17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
YÜRÜYÜŞ TAKTİĞİ
22 Haziran 2017 Perşembe Bu yazı 22416 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

YÜRÜYÜŞ TAKTİĞİ

            Askerliğini yapanlar bilir.   Askeriyede yürüyüşler olur. Motorlu araç yürüyüşlerinde  Plakalar kapatılır, araçlar savaş durumuna getirilir ve uzun taktik araç yürüyüşleri ile hem araçların savaşa hazır halde olup olmadığı kontrol edilir ve hem de sürücülerinin araçları ile entegrasyonu sağlanmaya çalışılır.

            Yaya yürüyüşlerde ise askerin dayanıklılığı gece ve gündüz şarlarında intikalde nasıl hareket edeceği öğretilir.

Nizami birliklerde bu yürüyüş daha çok toplu olarak ve sadece mesafe dayanıklılığı esaslı olur.

Oysa operasyon birlikleri ve özel kuvvetler gibi özel birliklerde bu yürüyüşün anlamı ve önemi büyük ve farklıdır.

Yürüyüşe başlamadan ne giyeceği, ne yiyeceği, ne içeceği, ne taşıyacağı, sağlık sorunlarında ne yapacağı uzun uzun anlatılır. Onlarca km ve günlerce sürecek bu yürüyüşte karşı koyma dediğimiz yani düşman unsurları oynayan tim veya timler bulunur ve bu yürüyüşü yapanların gerçek durumda neler yapacağını hem öğretir hem test eder ki bu unsurlarda aynı yolu bazen araç kullanılsa bile teperler.

Şimdi ana muhalefet parti lideri “adalet istiyoruz” diyerek uzun mesafeli bir yürüyüşe başladı.

Önce taktiksel anlamda değinecek olursak, acele karar verilmiş bir yürüyüş olduğu muhakkak. Zira önce küçük mesafeler ile bir hazırlık süresi geçmemiş. Kıyafet sıkıntılı. Ayakkabı iyi görünmüyor. Ama karar verilmiş ve çıkılmış artık. Allahtan lojistik desteği tamda istediği yerde mola verdiğinde hemen ihtiyaçları karşılanıyor ve günlük yürüyüş sonrası dinlenmesi için uygun rahat ortam var. Aksi halde yiyecek içecek ve dinlenme ortamı bozuk olsaydı Allah korusun şimdiye kadar yedinci gün bugün çoktan hastalanırdı.

Taktiksel anlamada bu yürüyüşün en güzel tarafı çok yormadan günlük programlar ve mesafeler ile yapılıyor olması.

Diğer konu ise; siyasi gelecek ve emniyet.

Bu yürüyüşün emniyetinin çok sıkı alındığını görüyoruz. Daha fazla alınmalı. Geçiş güzergâhı dağı taşı yolu köprüsü menfezi kontrol edilmeli. Adeta kuş uçurtulmamalı. Zira puslu havayı seven çakalların Allah korusun bu durumlarda ülkemin istikrarını bozmak için oynamayacağı oyun yok. Fiili bir saldırı ülkeyi hem içeride hem dışarıda zora sokar. Kimse iki şeref yosunu terörist yaptı bu saldırıyı demez. Herkes zaten suçlamak için bahane arıyor hemen yüklenir atar iftirayı hükümete devlete.

Bu konu da devletin ve hükümetin normal değil anormal derecede çok emniyeti alması ve dikkatli olması lazımdır.

Yürüyüşçülerin içine sızan grupların da içten karıştırıcılık yapabileceği, sanki kitlelerin bu yürüyüşü desteklediği havası ile gereğinden fazla abartı ile hükümete devlete karşı demokratik olmayacak şeklide görevden uzaklaşmaları için örneğin gezi olayları gibi kışkırtıcılığı yapabileceklerini de unutmamak lazım.

Bu konuda ise yürüyüşü yapan ve koordine eden kişi ve parti eğer sadece samimi şekilde demokratik hak için yapıyorsa bu yürüyüşü kitleleri yürüyüşe dahil etmek terine dışarıdan destekletmeli ama yürüyüş kısmına katmamaları gerekir. Bakın biz kaç kişi yürüyoruz anlayışından uzak, yürüyüşçüleri ile destekçileri ayırmalı ki araya provokatörler karışmasın. Aksi halde önünü alamazlar.

Bir diğer uyarı ise iktidar partisi mensuplarına İllerinden ilçelerinden beldelerinden yürüyüp giden bu insanlara asla ve asla fiili veya sözlü müdahale etmemeli. Aksi halde yukarıda yazdığımız ve amaçları ülkemi karıştırmak olan kişi ve grupların ekmeğine yağ sürersiniz. Bırakın yürüsünler hatta su ikram edin meyve ikram edin ki sizdeki samimiyeti ve iyiliği onlarda görsün.

Yürümekle yolar aşınmaz ama önlem alınmazsa bu saf gibi görünen yürüyüş (ki belki ana muhalefet partisinin başkanının niyeti öyledir)  karıştırıcıların elinde toplumsal olaya döner Allah korusun.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Provokasyonlara gelinmemeli  -  06-07-2017 - 16:22
Her turlu kiskirticiliga karsi uyanik olunmali. Sag duyuya ve hosgoruye her zmaankinden cok ihtiyacimiz var
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net