası için Adaletle hareket etmek, Hakkı ve Hakikati tutup kaldırmak Kutlu Yürüyüşümüze devam etmek için;  Hırslarımızdan, Menfaatperestlerin Telkinlerinden sıyrılmamız “Adaletle Hükmetmemiz” gerekmektedir. Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig’de ifade ettiği gibi: “ Bir devletin meşruiyeti adil olmasına dayanır.” …

“Söylenmesi gereken her şey çoktan söylendi. Ancak kimse dinlemediği için her şey tekrar söylenmeli.” ( Andre Gide ) Tıpkı bu veciz sözde ifade edildiği gibi, söylenen sözler dinlenmez ise; Adaleti kendi emelleri için kullanmayı düşünen ve hareket eden birçok Adil Öksüz gibi çakallar ve onun sahipleri çıkar.

İlmin Kapısı Hz. Ali (r.a) ne güzel ifade etmiş;  “Adaletin siyaseti üçtür: Kararlılıkta ılımlı olmak, adaleti sonuna vardırmak, mutedil bir şekilde ihsan etmek.”

Yazıma Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk inanlardan amcaoğlu ve damadı güzel insan Halife Hz. Âlinin (r.a) sözleriyle veda etmek istiyorum: “Adalet halkın dayanağı, hâkimlerin güzelliğidir.” Bu yazım vesilesiyle hakkıyla yaşamayı niyaz ettiğimiz Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Yüce Allahın (C.C), Tüm İslam âleminin Hüsnü Kalple yaptığı ibadetlerini makbul ibadetlerden eylemesini, oluşan atmosferin İslam kardeşlerimin ve Kavim kardeşlerimin Sağlığı-Huzuru-Mutluluğu ve Adaleti üzerine tecelli etmesini diliyorum…

Sağlıcakla Kalın.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa HACIBALOĞLU
Fazlı GÜVENTÜRK
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Şubat 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net