08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
2 Temmuz Madımak Şehitlerini Anıyoruz
01 Temmuz 2017 Cumartesi Bu yazı 19848 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bundan 22 yıl önce 2 Temmuz 1993 de Sivas da düzenlenmiş olan Pir Sultan Abdal kültür etkinliklerine katılmak için davet edilen,  bilim adamı,  aydın, yazar, şair, gazeteci, ozan ve semah dönen gençler, misafirler madımak otelinde topluca bulundukları bir sırada Devletin, hükümetin, halkın ve insanlığın gözü önünde bugün Irak ve Suriye’nin köy ve kentlerinde katliam yapan İşit çetelerinin, Selefi zihniyetinin ülkemizdeki uzantısı olan ırkçı, Faşist, şeriatçı Cumhuriyet düşmanlarınca gün boyu diri, diri yakılarak otuz üç     İnsanın yaşam hakkı ellerinden alınmıştır. İnsanlık bu ayıpla yaşamamalı. Sivas da yakılan insanlık dı. Madımak katliamı bir insanlık suçudur.    Adaletin yerini bulması için zaman aşımı kaldırılsın.  Sivas davası yargılamaları yeniden açılsın, ülkemizdeki tüm faali meçhul katliamlarda dâhil aydınlatılsın. Suçlular bulunsun, İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmayacağı insan hakları savunucuları tarafından belirtilmektedir. Davanın takipçisi olan kurumlar, aileler ve Demokrasi güçlerince böyle talep edilmektedir. 13 Mart 2012 Tarihinde Zaman aşımında düşürülen Sivas madımak davasının yeniden açılmasını bu katliamda yer almış olanlar ciddi, dürüst ve tarafsızca tespit edilmelidir. Kusurlu olan il yöneticileri ve bürokrasi ile karanlık odaklar ortaya çıkartılmalıdır. katliamı planlayanlar hukuk ve kamuoyu önünde cezalandırılsınlar. Ülkemizin hala madımak katliamıyla yüzleşmediğini, Yıllardır talep edilen, “madımak oteli utanç müzesi olsun”dediğimiz husus Hatalı ve kusurluda olsa büyük oranda yerine getirildiği kanaatindeyim. Buna rağmen kamuoyu vicdanı rahatsızdır. Suçlular bulunur, yargılanır ve katliam aydınlatılırsa adalet yerini bulmuş olur.  Madımak katliamı, Demokrasiye, Laikliğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan saldırıdır. Tüm insanlığa karşı işlenmiş bir vahşettir, Cinayettir. Tıpkı isten, kararmış bir tarih gibi tüm olumsuzluklara rağmen, insanlığı aklın ve bilimin ışığında insanca düşünmeye sevgiye ve hoşgörüye çağırmaktadır. O tarih utanç abidesi olarak durmaktadır. 

      2 Temmuz katliamı nın üzerinden 24 yıl geçti zaman aşımı gerekçesiyle suçlular yargılanmadan serbest bırakıldı.  1 Mayıs 77, Maraş, Çorum, Gezi, Suruç, Ankara gar katliamı ile Anadolu’ nun birçok ilinde planlanan diğer saldırılar gibi üzeri kapatılarak karanlıkta kalması sağlanıldı. Katiller, suçlular bulunamamış açığa çıkartılmamıştır.  Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen ve davanın avukatlığını yapan bazı isimler bakanlık makamına kadar getirilerek ödüllendirilmiştir. Refah yol hükümetinin adalet bakanı bunlardan birisi olduğu ve suçluları cezaevinde ziyaret ettiği kamuoyunca bilinmektedir. Arkalarındaki karanlık güçler ortaya çıkartılamamıştır. Katliam aydınlatılamamıştır.  Devlet destekli katliamcı güçler yine korunmuştur.  2 Temmuz 93 de madımak da yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyorum.   İnsanlık böyle bir acı yaşamasın. İnsanlığa karşı işlenilen zulüm ve katliamları lanetliyorum.

      Demokrasiden, Laiklikten, adalet, eşitlik, İnsan hak ve özgürlüklerinin, yaşam haklarının güvencede olduğu bir ülkede birlikte, barış içerisinde yaşamak dileğiyle.

Yaşam hakkı doğuştan kazanılan bir haktır. Her devlet yurttaşlarının bu vazgeçilmez hakkını korumak zorundadır.

“Madımak’ı Unutmadık, Unutmayacağız. Unutmak İhanettir. “

  •  Sevgiyle kalın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hüseyin Güney  -  27-09-2017 - 21:33
Sayın : Nusret Kkılıç bey, Terör nereden ve kimden gelirse gelsin her türlüsünü lanetliyoruz.. İnsan olmak,Evrensel olmak, her türlü haksızlıklara karşı olmanın gereği Dünyanın hiçbir yerinde terör ve savaşlardan,işgal ve sömürüden dolayı insanlar ölmesin.
Nusret KILIÇ  -  05-07-2017 - 20:47
Hüseyin Bey, bizim inancımızda \"Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir.\" Madımak\'ı unutmayalım; ama BAŞBAĞLAR\'ı da unutmayalım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net