21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
İŞTE BAYRAM BİLANÇOSU (64 Kişi Can Verdi, 379 Kişi de Yaralandı!)
01 Temmuz 2017 Cumartesi Bu yazı 19697 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

           Yurdumuzdaki haber ajanslarının kayıtlarına düşen bilgilere göre, Ramazan Bayramı  tatilinin 23 Haziran Cuma mesai bitimi itibariyle başlayıp, 27 Haziran Salı saat 17. 00 ye kadar geçen 4 günlük süre zarfında, meydana gelen kazalarda, ‘’Olay yeri Trafik Kaza Tutanakları’’ kayıtlarına göre toplam 64 can kaybı ve 379 da yaralanma meydana gelmiş bulunuyor!

          Çok değil daha bir hafta önce 22 Haziran / Perşembe günü ’Bu Bayramda Kaç Kişi Ölecek?’’ diye yazmış ve muhtevasında da, hiçbir bayramda 100’ ün altında olmadığından bahsetmiştim!

          Yine yazı detayında yolcu ve sürücülerimizin uymaları gerekenler hakkında kısa ve öz bilgiler sunmak suretiyle kamuoyunu bilgilendirmeye çalışmıştım!

          Aynı zamanda bir Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi sıfatıyla, bu önerilerimizin önemine değinerek muhtelif bilgiler vermiştim.

          Genel olarak toplum yapımızda bir umursamazlık, bir vurdumduymazlık, bir adam sendeci lik, nihayette ve en önemlisi de, tabir caizse okuma özürlülüğümüz olduğundan dolayıdır ki, tüm bu olumsuzluklar hiç başımızdan eksilmiyor. Hatta gün be gün de artarak devam ediyor!

          Bu saydıklarımızla ilgili ne tarafa baksak, mutlaka ve en az birkaç tane görmek mümkün. Şahsen benim bu durumlarla ilgili ölçüm, konular ve yazılanların okunurluk oranlarıdır. Bunu derken de asla ve kat’ a kimsenin görüş ve düşüncesine müdahale gibi bir hadsizliğim söz konusu değildir.

          Ne var ki, şöyle bir bakıyorsun kelimenin tam manasıyla hayatî konularda yazılmış bir yazı bir nasihatin okunurluk oranı tabanlarda kalırken, lay lay lom, kalk gidelim havalarındaki sözüm ona yazılanlar tavan yapıyor, on binlere ulaşıyor! İşte bu da gösteriyor ki toplumumuzun okur yazarlık oranı ve dahi seviyesi!

          Senede iki defa idrak ettiğimiz dini bayramlarımız öncesi, devletin en yetkililerinden itibaren tüm ilgili ve bilgili kişilerin konu hakkındaki tavsiyelerine nasihatlerine rağmen bakıyorsunuz, ‘’Berber Reşit – sen söyle sen işit’’ misali!

          Sonuç ortada, her defasında katliam gibi kazalar, sönen onlarca ocaklar, sakat kalan yüzlerce canlar, kaybolan binlerce saat işgücü zamanı ve heba olan milyonlarca milli servetler!

          Peki, tüm bu olumsuzluklar çözümlenmez mi? Elbette ki çözümlenir. Biz ne zaman bizimle ilgili konular hakkında yeterli bir bilgiye, bir birikime sahip olursak, işte o zaman çözümlenmesi yönünde adım atmış olacağız.                    

          Bunun için de sadece yaşadığımız beldede değil, Iğdır’ dan Edirne’ ye, Sinop’ tan Hatay’ a kadar yurdumuzun her yerinde aynı şekli sergilemek zorundayız.

          Bayramlar denilince toplumda oluşmaya başlayan olumsuzlukların önlenebilirliği neredeyse mümkün değildir. Vatandaş; (Bayramda trafik kazası ve ölüm, tipik bir Türkiye gerçeğidir. Bayram da kaza olur. Her şey değişir ama bu gerçek maalesef değişmez!) demeye başladı mı, bunun düzelmesini beklemek saflıktan öte değildir!

          İstatistikî verilere göre trafikte oluşan kazalarda ‘’Olay Yeri Tespit Tutanağı’’ değerlerinde belirtilmiş olan rakamlardır. Yani o anki bilgiler olup, devam eden süreç içerisinde bu değerler yaklaşık üçe katlamaktadır!

          Yani bu bayramın 64 / 374 olarak belirlenen sonuçları, zaman içerisinde katlayıp artacaktır. Olay mahallinden hastaneye gidene kadar yoldaki, hastanedeki ve hastane sonrası süreçteki sonuçlar, o anda tespit edilene eklenince olayın vahameti ortaya çıkmaktadır.

          Nitekim haber ajanslarına düşmeyen, bayramın son akşamı Kırıkkale de gerçekleşen ve olay yeri kayıtlarına can kaybı olmayan olarak geçen kazada 3 can telef olmuştur! Yaralılar hariç! Bu sadece burada ve benim bildiğim bir olay! Düşünün yurt genelinde bunun gibi niceleri!      

          Bu bayram geçti diye değerlendirilmemek üzere, sürücülerimiz için bir defa daha güvenli seyahat için dikkat etmeleri gerekenlerin neler olduğunu açıklayalım:

          Bilimsel araştırmalar ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında, yolcu ve sürücülerin yüzde 25' inin araç dışına fırlaması sonucu her üç kişiden birinin hayatını kaybettiğini bildiriyor

          Emniyet Kemeri kullanımı, trafik kazasında meydana gelen ölümleri yüzde 45 ve ağır yaralanmaları da yüzde 50 oranında azaltmaktadır

          Bu uyarılar pek çok sürücü için ‘'klasik veya zaten bilinen uyarılar'’ olarak görülse de, uyulması ve uygulanması bakımından hayati önem taşıyorlar...

1 – Emniyet kemerinizi mutlaka takın ve araçtaki diğer yolcuların da takmasını sağlayın. 3 - 10 yaşındaki çocukları mutlaka arka koltuğa oturtun ve emniyet kemerlerini de bağlayın.

2 - Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın ve eksikliklerini tamamlayın. Kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu almayın.

3 - Hız limitlerine uyun. Aracı kullanırken sürekli sol şeridi işgal etmeyin. Önünüzde seyreden aracı her zaman güvenli takip mesafesinde izleyin.

4 - Trafik kurallarına, işaret ve işaretçilerine uyun. Köprü üstü, viraj, tünel, tepe üstleri ve sollama yasağı olan diğer yerlerde kesinlikle sollama yapmayın.

5 - Aracı kullanırken dikkatinizi dağıtacak şeylerden sakının. Telefon görüşmesi yapmayın. Görüşmeniz gerektiğinde aracınızı güvenli bir yerde durdurup görüşmenizi yapın.

6 – Kesinlikle uykusuz yorgun ve alkollü olarak yola çıkmayın. "Uykusuzluk sizden daha güçlüdür.’’ Her 2, 5 – 3 saatte veya 250 – 300 Km. de bir mutlaka mola vererek en az 15 – 20 dakika dinlenip sonra devam edin.

7 – Zorunlu olmadıkça gece yola çıkılmamalıdır. Zira gece sürüşünün kendine has özellikleri vardır. Gece tecrübesi olmayan ve gideceği güzergâhı tanımayan sürücüler için hayati risk söz konusudur.

          Bu önerilerin ışığında cümlenize kazasız belasız ve hayırlı seyahatler dilerim.

* *

* ) Kurallar sizi korkutmak için değil, korumak içindir!

* ) Trafik dikkat ister, azami gayret göster!

* ) Kazalar, çiğnenmiş kuralların intikamıdır!

* ) Görünmez kaza dediğin, senin göremediğindir!

* ) Kaza geliyorum der, kulak verin yeter!

* ) Kazanın büyüğü, ihmalin küçüğü ile başlar!

* ) Son cümleniz ‘’ bana bir şey olmaz ‘’ olmasın!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net