16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BU BAYRAMDA KAÇ KİŞİ ÖLECEK?
22 Haziran 2017 Perşembe Bu yazı 18294 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her bayram ve tatil öncesi kamuoyunu bilgilendirmek ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla BASIN BİLDİRİSİ yayınlamaktayız.

         STK olarak yaşadığımız topluma olan sorumluluk bilinciyle, yaklaşık on seneden beri yapmış olduğumuz bu uyarılara rağmen, maalesef her yıl bayram ve yaz tatili seyahatlerinin hitamındaki kanlı bilançolar yürek burkmaktadır!

          Konunun üzerinde bu kadar önemle durulmasına rağmen meydana gelen adeta katliam gibi kazalarda, her yıl binlerce can kan gölüne dönen karayollarımızda telef olmaktadır!

          Bunun yanında on binlerce insanımız geçici veya daimi sakatlık yaşamaktadır. Bu olumsuzlukların tezahürü sonucunda da yüz binlerce saatlik işgücü kaybı ve milyarlarca liralık milli servet heba olup gitmektedir!

          Günümüzden geriye doğru yaz ve bayram tatili seyahatlerini şöyle bir hatırlayacak olursak, ramazan ve kurban bayramlarının tatil sürecinde, başlangıcından bitimine kadar geçen zaman zarfındaki kazaların hiçbirisinde, can kaybı 100’ ün altına inmedi!

          Tatil sürelerinin uzunluğu da maalesef bu kaza ve can kayıplarıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu olumsuzluğu tatil dönemlerindeki trafik yoğunluğunun, normalin en az 3 katına çıkıyor olması da tetiklemektedir.                                               

          Önümüzdeki bayram ve yaz tatili seyahatleri için, gerek sürücülerimizin ve gerekse Toplu Ulaşım araçlarıyla yolculuk yapacakların, sağlıklı ve güvenli olarak seyahatlerini tamamlamaları için uymaları gereken trafik tavsiyelerimiz şöyle:                                                 

          1. - ) Mümkünse bayramdan birkaç gün önce yola çıkmaları, mutlaka kendimiz ve araçtaki herkesin emniyet kemerini takmaları sağlanmalı ve hız yapılmamalıdır.                                              

          2. - ) Çok sıcak ve uzun geçen yaz günlerine tekabül eden aylarda çıkılan trafiğin stresini de nazarı itibara alarak, daha sakin daha saygılı ve daha dikkatli bir şekilde araç kullanarak, muhtemel bir olumsuzluk önlenmiş olacaktır.  

          3. – ) Araç sürücülerinin hız kurallarına ve takip mesafelerine kesinlikle uymaları, kabak lastiklerle yola çıkmamaları, aşırı sıcaklarda asfalt yolun kayganlaşacağını düşünmeli ve mıcırlı yollarda da daha dikkatli hareket edilmelidir.

          4. – ) Yola çıkacak olan sürücünün mutlaka sabah kahvaltısını yapması, rahat ve geniş bir elbise giymesi, bayan sürücülerin kısa topuklu ayakkabı giymesi, aracına ait tüm belgeleri ve aracın teknik kontrollerini denetlemelidir.

          5. – ) Mümkünse sabah dinç vaziyette yola çıkılmalı. Zorunlu olmadıkça gece yola çıkılmamalı. Gece yolculuğu için ve uzun yola gidilecekse, sürücünün mutlaka yol tecrübesinin olması, aksi halde gerek kendi ve gerekse yolcuların hayatını riske atması söz konusudur.

          6. - ) Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yük alınmamalı, ön koltuğa çocuk veya bebekleri kesinlikle oturtmamalıdır. Keza tüm koltuklardaki emniyet kemerleri bağlanmalıdır.

          7. - ) Havaların sıcak olmasından dolayı, yanlarında mutlaka sıvı içecek bulundurmaları, yolda yaklaşık her 200 – 250 km. de, yani 2 – 3 saatte bir, ortalama 20 – 30 dakikalık mola verilip, araçtan inerek el yüz soğuk suyla yıkanmalı ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

          8. – ) Seyahat esnasında sürücünün cep telefonu ile konuşmaması, bunu mola verdiği yerde yapması, yolcuların araç içerisinde stresli ve üzücü konuşmalar yapmaması, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması, sohbet edilerek veya neşe içerisinde hafif bir müzik dinleyerek yola devam edilmelidir.

          a. ) Gerek bayram ve gerekse yaz tatili yolculuğuna, Toplu Ulaşım araçlarıyla terminalden şehirlerarası otobüslerle gideceklerin, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve / veya D2 belgeli firmalarından, bu mümkün değilse B1 /  B2 belgeli otobüslerle seyahatlerini yapmalıdırlar.           

          b. ) Kesinlikle korsan firmalarla biletsiz veya yer numarasız biletle seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliğiniz açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

          c. ) Belgeli ve güvenilir firmaların da mutlaka uykusunu almış yorgun olmayan, dinlenmiş ve kesinlikle çift şoförlü şekilde sefere çıkarmaları gözlemlenmelidir.

          d. ) Firmalar da çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminallerinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.

          Bu bayram ve yaz tatili sezonunu tüm halkımızın kazasız belasız bir şekilde, sağlık ve mutluluk içerisinde geçirmesi, tekrar nicelerine esenliklerle eriştirmesini Cenabı Allahtan diler, cümlesinin bayramını kutlarım. Allaha emanet olun.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net