02 Mart 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Yeni Üst Geçitler Geliyor
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Kırıkkale'de yüz yüze eğitime başlandı
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Devletimizin bize sunduğu büyük bir fırsat
Kırıkkale'de Yine Artış Var
Kırıkkale'de Yine Artış Var
  YAZARLARIMIZ
KONU YAHŞİHAN YADA KIRIKKALE DEĞİL!
05 Temmuz 2017 Çarşamba Bu yazı 35700 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih 3 Temmuz 1997…

MKE’de Mühimmat Fabrikasında çıkan yangına İtfaiye ekipleri, ekipman nedeni ile müdahalede yetersiz kaldı. İsrail’den gelen helikopter itfaiyeler ile patlama ve yangın güçlükle kontrol altına alınabildi. O dönem İsrail’den getirilen helikopter itfaiyesi gündemi epeyce meşgul etmişti.

Tarih 4 Temmuz 2017…

Tam 20 yıl sonra…

Kırıkkale, Yahşihan bölgesinde meydana gelen yüksek katlı bir binadaki yangını Yahşihan, Kırıkkale ve MKE Destek Tesisleri itfaiye ekipleri güçlükle kontrol altına alabildi.

Çok şükür…

Binada yaşayan kimse yoktu, yangın başka bir yere sıçramamıştı.

Yada çaresizce yangını izleyip, Ankara’dan, Kırşehir’den yada çevre illerden destek gelmesini beklememiştik.

Çok şükür, güçlükle de olsa yangın kontrol altına alınıp söndürülmüştü.

Ancak ders almamız gerekiyor.

Görüyoruz ki 20 yıl önceki büyük MKE patlamasından ders almamışız. Bu Yahşihan’ın, Kırıkkale’nin yada MKE’nin sorunu değil bu tüm şehrin sorunu…

Tüm şehrin sorunu çünkü Kırıkkale’de Mühimmat Fabrikası var, Kırıkkale’de Barut Fabrikası var, Kırıkkale’de Ağır Silah ve Silah Fabrikası var, Kırıkkale’de TÜPRAŞ var, Kırıkkale’de azda olsa orman var, Kırıkkale’de Organize Sanayi Bölgesi var. Kredi ve Yurtlar Kurumu binası var ki, birisi 11, diğeri 13 kat bir diğeri ise 18 kat. Buralarda yaklaşık 30 bin öğrenci konaklıyor. He ne kadar binaların içerisinde yangın söndürme ekipmanları olsa da Allah muhafaza çatı yangınlarında ne yaparız? 

Allah korusun ya bir 3 Temmuz 1997 faciası daha yaşarsak!

Ya TÜPRAŞ’ta bir yangın söz konusu olursa!

Türkiye’nin en büyük Silah Sanayisine sahibiz, Türkiye’nin en büyük Rafinelerinden birine sahibiz, Türkiye’de ilk Silah Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor.

Peki, alt yapıları var mı?

Olmadığını gördük!

Sadece Yahşihan olarak bunu indirgemek suçumuz olur. Kırıkkale Belediyesi İtfaiye ekipleri de oradaydı, MKE Destek Tesisleri de.

Evet, lazım olan ekipmanlar çok pahalı. Evet, Yahşihan 22.000 olan nüfusuna göre devletten destek almasına rağmen günlük 50.000 kişiye hizmet vermeye çalışıyor. Bu hizmeti de o inşaatların ruhsat harçlarından karşılıyor. Üstelik bunları yaparken Türkiye’nin sayılı borçsuz belediyelerinden birisi olma unvanını da elinde bulundurmaya devam ediyor.

Yangın olayını özellikle takip ettim. Yahşihan Belediyesinin 32 metre uzunluğunda İtfaiye Merdiveni var. Her daire 3 metre uzunluğunda olsa 32 metre 10 katlı bir binaya müdahale etmede yeterli. Ancak kot farkından dolayı binaların 12-13 katı bulması eksikliği ortaya çıkarttı.

Öte yandan olaya, gelin başka bir cepheden bakalım.

Yüksek İhtisas Hastanesi kotla birlikte 10 katın üzerinde yangın çıksa ne yapacağız? Bu kez de Kırıkkale Belediyesini mi suçlayacağız?

Bahsettiğim konu Yahşihan yada Kırıkkale değil. Bahsettiğim konu bu tür afetlerde çok ciddi ekipmanlara ihtiyacımız olduğudur.

32 metre yetmedi, ilerde 45 metresi de yetmeyecek. Biliyoruz ki Yangına müdahale eden Kırıkkale, Yahşihan ve MKE Destek Tesisleri İtfaiye ekipleri Kırıkkale’nin en güçlü ekipmanlarına sahip. Görüyoruz ki en güçlü 3 itfaiye ekibimiz bir araya gelse büyük çaplı bir yangına müdahalede yetersiz kalacak. MKE’de, TÜPRAŞ’ta, yeni kurulan Silah OSB’de yangın çıksa hiçbiri yeterli olmayacak. Şehir olarak bu konuda çok büyük yatırıma ihtiyacımız var. Maalesef bunları karşılayacak maddi gücümüz yok.

Ben yangın günü gurur duydum şehrimiz iki belediye başkanı omuz omuza verdiler, şehrimizin iki belediyesinin ekipleri birlikte çalıştılar. Şehrimizin en büyük kurumu MKE ekipleri orada yerlerini aldılar ama eksikleri de gözlerimizle gördük.

Şimdi eleştirmeyi, çekişmeyi bir kenara bırakalım. Şehir olarak bir araya gelelim. İl, İlçe ve Belde belediyeleri bir araya gelsin. TÜPRAŞ, MKE, Samsung, GAMA, OSB yönetimleri destek versin, Yeşil Vadi Su Birliği gibi bir birlik kursun. Bu birliğe herkes gücü yettiğince para koysun ve şehrimize bir İtfaiye Helikopter kazandırsın.

Biliyoruz ki TÜPRAŞ, GAMA, Samsung firmalarının her biri tek başına bu helikopteri alabilecek güçte. Buraya bu kadar büyük yatırım yapmışlarsa bu yatırımlarını koruyacak bu denli ekonomik bir yatırıma destek olmak onlarında işine gelecektir. Çok zor değil sadece bir araya gelmeleri gerekiyor.

Uçuk bir fikirden bahsetmiyorum her belediye bir itfaiyeye verdiği para kadar para koysa bu iş olmuş demektir. Bir itfaiye almak yerine ortak bir helikopter almak daha faydalı olacaktır. Paraları yetmiyorsa vakıf kursunlar, vatandaştan destek istesinler, bağış sistemi ile bu işi yapalım. Nur Camii gibi büyük ve muhteşem bir mabedi o kadar büyük paralara şehrimize kazandıran vatandaşlarımız, böylesine önemli bir yatırıma aynı şekilde destek olacaktır. Unutmayın biz bir oldukça hiçbir şey imkansız değildir.

Ne işe yarayacak? TÜPRAŞ yansa tek bir helikopter ne yapabilir? Demeyin! Çünkü yangın anında erken müdahale çok önemlidir, yangının büyümesini, sıçramasını engellemek yani kontrol altına almak çok önemlidir. Allah göstermesin o denli büyük bir yangın olursa olabildiğine erken müdahale edebilelim ki daha vahim sonuçlar almayalım. Biz tedbirimizi alalım takdiri Allah’a bırakalım.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
tarafsız  -  05-07-2017 - 03:20
Benim anlamadıgım podiumun ve kayseri yolu ve samsun yolundan osmangaziye doğru giden yoldaki evler kırıkkale belediyesinin sorumluguna girmiyor mu niye hala erenler mahallesi yahşihan olarak geçiyor yahşihan benim bildigim sanayi kavşagının ordan başlıyor ihtisas bile kırıkkaleye giriyor çünkü öyle degilse bile düzenlendi diye haber okumuştum çok karışık nerenin nereye girdigi kimin müdahale edecegi bunlar açıklanması lazım nere nerenin sorumlulugunda yangın konusundada büyük geçmiş olsun cana gelecegine mala gelsin ama kırıkkalenin kaderi mi bu anlamadık gitti hep en geri kalmış şehir yollar ivezler bıktık ekipman olarak da kötü anca kaldırım söküp yapmaktan bıkmadı belediyeler..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  02 Mart 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net