01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
yeni kabine kırıkkale için ne ifade ediyor?
20 Temmuz 2017 Perşembe Bu yazı 24750 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

16 Nisan Referandumunun hemen ardından yapılan Ak Parti Olağanüstü Kongresinin ardından gözler Kabine değişikliğine dönmüştü. Çünkü Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Partide bir mental yorgunluktan bahsediyor ve köklü değişikliklerin şart olduğunu ifade ediyordu. Ak Partide Kongre takviminin 4 Temmuz’da başlayacak olması o tarihlerde belli iken kabine için her gün yeni bir iddia ortaya atılıyordu.

19 Temmuz Çarşamba günü yeni kabine açıklandı. Yeni kabine ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah.

Peki, yeni kabine listesine baktığımızda ne görüyoruz? Ulusal siyaset olarak bakarsak Ak Parti icra bakanlıklarında köklü değişikliklere imza attı. Bu demek oluyor ki Ak Parti icra bakanlıklarından yani halka verilen hizmetten memnun değildi. Ancak devlet bakanlıklarında çok ciddi bir değişim söz konusu olmadı. Bana göre 3 en önemli bakanlıktan ikisi yani İç İşleri ve Dış İşleri Bakanlığında değişiklik olmadı. Zaten özellikle Süleyman Soylu’nun yaptığı İç İşleri Bakanlığı vatandaşlarca en çok takdir edilen pozisyondaydı. Bir diğer önemli Bakanlık olan Adalet Bakanlığına Abdülhamit Gül getirildi. Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı yapılmasaydı bence Adalet Bakanlığına devam ederdi. Çünkü 17-25 girişimlerinin hemen ardından Adalet ona teslim edildi. 15 Temmuz gecesi Mecliste dim dik durması halka güven verdi. Güvenilirliği ve sadakati nedeni ile Erdoğan için hep en önemli tercih oldu.

Başbakan Yardımcılarına gelince Tuğrul Türkeş ve Veysi Kaynak yeni kabinenin dışında kalırken, Numan Kurtulmuş Kültür ve Turizm Bakanlığına geçti. Yerlerine ise Bekir Bozdağ, Hakan Çavuşoğlu ve Fikri Işık getirildi. Bu tabloya bakınca Tuğrul Türkeş değişiminde, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlaşmasının artarak devam ettiğini görüyoruz. Bekir Bozdağ’ın ise Ak Parti’nin en kemik kadrosunda yer aldığını görüyoruz. Sürpriz olarak Başbakan Yardımcısı olan Hakan Çavuşoğlu ise Mecliste tıpkı Ramazan Can gibi önemli görevler yapan ve Ak Parti Meclis gurubunun en sevilen isimlerinden olması Milletvekillerine ödül niteliğinde bir değişiklik olarak gözüküyor.

Ak Partinin yeni kabinesi yürütmede bunları gösterirken asıl değişiklik icra bakanlıklarında göze çarpıyor. Yeni kabinenin hızlı bir şekilde yatırımlar yapması ve ekonominin düzlüğe çıkartması için çalışmalar yapacağı gözleniyor. Ayrıca 40 yaşın altında 3 bakanın yer alması Ak Partinin genç kadrolara yönelmeye devam edeceğinin de mesajı veriliyor.

Kabinede rahatsızlık duyduğum tek isim yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu! Julide Sarıeroğlu Ak Parti Gençlik Kollari MKYK üyeliği, Ak Parti Çankaya Belediye Meclis üyeliği gibi görevlerde bulunduktan sonra 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti Milletvekili oldu. Ak Partide ki FETÖcü milletvekilleri arasında ismi hep ön sıralarda gösterildi. Bunu destekleyen twitleri hep sosyal medyada paylaşıldı. Peki, neydi o paylaşımlar? Silahlı ve Bölücü Terör Örgütü FETÖ/PDY’nin sözde lideri Fetullah Gülen’in sözü, “Antakya’da Halk AKP’ye karşı yürüyor” “AKP Gezi Parkında yine şafak vakti saldırdı. Mısırlı Lavna Allani’nin Yaralanma görüntüleri” “Suriye’de ölen her Müslümanın kanı Erdoğan’ın Ellerindedir” gibi. Bu liste uzar gider, ayrıca Ak Parti ve Erdoğan’ı en çok ve en sert hedef alan haberler yapan Sol Haber Portalının haberlerini sık sık paylaşan yeni bakanın geçmişi düşündürücü bir boyut almıştır. Yine Sarıeroğlu’nun bakan olur olmaz twiter adresini silip yeni twiter hesabı açması da ayrı bir detay olarak görüyorum. Bu konuda bir açıklama yapılacağını tahmin ediyorum aksi halde halkın güveninde sarsılma olacağı ve “Adalet” söylemlerinin artacağı kanısındayım!

Gelelim Kırıkkale’ye! Yeni kabine Kırıkkale için ne ifade ediyor? Aslında kongre sürecinin başladığı bu tarihte ekipçi yapısı ile tanıdığımız Ramazan Can’a kabine yaz deseniz bu kadarını yazamaz!

Bundan bir fazlası deseniz kendi adını da yazardı! Çok yakın ilişkileri olduğunu bildiğimiz Bekir Bozdağ Ak Parti’de yükselebileceği en üst noktaya yükseldi ve Başbakan Yardımcısı oldu. Yine yakın ilişkileri olduğunu bildiğimiz Abdulhamit Gül Adalet Bakanlığına getirildi. Ancak en büyük sürprizi sorarsanız, belki de en yakın dostu, arkadaşı, kamu dili ile kankası Hakan Çavuşoğlu Başbakan Yardımcısı oldu. TBMM Ak Parti Gurup Yönetim Kurulunda ve Adalet Komisyonundan çalışma arkadaşı olan ve meclise ne zaman gitsek beraber oturduklarını gördüğüm Hakan Çavuşoğlu’nun Başbakan Yardımcısı olması ile Ramazan Can, Kırıkkale’de hiç olmadığı kadar güçlü bir pozisyona geldi.

Bu kabine değişiminin ardından Ramazan Can’ın Adalet Komisyonu Başkanı veya Ak Parti Gurup Başkan vekilliğine yükselmesi sürpriz olmaz.

 

Bu kabine ile birlikte Kırıkkale’de Ak Parti içindeki ve Bürokrasi ile olan kan uyuşmazlığının giderileceği kanısındayım. Ayrıca önceki dönemlerde göreve gelen ve Milletvekilleri ile olan kan uyuşmazlığı nedeni ile Kırıkkale için birçok problem teşkil eden Bürokratlarında tek tek değişeceğini tahmin ediyorum. Önümüzde ki 6 ayda Kırıkkale’de birçok müdürün değiştiğini duyduğumda şaşırmayacağımı söyleyebilirim.

Alenen görülüyor ki Ak Partide değişim hızla devam edecek. 4-5 Bakanın değişeceği tahmin edilirken 11 bakanın değişmesi bu değişimlerin ciddi boyutlarda olacağının göstergesi. Kongrelerde en az 40 il başkanının değişeceğini ve %70 oranında ilçe başkanlarının değişeceğini görür gibiyim. Bu kan değişikliğinin hemen ardından erken genel seçimin gündeme geleceğini de tahmin ediyorum.

Olur mu bilinmez ancak bu hızlı değişimin oralara varabileceği en azından gündem olacağı aşikar. Erken seçim olmaz ise bunun tek sebebini 16 Nisan Referandumu ile geçen yeni Anayasanın bazı maddelerinin 2019 itibarı ile yürürlüğe girecek olması olarak açıklayabilirim.

Son olarak Ak Partinin kabuk değişimi ciddi bir bölünmeyi de tetikleyebilir. Terörisbaşı Gülen’in Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ziyaretime gemdi söylemleri, Bülent Arınç’ın patlayacak bomba gibi durması, Gül ekibinin referandumda tam olarak pasif durması zaten bölünme söylemlerini tetikliyordu. Ancak son kabinede yer almayan Burhan Kuzu’nun twiterda “Siyasetin adaleti yok. Ne yapalım Allah’a havale ediyorum” paylaşımı bu söylemleri daha da artıracağını gösteriyor gibi. Her değişimde küsenler olacaktır, ancak her değişimin yeni bir hava katacağı da malumdur.

Umarım yeni kabine ülkemize ve Kırıkkale’mize hayırlı olur…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
71  -  21-07-2017 - 08:58
hakan bey kırıkkale daha ne yapsın bilmiyorum ak parti kurulduğun dan beri kırıkkale herzaman ak partiyi kırıkkalede birin ci yaptık.şehitler diyarı kırıkkale bir bakanlık alamaz mıydı bakanlık verilen il lerin zaten bakanı vardı birde elin yoğurdu yürek soğutmaz hakan bey ramazan bey daha ne yapsın garip bakan olmak için kurulduğun dan beri partide herzaman başarılı vekil bakanlık hakkı değil mi cenabı ALLAH kul hakkını af fetmiyor ramazan beyin hakkı ne olacak
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net