27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
BAYRAM TRAFİĞİ ÖNERİLERİ!
28 Ağustos 2017 Pazartesi Bu yazı 18299 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu seneki ‘’Kurban Bayramı’’ tatili, ‘’30 Ağustos Zafer Bayramı’’ ile birleştirilerek, 25 Ağustos Cuma mesai bitiminden, 05 Eylül Salı mesai başlangıcına kadar, (10 gün) olarak belirlenmiş bulunuyor!

          Her bayram ve yaz tatili seyahatlerinden önce, KTYG (Karayolu Trafik – Yol Güvenliği) konusunda STK olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, istatistikî bilgiler ve alınması gereken önlemler hakkında açıklamalar yapılmaktadır.

          Gerçi Emniyet ve Jandarma teşkilatımız bu gibi zamanlarda her ne kadar olağanüstü önlemler alsa da, sürücüden kaynaklanan (min. % 85 – 90) oranındaki olumsuzluklardan dolayı sonuçta ‘’iki kilometre taşı arasında kaza mukadder’’ olmaktadır! 

          Son 9 yılda 9. 5 milyon trafik kazası meydana gelen yurdumuz, dünyada trafik yönünden rekor sahibidir. Bu kazalarda 42. 477 kişi hayatını kaybetmiş, 2. 026. 986 kişi de yaralanmıştır!

Olayları günlüğe indirgediğimizde 3 bin civarı trafik kazası, 13 can kaybı, 600’ ün üzerinde yaralı! Bu ‘’Kaza Yeri Tespit Tutanakları’’ kayıplarına, (yol – hastane - ev) süreci eklendiğinde, değer ortalama 3 katına çıkmakta ve acı gerçekle yüz yüze gelinmektedir!

          Bu da göstermektedir ki, yurdumuzun son yarım yüzyılda yaşamakta olduğu terörizmden daha da ileri bir boyutu vardır. Bunun adı da ‘’TRAFİK TERÖRÜ’’ dür! Kırk yıla yaklaşan teröre kurban verdiğimiz can sayısının toplamını, aslında her  3 – 4 senede bir, trafik katliamlarında ve kan gölüne dönen yollarda feda ediyoruz!

          Kurban Bayramında Trafik Kurbanı olmamak için, yurttaşlarımızın uymaları gereken hayatî kurallardan özetle ve sırayla bahsedelim;

          1. - ) Mümkünse birkaç gün önceden yola çıkılmalı, kendimiz ve araçtaki herkesin emniyet kemerini takmaları mutlaka sağlanmalı ve kesinlikle hız yapılmamalı, sakin  daha saygılı ve daha dikkatli şekilde araç kullanarak, muhtemel bir olumsuzluk önlemelidir.           

          2. – ) Sürücünün mutlaka sabah kahvaltısını yapması, rahat ve geniş bir elbise giymesi, bayan sürücülerin topuksuz ayakkabı giymesi, aracın tüm teknik kontrollerini ve belgelerini kontrol etmeden hareket etmemelidir        

          3. – ) Mümkünse sabah dinç olarak yola çıkılmalı. Zorunlu olmadıkça gece yola çıkmamalı. Gece yolculuğu için ve uzun yola gidilecekse, sürücünün mutlaka yol tecrübesinin olması, aksi halde gerek kendi ve gerekse yolcuların hayatını riske atması söz konusudur.

          4. - ) Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yük alınmamalı, ön koltuğa çocuk veya bebek kesinlikle oturtulmamalıdır. Havaların sıcak olmasından dolayı, yanlarında mutlaka sıvı içecek bulundurmaları, daimi kullandıkları ilaçları almayı unutmamalıdırlar.

          5. – ) Hız kuralları ve takip mesafelerine kesinlikle uyulmalı, kabak lastikle yola çıkmamalı, aşırı sıcaklarda asfaltın kayganlaşacağı düşünülmeli ve mıcırlı yollarda da daha dikkatli hareket edilmeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. 

          6. – ) Sürücünün seyahat esnasında cep telefonu ile konuşmaması, bunu mola verdiği yerde yapması, yolcuların araç içerisinde stresli ve üzücü konuşmalar yapmaması, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması, neşe içerisinde ve sohbet ederek - müzik dinleyerek yola devam edilmelidir.

          7. - ) Yaklaşık her 200 – 250 km. de, yani 2 – 2. 5 saatte bir, ortalama 20 – 30 dakikalık mola verilip, araçtan inilerek el  yüz soğuk suyla yıkanmalı ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

          a. ) Toplu Ulaşım araçlarıyla yolculuğunu terminalden şehirlerarası otobüslerle yapacak olanların, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve / veya D2 belgeli firmalarından, bu mümkün değilse B1 /  B2 belgeli otobüslerle ve biletlerini mutlaka alarak seyahatlerini yapmalılar.

          b. ) Kesinlikle korsan firmalarla biletsiz veya yer numarasız biletle seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliği açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

          c. ) Belgeli ve güvenilir firmaların ise mutlaka uykusunu almış, yorgun olmayan, dinlenmiş ve kesinlikle çift şoförlü şekilde sefere çıkarmaları gözlemlenmelidir.

          d. ) Firmalar da, çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminallerinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.         

          Bu bayram tatilinin kazasız  belasız bir şekilde, sağlık ve mutluluk içerisinde geçmesi, tekrar nicelerine esenliklerle eriştirmesini Karayolu Trafik - Yol Güvenliği olarak Cenabı Allahtan diler, cümlenizin bayramını kutlarım. Allaha emanet olun.

          N O T: a.) Derneğimiz T. P. E. (Türk Patent Enstitüsü) nün (2014 / 13994 - Hizmet) nolu

                           Patentine sahip olup, açıklamalarımızın kaynak gösterilmeden alıntı ve

                           yayımlanması yasaktır.

                      b.) Beyanatlarda dernek logosu ve beyanat sahibinin resminin kullanılması,

                            genel merkezin talimatıdır.

Oktay KIRLANGIÇ

‘’ Fahrî Trafik Müfettişi ‘’

TFTM ve KTYG İl Temsilcisi


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net