27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SÖZ VERMEK VE SÖZÜNDE DURMAK
23 Ağustos 2017 Çarşamba Bu yazı 25166 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüce Allah buyuruyor:

  Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında nefret olunan bir davranıştır. (Saf, 2-3)

Bir kimsenin yapmayacağı şeyleri söylemesi ya da yapacağım diye söz vermesi, karşı tarafta beklentilere ve yerine getirilmeyince kırgınlıklara neden
olacağından, Ayet-i kerimede “Ey iman edenler!” diye müminler uyarılıyor ve bu tür davranışların “Allah katında nefret olunan bir davranış” olduğu vurgulanıyor. 

Söz verince sözünde durmamak münafıkların alâmeti, söz verince sözüne sadık olmak yani sözün arkasında durmak da peygamberlerin
alâmetidir. İşte aradaki korkunç fark ve birbirinden çok uzak iki karşıt kutup, peygamberlik ve münafıklıktır. İsteyen verdiği sözü yerine getirip Allah’ın seçkin kulları olan peygamberlerle, isteyen de verdiği sözü yerine getirmeyip münafıklarla birlikte olur.

Yüce Allah buyuruyor: Ey îman edenler! (Söz verdiğiniz zaman) sözleşmeleri yerine getirin! (Mâide, 1)

   Verilen sözleri ve yapılan sözleşmeleri yerine getirmek imanla bağlantılı olduğundan Allah (c.c.), “Ey iman edenler!” diye başlıyor ve ardından, “(Söz verdiğiniz zaman) sözleşmeleri yerine getirin” buyuruyor. İslâm’da verilen sözleri yerine getirmek ve gayr-i Müslimlerle de olsa yapılan sözleşmelere bağlı kalmak vacip yani zorunludur.

Söylediğimiz söze sahip çıkmak kendimize duyduğumuz saygımızı ifade eder. Söz verdiğimizde onu tutmak, en azından kendimize olan saygının bir gereğidir. Kişinin verdiği sözü tutması kendisine saygı duyduğunun göstergesi, kendisi üzerine doğru, dürüst ve güvenilir olduğuna dair şahitlikte bulunmasıdır.

Eğer bir kimse verdiği sözü tutmuyorsa bu insan, ilk başta kendisine saygı duymuyor, kendisi hakkında yalan şahitlikte bulunuyor, doğru ve dürüst olduğuna kendisi dahi inanmıyor demektir. Böyle bir kimsenin başkalarının kendisine inanmasını ve saygı duymasını beklemesi nasıl mümkün olabilir?

Şurası bir gerçektir ki kendisine saygısı olan, iman, ahlâk ve şahsiyet sahibi insan, verdiği sözü yerine getirir. Sözünde durmayan insan, tutulmayan her sözün kendisine duyulan saygıyı, güveni bitireceğini bilmelidir. Tutulmayan sözlerle birlikte kişi, diğer insanların gözünde olduğu kadar, kendi gözünde de değersizleşmeye, güvenilmez olmaya başlar. Doğruluk, dürüstlük ve güvenirliliğini kaybetmiş, defalarca söz verip tutmamış, bunu alışkanlık hâline getirmiş, kendisine itimat edilmeyen kimseler, ahlâkî bakımdan çürümüş ve tükenmiş kimselerdir.

Şunu unutmamak gerekir ki, Hz. Peygamber (SAV)’in“EL-EMİN” “GÜVENİLİR” sıfatıyla düşmanları tarafından bile anılması verdiği sözü tutması sebebiyledir.

Hani yine klasik bir istek olacak ama kapatıp gözlerimizi düşünelim bir iki dakika, Dışımızdan itiraf etmesek bile kendimize bir itirafta bulunalım. En son kime söz verdik, kime ne vaat ettik, ettikte sözümüzde durmadık, çok özür dilerim çok kaba bir tabir ama en son ne zaman sözümüzden kıvırdık caydık.

Üç günlük dünya diyoruz bugün varız yarın yoğuz diyoruz ama münafıklığın baş alameti olan bir şeyi de yapmaktan geri kalmıyoruz. İnşallah yaradanım hem kendimize hem karşımızdakine saygı için, hem Rabbime mahcup olmamak için sözünde duran kullarından eder. Zira etrafımızda o kadar çok söz verip de sözünde durmayan var ki.( biri de bensem)

Selam ve dua ile..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Er Yükü  -  25-08-2017 - 09:23
Sözünü tutmuyosan acizliğini ortaya koymuş ve herkese rezil rüsva olmuş olursun ve hiç bir zamanda karşındaki insandan sözünü yerine getirmesini bekleyemezsin. Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net