26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
BAYRAM, TRAFİK KURBANLARINI BEKLİYOR!
25 Ağustos 2017 Cuma Bu yazı 13337 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında daha önceden belirlenmiş olmasına rağmen, prosedürü yerine getirmiş olmak için geçen Salı günü hükümet yetkililerince ilan edilerek, bu seneki ‘’Kurban Bayramı’’, ‘’30 Ağustos Zafer Bayramı’’ nın tatiliyle birleştirilmek suretiyle, 25 Ağustos Cuma mesai bitiminden başlayıp, 05 Eylül Salı mesai başlangıcına kadar, (10 gün) e çıkarılmış bulunuyor!

          İstisnasız her bayram ve yaz tatili seyahatleri başlarında, kamuoyunu ve de özellikle sürücü vatandaşları bilgilendirmek amacıyla, elimizden geldiği, dilimizin döndüğü ve bilgi dağarcığımızda neler varsa bütün bunları okuyucularımızla paylaşmaya çalışıyoruz.

          Ve yine her defasında da diyoruz ki, tatil süresinin uzatılması, insanların hayatı açısından yarar değil zarar vermektedir! Zira yılların istatistikî verileri göstermektedir ki, tatil süresi uzadıkça kazalar artmakta, kazalar artınca da pek tabii ki can kayıpları fazlalaşmaktadır.

          Ondan sonra da bayram merasimleri cenaze merasimi olmakta! Bunun sonucunda sönen ocaklar ve sakat kalan canlar kalmakta! Toplamda kaybedilen milli servet te cabası!  

          Kazaların önlenmesine yönelik, özellikle bu gibi zamanlarda güvenlik güçlerimiz (Emniyet ve Jandarma) her ne kadar olağanüstü önlemler alsa da, iş sonuçta sürücüde bitmektedir. Hâl böyle olunca da pek tabiidir ki ‘’iki kilometre taşı arasında kaza mukadderdir!’’ 

          Gerçi son dönemde Emniyet Genel Müdürlüğümüzün, Şehirlerarası otobüslerinde uygulamasını başlattıkları ‘’Sivil Trafik Polisi’’ kontrolü, takdire şayan bir uygulama. Fakat diğer yönden kazaların analizine bakıldığında ise, özel araçların sebebiyet vermiş oldukları kazaların oranı, toplu taşıma araçlarına kıyasla çok daha fazla.                 

          Son dokuz yılda dokuz buçuk milyon trafik kazası meydana gelen yurdumuz, dünya ülkeleri arasında trafik yönünden sabıkalı bir ülke konumunda bulunuyor. Bu kazalarda toplam 42. 477 kişi hayatını kaybederken, 2. 026. 986 kişi de yaralanmış bulunuyor!

          Bu arada yıllık ortalamalara bakacak olursak, olayların vahametinin boyutu daha net olarak gözler önüne serilir. Yılda 1 milyon 61 bin kaza meydana geliyor! Bu kazalarda 4 bin 720 kişi hayatını kaybediyor! 225 bin kişi de yaralanıyor!

          Olayların toplamını günlüğe indirgediğimizdeki durum üç bin civarı trafik kazası, on üç can kaybı, altı yüz üzerinde yaralı! Bu değerler ‘’Kaza Yeri Tespit Tutanakları’’ na göre olay mahalli kayıtları olup, (yol – hastane - ev) de devam eden süreçteki değerler, ilk tespitlerin üç katına çıkmaktadır! Yani acı gerçekle sonra yüz yüze gelinmektedir.

          Şimdi de bu istatistikî değerlerden sonra, Kurban Bayramında Trafik Kurbanı olmamak için, tüm yurttaşlarımızın uymaları gereken hayatî kurallardan özetle ve sırayla bahsedelim;

          1. - ) Mümkünse birkaç gün önceden yola çıkılmalı, kendimiz ve araçtaki herkesin emniyet kemerini takmaları mutlaka sağlanmalı ve kesinlikle hız yapılmamalı, sakin  daha saygılı ve daha dikkatli şekilde araç kullanarak, muhtemel bir olumsuzluğu önlemelidir.           

          2. – ) Sürücünün mutlaka sabah kahvaltısını yapması, rahat ve geniş bir elbise giymesi, bayan sürücülerin topuksuz ayakkabı giymesi, aracın tüm teknik kontrollerini ve belgelerini kontrol etmeden hareket etmemelidir        

          3. – ) Mümkünse sabah dinç olarak yola çıkılmalı. Zorunlu olmadıkça gece yola çıkmamalı. Gece yolculuğu için ve uzun yola gidilecekse, sürücünün mutlaka yol tecrübesinin olması, aksi halde gerek kendi ve gerekse yolcuların hayatını riske atması söz konusudur.

          4. - ) Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yük alınmamalı, ön koltuğa çocuk veya bebek kesinlikle oturtmamalıdır. Havaların sıcak olmasından dolayı, yanlarında mutlaka sıvı içecek bulundurmaları, daimi kullandıkları ilaçları almayı unutmamalıdırlar.

          5. – ) Hız kuralları ve takip mesafelerine kesinlikle uyulmalı, kabak lastikle yola çıkmamalı, aşırı sıcaklarda asfaltın kayganlaşacağı düşünülmeli ve mıcırlı yollarda da daha dikkatli hareket edilmeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. 

          6. – ) Sürücünün seyahat esnasında cep telefonu ile konuşmaması, bunu mola verdiği yerde yapması, yolcuların araç içerisinde stresli ve üzücü konuşmalar yapmaması, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması, neşe içerisinde ve sohbet ederek - müzik dinleyerek yola devam edilmelidir.

          7. - ) Yaklaşık her 200 – 250 km. de, yani 2 – 2. 5 saatte bir, ortalama 20 – 30 dakikalık mola verilip, araçtan inilerek el  yüz soğuk suyla yıkanmalı ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

          a. ) Toplu Ulaşım araçlarıyla yolculuğunu terminalden şehirlerarası otobüslerle yapacak olanların, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve / veya D2 belgeli firmalarından, bu mümkün değilse B1 /  B2 belgeli otobüslerle ve biletlerini mutlaka alarak seyahatlerini yapmalılar.

          b. ) Kesinlikle korsan firmalarla biletsiz veya yer numarasız biletle seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliği açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

          c. ) Belgeli ve güvenilir firmaların ise mutlaka uykusunu almış, yorgun olmayan, dinlenmiş ve kesinlikle çift şoförlü şekilde sefere çıkarmaları gözlemlenmelidir.

          d. ) Firmalar da, çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminallerinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.

          Her yönüyle baştan beri anlatmaya çalıştığımız yurdumuzun trafik gerçeğinin düzeltilmesi konusunda, maalesef etkili ve yeterli bir aktivite görülmemektedir!

          Çeşitli zamanlarda Üniversitelerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca trafik - yol güvenliği konularında sempozyumlar  paneller  VS. tertiplenmekte, sonuç itibariyle de bir arpa boyu yol alındığı görülmektedir.

          Bu da göstermektedir ki, konunun yurdumuzun son yarım yüzyılda yaşamakta olduğu terörizmden daha da ileri bir boyutu vardır. Bunun adı da ‘’TRAFİK TERÖRÜ’’ dür! Çünkü kırk yıla yaklaşan bilinen teröre kurban verdiğimiz can sayısının toplamını, aslında her  üç – dört senede bir, trafik katliamlarında ve kan gölüne dönen yollarda feda ediyoruz!

          Hergün bu olumsuzluklar yaşanırken, bunların ilgili - yetkilisi (yetkisiz yetkilileri) ne yapıyorlar? Hamasi nutuklarla adeta havanda su dövüyorlar! Dünyada trafik kazalarında rekor kıran bir ülkenin sorumluları olarak, bundan ne pay almaları gerektiğini kendileri düşünsün!        

          Bu bayram tatilinin kazasız  belasız bir şekilde, sağlık ve mutluluk içerisinde geçmesi, tekrar nicelerine esenliklerle eriştirmesini Cenabı Allahtan diler, cümlesinin bayramını kutlarım. Allaha emanet olun.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net