27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
UCUBE KAVŞAK! (Ulaştırma Bakanlığına Açık Mektup)
14 Temmuz 2017 Cuma Bu yazı 18063 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türkiye' nin göbeğinde ve 46 ilin geçiş güzergâhındaki şehrimizin giriş kapısı niteliğindeki bu teknoloji harikası ''Köprülü Kavşağımız'' için ne yazsak, ne söylesek azdır!

          Normal günde 30 - 35 bin, bayramlarda 90 - 120 bin aracın geçiş güzergâhında, tünelinden iki küçük aracın bile yan yana geçemediği, adeta tuzak gibi bir yapı!

          Proje müelliflerine bakarsan, planının normal olduğu savunuluyor. Ama uygulamasının ne kadar normal olduğu ise ortada! Oysaki her normal olanın kullanımı ise normal olmayabiliyor!

Nitekim buradaki pozisyonda bunun bariz ispatıdır.

          Bu köşede yazmaya başladığım iki seneye yakın süre içerisinde, trafik konularıyla ilgili otuza yakın yazım oldu. Bunların hepside gözlemlediğimiz eksiklik ve aksaklıkların telafi edilmesi yönünde olmasına rağmen, bir arpa boyu yol alınmış değil!

          Türkiye’ nin Karayolları birimi, devlet bünyesinde hizmet veren, özelleştirilmemiş istisna kurumlarımızdan birisidir. Genel manada da gerçekten güzel çalışmaları mevcuttur. Fakat bazen de ‘’ben yaptım oldu, bu böyle olur, bu işi ben bilirim’’ kabilinden uygulamaları var ki, tüm bu iyi ve güzel olarak yapılanlara taş çıkartır vaziyette.

          Kırıkkale ‘’Otogar Köprülü Kavşak Geçişi’’ ile ilgili projenin ihale yetkilisi ve sorumlusu, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü Sanat Yapıları Baş Mühendisliği birimi oluyor. (Kırıkkale deki Karayolları 44. Şubenin ve Kırıkkale Belediyesinin bir yetki ve sorumluluğu yok!)

          Projenin uygulamaya başlayışından itibaren iki senedir, Kırıkkale medyasının hemen tamamında zaman zaman ve yer yer burasıyla ilgili birtakım haberler kamuoyuna yansıdı. Bir yerlerde bir takım hataların olabileceği üzerinde duruldu. Fakat bu olumsuzlukları kimse önemseyip üzerinde durmadı.

          Öyle ki çalışma esnasındaki genel iş güvenliği yönünden tutun da, trafik akışındaki kesintilerin risklerine kadar. Ama hiç birisi de somut bir sonuca ulaşmadan bu günlere gelindi. Yüklenici firma da ihale şartları hak edişlerini herhalde halletmiş olacak ki, tası tarağı topladığı gibi, inşaat mahallini terk ederek gitti!

          Tünel inşaatının başlangıcındaki fora kazıklarının çakılmaya başlanılmasından itibaren bu yolun tünel planında bir anormallik söz konusu dendi. İstimlâk alanının daha genişlemeye müsait olmadığından bahsedildi. Bu ve benzeri gerçek veya gerçek dışı olumsuzluklara yönelik hiçbir net bilgilendirme olmadı.

          Neticede tünel trafiğe ikişer şeritli ve gidiş gelişli olarak açıldı. Açıldı açılmasına da, iki küçük aracın tünel içinde yan yana geçebilmesi için salâvat getirmek gerekiyor! Bir otobüsle bir küçük aracın yan yana gitmesi söz konusu değil! Hele tünelde bir TIR gidiyorsa hak getire!

          Bu ikişerden dört şeritli olarak, gidiş gelişli yapılan tünel içerisinde akan trafikteki aracın birisi (küçük büyük fark etmez!) arıza kaza yaptığı veya lastiği patladığındaki durum ne olur?

          Yaklaşık iki ay kadar önce, Karayolları Proje Daire Başkanlığı ile Trafik Güvenliği Daire Başkanlığı üst düzey yetkilileri, buradaki olumsuzlukları mahallinde görmek üzere gelerek birtakım incelemelerde bulunuyorlar. Mevcut projede birtakım değişikliklere karar veriyorlar!

          Tabir caizse iş işten geçtikten sonra çözüm arayışına gidiliyor! Üstelik gelen yetkilinin birisinin de, bu projenin sorumlusu değil de yerine bir başka yetkilinin olduğu söz konusu! Yine bu incelemede Kırıkkale’ nin konuyla ilgililerinin olmadığı belirtiliyor. Yani bu da gösteriyor ki ‘’ben bilirim, ben yaparım!’’ Neticede kaybedilen zaman, heba olan milyarlar bu milletin!    

          Yakın tarihte tünel üstü zemin geçit trafiğe açıldı. Köprülü Kavşak (üst geçit) in, yani Kırıkkale – Ankara hattının ne zaman açılacağı muamma! Çünkü K. Kale – Ank. İstikametinin yan korkulukları mevcut değil! Ank. – K. Kale istikametinin köprü ayakları ara bağlantısını sağlayacak olan kirişlerin İtalya’ dan geleceği, onunda  süresinin Kasın ayına kadar müddeti olduğu için, bu çilenin daha beş ay devam edeceği söz konusu! 

          Hal böyle olunca yani üst geçit açılmayınca, bu defa trafik yan yol tabir edilen (eski Hilâl Hastanesi önü) yol kullanılıyor. Bu yolun kullanımına; 1 - YİH gidenler, 2 - Ank. gidenler, 3 – Podium AVM + Kırşehir’ e gidenler, 4 – Otogar + Şehir Merkezine gidenler iştirak ediyor.

          Şu andaki bu yoğunluk had safhada şehir trafiğini kilitlemektedir. Ankara’ dan gelişle ilgili olarak, Kırşehir yönüne tünel geçişinin kapatılması ve Polis MYO Kavşağının da iptal edilmesine yönelik, Ankara’ dan Kırıkkale’ ye gelenlerin de bu güzergahı kullanmaları sonucu, kelimenin tam anlamıyla bir keşmekeş yaşanmaktadır. Çevre yolundan şehir merkezine giriş yapanlar da, Jan. Kavşağı noktasında 90 saniye beklemek suretiyle 30 sn. geçiş yapabilmektedir!

          Üst geçit açılınca Ankara istikametine yan yolu kullananların yoğunluğu eksilecek. Fakat bu durumda lambalı kavşaktan dolayı, gerek sağa YİH’ ne ve gerekse sola Otogar + Şehir Merkezi yönüne gidecekler ile karşıya geçip, lambadan dönüp Podium + Kırşehir’ e gideceklerin hepside toplu olarak lambalardan dolayı tıkanmaktadırlar.

          Kırıkkale tarafındaki mevcut köprü ayağı arasındaki boşluğa yapılacak olan sola bir ’’ U ‘’ dönüş ile lambaya takılmadan Otogar + Şehir Merkezi dönüşün, hastanenin altındaki benzinliğin ilerisinden itibaren mevcut konteynerlerin yerinden de sağ tarafa bir cep açılarak, YİH’ ne dönüşün kontrollü geçiş olarak sağlanması, kavşaktaki tıkanmayı önleyecektir.

          Bu durumda şu an Ankara istikametine gidecekler ile Kırşehir istikametine döneceklerin lambada beklemesi söz konusu olacaktır. Üst geçit açılınca bu yoğunluk ta kalmayacaktır. Bunun yönlendirmeleri de şu andaki yan yol başlangıcının ön tarafından, tepe tabelaları ile belirlenmek suretiyle, ileride kavşakla ilgili sıkışıklık önlenmiş olacaktır.     

          Şimdi ve devam eden sürece yönelik, trafik akışını sağlamak amacıyla Kırıkkale Valiliğine bu önerimi sundum. Müracaatım 44. Şube Md. ğü vasıtasıyla 4. Bölge Md. ne havale edilerek yazıma cevap olarak; ( -  …. Trafik güvenliği bakımından riskli bulunmuştur) denildi!

          Şehrin geleceğine yönelik görünen o ki, Podium AVM ve havalisinin, iskân bakımından çok katlı binalardan meydana gelmesi söz konusu. Zira şu anda bile sayılamayacak kadar sitenin inşaası devam etmekte.

          Polis MYO dâhil bunların tamamının yegâne anayol bağlantısı olan kavşak kapatılarak gidiş gelişi Podium önüne verilmiş bulunuyor. Şu andaki yoğunluğu kaldırmayan bu yolun bağlantısı da yine Otogar Kavşağıdır. Yarınlarda o havalideki iskân durumunun ulaşacağı daire sayısının neye çıkacağı hesap edildi de mi, bu düzenleme yapıldı? 

          Yazımın başında da zikrettiğim üzere 46 ilin geçiş güzergâhının kapısı olan bir cumhuriyet şehrine yapılan hizmetin, ileriye dönük en az bir elli yıllık hesabı göz önünde bulundurularak yapılması gerekmez mi?

          Keza yurdumuzun kuzeyini güneye bağlayan merkezî konumdaki şehrimizden geçen kara yolunun, yarınlara yönelik kullanımı konusundaki durumunun şimdiden düzenlenmesi gerekmez mi? Ulus – Kızılay yolunun yapımı sırasında ATATÜRK’ ün söylediğini hatırlamıyor musunuz?  

          Ben bilirim demeyle veya ben yaptım oldu ile olmuyor bu işler beyler! Ne demiş atalarımız ‘’Bin bilen de olsan, bir bilene danış’’ ! . . . .


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
tarafsız  -  18-07-2017 - 03:08
Eğer firma bırakıp gittiyse yazıklar olsun böyle bişey olmaz kaç yıl daha sürecek yeni bir firmamı ihaleye gelecek ben anlamıyorum nolacak bu kırıkkalenin hali vekiller neden var böyle sorunlarlar ilgilenmiceklerse belediye başkanı neden var insanların sıkıntılarını trafik sorununu gidermeyeceklerse istanbulda bile önlenemeyecegini biliyor kadir topbaş ama açıklama yapıyor giderecegiz diye bir umut veriyor bizim burda oda yok böyle gelmiş böyle gider havası hakim ben kırıkkalede bir değişiklik göremiyorum aynı duruyor yıllardır yazık sonrada insanlar göç ediyor nüfus düşüyor iş alanımı aştınız sosyal alanmı var celal bayar var bitek bakımsızlıktan ölecek karaahmetlidede bira şişeleri var anca köye düşünce orayada bakmıyolar elindeki değerleri bilmezsen nolacak yol medeniyettir ama anlayana..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net